Бока и Ривър на крачка от исторически финал за Копа Либертадорес

Аржентинският гранд Бока Хуниорс е последният полуфиналист за Копа Либертадорес през 2018 година. Гол в 94-ата минута на Кристиян Павон гарантира на "генуезците" място сред четирите най-добри отбори на Южна Америка. Колосът от Буенос Айрес завърши 1:1 гостуването си на Крузейро, като продължава напред с общ резултат от 3:1. Играчите на Гийермо Скелото пристигнаха в Бело Оризонте с преднина от два гола, която защитаваха много добре през първите 45 минути пред препълнения стадион "Минейрао".

Гол на домакините беше отменен за нарушение срещу вратаря Роси в последните минути на първото полувреме, а в началото на втората част беше отсъдена дузпа за бразилците, която после бе отменена с ВАР, тъй като имаше засада на играча на бразилците.

В 58-ата минута резервата Саса с първото си докосване прати топката в мрежата на Бока. В този момент Крузейро започна да вярва в обрата, а играчите на "жълто-сините" загубиха своята увереност. Бразилците натискаха без много идея, а в 81-ата минута бранителят Деде беше изгонен за втори жълт картон, след като фаулира Павон в центъра на терена. Интересното е, че той беше изгонен и в първата среща на "Бомбонера".

Това затрудни бразилците, които имаха нужда от един гол, за да стигат до продължение, като в последните минути се хвърлиха в атака, въпреки че бяха с човек по-малко. Нападателят на гостите Абила удари гредата с глава в 84-ата минута, а грешка на вратаря Роси в 87-ата минута можеше да прати срещата в продължения. Стражът обаче се поправи, като изби с крак.

Аржентинският национал Павон пък се възползва от пространствата в защитата на "сините" и матира Крузейро в четвъртата минута на даденото продължение.

Така Бока се класира за полуфинал за първи път от 2016 година, в който приема основния фаворит Палмейрас на 23 октомври, а седмица по-късно е визитата в Сао Паоло. Двата тима бяха в една група на турнира и играха двата мача през април. Гол на Карлос Тевес в 92-ата минута донесе равенството 1:1 на "Алинац Парки", а бразилците спечелиха на "Бомбонера" с 2:0.

Другият полуфинал изправя Ривър Плейт и шампиона Гремио, като и в тази двойка първата среща ще бъде в аржентинската столица, а реваншът в Порто Алегре.

Цяла Аржентина тръпне в очакване на нещо невиждано досега в историята. Суперкласико да бъде финалът в Копа Либертадорес, въпреки че Бока и "милионерите" не са фаворити в полуфиналите, шансовете на отборите водени от Скелото и Марсело Гаярдо не са за подценяване.

Преди

10 дни Ривър спечели 248-то дерби в историята с 2:0

насред "Бомбонера". Бока мечтае да се изравни с рекордьора Индепендиенте, който е със седем трофея в турнира, докато "червено-белите" гонят четвърти успех в най-престижния клубен турнир на Южна Америка.