Шампионска Лига

Наполи наказа изненадващо пасивния Ливърпул и излезе на първо място (видео)

03 октомври 2018 | 23:53 - Обновена
Наполи победи с 1:0 Ливърпул на "Сан Паоло", записвайки първа победа в Група С на Шампионската лига. Лоренцо Инсиние донесе успеха на домакините в 90-ата минута и прати италианския тим на първо място във временното класиране. Наполи търсеше повече победата през цялото време, но пропусна няколко ситуации, а в 82-рата минута гредата спаси мърсисайдци след удар на Дрис Мертенс. Отборът на Ливърпул, който преди този мач бе отбелязал 27 попадения в последните си пет гостувания в Шампионската лига, не създаде този път нищо интересно в атакуващ план и като че ли целта на гостите бе да не загубят този мач, което в крайна сметка не се случи. За "червените" това е трети пореден двубой без победа, след като преди това мърсисайдци записаха загуба и равенство в двете поредни срещи с Челси.
Наставникът на домакините Карло Анчелоти не можеше да разчита на контузените Амин Юнес и Влад Кирикеш. Марио Руи, който получи червен картон в дербито с Ювентус, започна като титуляр днес. Аркадиуш Милик и Лоренцо Инсиние  водеха атаката на Наполи, докато Дрис Мертенс остана на скамейката за началото. Никола Максимович и Фабиан Руис Пеня стартираха за сметка на Хисай и Зелински.

Мениджърът на мърсисайдци Юрген Клоп бе направил само една промяна в своя състав, въпреки че в края на седмицата Ливърпул има много важен сблъсък с Манчестър Сити. Наби Кейта започна вместо Джордан Хендерсън в халфовата линия. Даниел Стъридж, който донесе точката с великолепен гол срещу Челси, отново бе на скамейката.
Двубоят започна много открито, каквито бяха и предварителните очаквания. В 10-ата минута Фирмино намери добре Салах в наказателното поле, но египтянинът не успя да продължи към свой съотборник. В следващата минута Наполи създаде първата чиста възможност. Кейта сгреши в центъра, а Инсиние се възползва и проби на скорост по левия фланг, след което шутира по земя към далечния ъгъл, но топката профуча на сантиметри встрани.
1/4 час след началото Кейта получи контузия, докато отиграваше една топка в средата на терена, без да има съперник в близост до него. Травмата обаче изглеждаше сериозна и на мястото на гвинееца се появи капитанът Джордан Хендерсън.
В 16-ата минута Инсиние опита нов изстрел от далечна дистанция, но този път топката премина над вратата. В 33-тата Милик получи в наказателното поле, обърна се и стреля веднага, но се получи лек рикошет в крака на Ван Дайк, след което Алисон изби.
Изненадващо гостите не успяха да създадат нито една голова възможност пред вратата на Оспина през първите 45 минути.
В 50-ата минута Инсиние и Милик комбинираха добре, след което полякът стреля от границата на наказателното поле, но Алисон внимаваше и изби, а след това Гомес изчисти в ъглов удар. След него Робъртсън изчисти с глава, но топката стигна до Руис, който стреля в ръцете на Алисон.
Наполи продължи да атакува по-настойчиво, на на два пъти Руис не се възползва добре от обещаващи ситуации, а веднъж и Милик шутира неточно.
След 60-ата минута гостите започнаха да пренасят по-често играта в половината на Наполи. В 68-ата минута един опит за изчистване попадна в краката на Салах, който стреля от границата наказателното поле, но топката премина встрани от вратата.

Веднага след това Карло Анчелоти предприе двойна смяна, включвайки в игра Мертенс и Верди.
В 74-тата минута Фирмино опита да изведе Мане в наказателното поле, но Оспина излезе и се намеси.
Минута след това дълбоко центриране отляво, което прехвърли Алисон, бе засечено от Кайехон на далечната греда, но Джо Гомес бе пласиран добре и изчисти пред голлинията.
В 82-рата минута Наполи създаде най-чистата възможност в мача. Руи центрира остро отляво, а Мертенс засече от няколко метра от въздуха, но топката срещна напречната греда.
В последната минута на редовното време Наполи стигна до заслужена победа. Робъртсън изпусна отдясно Кайехон, който центрира ниско. Топката се оказа извън обсега на Алисон, а Инсиние се протегна и засече, носейки трите точки на тима на Анчелоти.
Ливърпул днес не успя да нанесе нито един точен удар във вратата на съперника.
Наполи излезе на първо място във временното класиране в групата с актив от четири точки. Ливърпул и Пари Сен Жермен, който по-рано днес разгроми Цървена звезда с 6:1, имат по три.

Давид Оспина Давид Оспина25 Алисон13 Алисон
Никола Максимович Никола Максимович19 Трент Александър-Арнолд66 Трент Александър-Арнолд
Лоренцо Инсиниегол Лоренцо Инсиние  90'
89' Садио Мане  Садио Манеизлиза
Даниел Стъридж  Даниел Стъриджвлиза
Марек Хамшикизлиза Марек Хамшик  81'
Пьотър Зелинскивлиза Пьотър Зелински
76' Джеймс Милнър  Джеймс Милнъризлиза
Фабиньо  Фабиньовлиза
Фабиан Руис Пеняизлиза Фабиан Руис Пеня  68'
Симоне Вердивлиза Симоне Верди
Аркадиуш Миликизлиза Аркадиуш Милик
Дрис Мертенсвлиза Дрис Мертенс
45' Джеймс Милнър  Джеймс Милнържълт картон
Калиду Кулибалижълт картон Калиду Кулибали  25'
19' Наби Кейта  Наби Кейтаизлиза