Шампионите изпуснаха златна възможност на "Анфийлд" и битката на върха стана още по-завързана (видео)

Два от големите фаворити за титлата в Премиър лийг през този сезон - Ливърпул и Манчестър Сити, не успяха да излъчат победител в голямото дерби на върха, завършвайки 0:0 на "Анфийлд". Двете най-добри атаки на Острова в последните две години създадоха учудващо малко голови положения, като успяха да отправят едва по два точни удара в целия мач. Все пак "гражданите" имаха по-голям шанс да стигнат до победата,  но Риад Марез изпусна дузпа пет минути преди края. Този резултат означава, че три отбора имат еднакъв брой точки на върха във временното класиране - Манчестър Сити, Челси и Ливърпул. Шампионите обаче са на първо място с по-добра голова разлика.

55 Ливърпул - Манчестър Сити

"Червените"  влязоха в това дерби със самочувствие, тъй като спечелиха четири поредни мача срещу Манчестър Сити, въпреки че последният от тях бе в предсезонната подготовка. Селекцията на Юрген Клоп обаче вече е в серия от четири поредни срещи без победа във всички турнири, като в две от тях тимът дори записа поражения - съответно от Челси в турнира за Купата на лигата и Наполи в Шампионската лига.

Мениджърът на мърсисайдци Юрген Клоп бе направил две промени в състава си - Деян Ловрен и Джордан Хендерсън започнаха вместо Трент Александър-Арнолд и Наби Кейта. За хърватина това бе първи мач в Премиър лийг от началото на сезона. Джо Гомес, който от началото на сезона действаше много успешно като партньор на Вирджил ван Дайк в центъра на отбраната, се премести отдясно на защитата.

Джосеп Гуардиола бе направил четири промени в сравнение с мача с Хофенхайм в Шампионската лига. Джон Стоунс, Бенжамен Менди, Бернардо Силва и Риад Марез започнаха като титуляри. Кевин де Бройне, който се възстанови от своята контузия в коляното и вече поднови тренировки, не бе в групата за днешния двубой.

Мохамед Салах имаше първата възможност в този двубой. В четвъртата минута египтянинът получи от Гомес, справи се със Стоунс и стреля, но ударът му мина встрани от вратата. Ливърпул продължи да притиска своя съперник в началото. Мане проби отляво и центрира, но Менди изчисти точно пред Салах.
В 14-ата минута гостите организираха първата си добра атака. Стърлинг проби отляво, но ударът му бе блокиран от Гомес.
В 20-ата минута Джо Гомес сгреши в отбрана и топката се озова в Агуеро. Ловрен бе зад гърба му, а аржентинецът падна, претендирайки, че е бил фаулиран. Гостите настояваха за дузпа, но Мартин Аткинсън отсъди корнер. Бранителят леко закачи с левия си крак Агуеро, но решението на рефера бе по-скоро правилно.
Манчестър Сити обаче взе инициативата в тези минути и започна в типичния си стил да владее по-продължително топката, което не можеше да прави в началото заради яростната преса на мърсисайдци.

В 28-ата минута Джеймс Милнър се строполи на земята, след като получи разтежение. Вместо него се появи Наби Кейта, който пък получи травма в гърба по време на двубоя с Наполи през седмицата.
Двата отбора се вкопчиха в здрава битка, но така и не успяха да създадат чисти голови положения, нито да отравят нито един точен удар до почивката. Нещо повече - единственият изстрел по посока на една от двете врати си остана този на Салах в самото началото на мача.
Ливърпул започна по-добре и второто полувреме. В 54-тата минута се създаде хаос в наказателното поле на Сити, но последователно Мане и Кейта не успяха да нанесат удари, а изстрелът на Хендерсън срещна тялото на Стърлинг.
В 60-ата минута гостите отново поискаха дузпа. Този път претенциите им бяха за това, че при корнер пред вратата на домакините Ван Дайк игра с ръка, но преди това той бе фаулиран от Фернандиньо и Аткинсън правилно отсъди нарушение в атака. Последваха силни минути за "гражданите". Първо Давид Силва изведе добре Марез, който се справи с Робъртсън и стреля по диагонала, но топката премина встрани. В 62-рата минута отново Марез проби отдясно, но шутира право в ръцете на Алисон. Това бе първият точен удар в мача. Ливърпул веднага отговори със същото - точен, но безопасен шут на Салах.
В 69-ата минута Робъртсън отправи много добър пас от дълбочина към Салах. Египтянинът овладя прекрасно, но след това стреля много неточно.
1/4 час преди края Бернардо Силва центрира остро отляво, но Алисон плесна топката, която стигна до Марез. Алжирецът стреля до близката греда, но стражът на Ливърпул отново се намеси добре и изби.
В 77-ата минута Жезус проби отляво, справи се с Джо Гомес и опита да премине покрай Ловрен, който го блокира с тяло. Хърватинът удари с длан в лицето нападателя, докато двамата се бореха за позиция. Сигнал за нарушение обаче не последва.
В 85-ата минута Салах изгуби топката в средата на терена, като претендираше, че срещу него е извършено нарушение. Давид Силва намери Сане, който проби отляво. Ван Дайк се хвърли на шпагат и закачи крака на германеца. Аткинсън посочи бялата точка. Марез и Жезус искаха и двамата да изпълнят, но в крайна сметка алжирецът взе топката и... стреля над вратата.

Манчестър Сити, Челси и Ливърпул остават без загуба след първите осем изиграни кръга. Трите отбора имат по 20 точки. За мърсисайдци това бе и девета поредна чиста мрежа в Премиър лийг.
Джосеп Гуардиола остава само с една победа в последните и си осем сблъсъка с Юрген Клоп.