Рома излезе трети в Серия А (видео)

Отборът на Рома се изкачи на третото място в Серия А след победа с 2:0 като гост на Емполи в 8-ия кръг. Попаденията за отбора от столицата отбелязаха Стивън Нзонзи (36) и Един Джеко (85). Домакините можеха да се преборят поне за точка, като играха силно през втората част, но греда и пропусната дузпа ги лишиха от тази възможност. Преди този мач римските вълци заемаха десетата позиция в класирането.
Треньорът на Рома Еузебио ди Франческо стартира с много офанзивна схема, като гостите бяха много активни от самото начало. В четвъртата минута Дженгиз Юндер опита да изненада вратаря Пиетро Терациано с далечен изстрел, но стражът на Емполи спаси. Рома продължи да диктува темпото на “Карло Кастелани”. В 21-ата минута римляните бяха близо до отбелязване, но Един Джеко не успя да засече прострелното центриране в наказателното поле, отправено от Лоренцо Пелегрини. Малко по-късно футболистите на Рома имаха претенции за игра с ръка на футболист на Емполи в наказателното поле, но дузпа не беше отсъдена. В 30-ата минута Джеко открадна топката в наказателното поле, проби и центрира, но бранител на Емполи успя да изчисти.
Обръчът около вратата на Терациано обаче се стягаше. Домакините приеха играта в своето поле и разчитаха на контраатаки. На два пъти Франческо Капуто беше извеждан с далечни подавания по фланга, като в първия случай успя да стреля, но Олсен спаси, а във втория прибърза с подаването. Все пак логичното се случи в 36-ата минута, когато Стивън Нзонзи откри резултата и головата си сметка за “джалоросите”, след като се извиси над всички в наказателното поле след центриране от фаул на Лоренцо Пелегрини и с глава прати топката в мрежата.
Второто полувреме започна като първото - със стрелба отдалеч на Юндер, но топката мина встрани. Малко по-късно Исмаел Бенасер можеше да се разпише за Емполи, но топката срещна гредата. Така се стигна до ситуацията десетина минути след поднавяването на играта, когато беше отсъдена дузпа в полза на Емполи за игра с ръка на Юндер. Реферът се консултира със системата VAR, преди да потвърди наказателния удар.
Радостта на домакините обаче беше кратка, тъй като Франческо Капуто стреля над вратата. Играчите на Емполи показаха висок дух след пропуска и продължиха да притесняват гостите, а антигероят Капуто се опитваше да поправи грешката си. В 70-ата минута Капуто отново беше изведен на стрелкова позиция, но топката мина отново над вратата. Десетина минути преди края влезлият като резерва Антонио Ла Гумина нахлу в наказателното поле, но стреля неточно, вместо да потърси взаимодействие с Капуто.
В 85-ата минута домакините бяха наказани за пропуските си, след като Един Джеко удвои аванса на Рома. Босненецът беше изведен зад отбраната на Емполи от Стефан Ел Шаарауи, напредна в наказателното поле и със силен удар намери пътя към мрежата зад Терациано. Резултатът се запази до края и така Рома постигна трета поредна победа в Серия А и се изкачи временно на третото място с 14 точки - 10 по-малко от лидера Ювентус, но само на една от Наполи, който е с мач по-малко. Емполи остана 18-и с 5 точки.