Балкан с важна крачка към групите на ФИБА Европа

Отборът на Балкан (Ботевград) направи важна крачка към влизане в груповата фаза на турнира ФИБА Европа, след като тази вечер момчетата на Небойша Видич спечелиха гостуването си на холандския Ден Бош с 86:76 (21:17; 18:19; 22:21; 25:19) в мач №1 от втория квалификационен кръг на надпреварата.

Мирко Мулалич беше най-резултатен за победителите – 19 точки, а Венцислав Петков иБрендън Браун добавиха съответно по 18 и 13 точки.

Девън Ван Острьом отбеляза 17 точки за домакините, а Джонатан Уилямс приключи с 16 точки.

"Зелените" от Ботевград стартираха добре, след като Мулалич и Минков отбелязаха за 4:0, но след това възпитаниците на Небойша Видич отстъпиха инициативата и холандците стигнаха до пълен обрат – 17:11. В оставащите 3:48 минути до края на първата четвърт отново Балкан пое контрол върху събитията на терена и това позволи на българите да поведат с 21:17 след десет минути игра.

Българският представител достигна до двуцифрен аванс малко след началото на втория период – 31:21 след няколко отлични взаимодействия в нападение, но след това последва ново отпускане в редиците на гостите, а домакините от Ден Бош използваха това по най-добрия начин и отново се доближиха близо до съперника – 39:36 в полза на Балкан на почивката.

Третата четвърт отново премина при постоянна размяна на надмощие, след като първоначално домакините се добраха до пълен обрат и поведоха с 47:44, но след това серия от точни стрелби от далечно разстояние на Мулачич и Браун върнаха на ботевградчани лидерската позиция за 61:57 след 30 минути.

Баскетболистите на Ден Бош възстановиха равенството в началото на заключителния период след серия от 6:2 за 63:63, но отговорът не закъсня и след пет безответни точки Балкан отново поведе с 68:63 при 5:55 минути преди последния съдийски сигнал.

В следващите малко повече от 120 секунди "зелените" нанесоха своя удар, като демонстрираха страхотна ефективност в защита и нападение и се откъснаха с двуцифрена преднина, като момчетата на Небойша Видич запазиха лидерската си позиция и се поздравиха с крайния успех – 86:76.

Ден Бош – Балкан 76:86 (17:21; 19:18; 21:22; 19:25)

Ден Бош: Аартс 3, Кук 13, Хенсън 8, Ван Острьом 17, Воорн 2 (Оудендаг 7, Шерил 10, Уилямс 16)

Балкан: Браун 13, Димитров 4, Ефианай 8, Мулалич 19, Роузбъро 3 (Хопкинс 10,Иванов, Минков 11, Петков 18)