Световните шампионки от САЩ прегазиха България на Мондиал 2018 (видео + снимки)

Волейболистките от националния отбор на България започнаха със загуба във втората фаза на Световното първенство в Япония. Момичетата на селекционера Иван Петков нямаха никакви шансове срещу действащия световен шампион САЩ и паднаха с категоричното 0:3 (16:25, 17:25, 11:25) в първия си мач от Група F, игран тази сутрин пред около 1000 зрители в зала "Осака Мунисипал Сентрал Джимнезиъм".

Така българските "лъвици" останаха на последното място в групата с едва 2 победи, 4 загуби и 6 точки. САЩ пък продължават непобедени на шампионата, като са с 6 победи от 6 мача и 16 точки, което им дава големи шансове за класиране за финалната шестица. Утре (8 октомври) България ще играе със силния тим на Русия, който по-рано сутринта би Турция също с 3:0 гейма, докато световните шампионки ще излязат срещу туркините. Срещите са съответно от 04,40 и 07,25 часа българско време.

Двубоят беше даван на живо по

MAX Sport 1

.

Началото на първия гейм бе по-добро за световните шампионки от САЩ, които бързо поведоха с 4:0 след атака и ас на капитанката Джордън Ларсън последвани от успешни контри на Кимбърли Хил и Карста Лоу. Въпреки тайм-аута за Иван Петков, първото техническо прекъсване дойде при 8:4 за американките след атака от краче на Лорън Джибмейър. България намали до 9:7 след атака на Нася Димитрова и страхотен блок на капитанката Христина Русева. САЩ си върнаха преднината при 13:9 след силна атака през центъра на Тетори Диксън и аут на Русева и дори я увеличиха на 14:9 след блокада на Хил. Втората техническа пауза пък дойде при 16:9 за американския тим след неразбирателство в българския състав и нова блокада, този път на Джибмейър. Разликата стана 21:10 след два аса на влязлата като резерва втора разпределителка на САЩ Миша Ханкок и контри на Джибмейър и Кели Мърфи. В крайна сметка американките взеха без проблеми гейма с убедителното 25:16 след атака от втора линия на Хил.

Втората част също започна силно за САЩ, които дръпнаха с 3:0 след блок-аут на Кимбърли Хил последван от грешки на Лора Китипова и Христина Русева. Разликата стана 7:2 след ас на Тетори Диксън и контри на Карста Лоу и Хил. Техническата пауза пък дойде при 8:3 за американките след нова успешна атака на Хил. Атака на Лоу и грешка на Русева - 10:3 и прекъсване за Иван Петков. Въпреки това, аванса на американския тим стана 12:4 след блокада на разпределителката Карли Лойд. България намали изоставането си до 12:7 след атака на Мирослава Паскова и силен блок на Нася Димитрова. Второто техническо прекъсване дойде при резултат 16:10 за САЩ след поредна атака на Лоу. Контри на Лоу и Хил - 18:10 и втори тайм-аут за Иван Петков. Независимо от промените, които направи Иван Петков, и усилията на българките, САЩ затвори спокойно гейма в своя полза при 25:17 след сервис в аут на Нася Димитрова.

САЩ тръгнаха по-добре и в третия гейм, като поведоха с 4:0 след атака на Карста Лоу и контри на Кимбърли Хил. Техническата пауза пък дойде при 8:5 за американките след поредна успешна атака на Хил, този път от втора линия. Разликата стана 11:6 след ас на разпределителката Карли Лойд и нова контра на Лоу, а след това нарасна до 13:7. Резултатът при второто техническо прекъсване бе 16:8 за световните шампионки след нова атака на Лоу. Преднината на САЩ стана 19:9, след което момичетата на легенда Карч Кирали спокойно спечелиха гейма с разгромното 25:11 след двойна блокада срещу Гергана Димитрова, а с това и мача с 3:0.

Най-резултатна за българския тим бе Нася Димитрова с 11 точки (2 блока, 1 ас и 73% ефективност в атака). За САЩ Кимбърли Хил (1 блок и 41% ефективност в атака) и Карста Лоу (1 ас и 69% ефективност в атака) реализираха 13 и 12 точки за победата.

БЪЛГАРИЯ - САЩ 0:3 (16:25, 17:25, 11:25)