България игра великолепно, взе гейм и затрудни максимално олимпийския шампион (видео + галерия)

Волейболистките от националния отбор на България изиграха най-добрия си двубой от началото на годината. Възпитаничките на Иван Петков играха великолепно, взеха първия гейм и затрудниха максимално олимпийските шампионки от Рио 2016 от Китай, но в крайна сметка загубиха очаквано с 1:3 (25:22, 22:25, 14:25, 17:25) пред 900 зрители в “Хокайдо Префекчъръл Спортс Сентър” в среща от 4-ия кръг на Група В на световното първенство в Япония.
Двубоят се излъчи на живо по MAX SPORT 2.
Срещата България - Китай малко изненадващо започна с превес на родните националки, които поведоха с 9:6. Мощна атака на Гергана Димитрова направи резултата 10:6. Разликата от 4 точки се запази и при 14:10. Последваха 3 поредни точки за олимпийските шампионки - 14:13. Иван Петков взе прекъсване за България. Лора Китипова и компания дръпнаха 16:13 при второто техническо прекъсване. С много усилия българските волейболистки успяха да запазят преднина от 22:20. Суперзвездата на Китай Тън Жу атакува в аут и България стигна до геймбол при 24:20. волейболистките на Китай намалиха до 22:24. Иван Петков взе прекъсване. България спечели заслужено първата част с 25:22, след като разпределителката Лора Китипова пуска топката в полето на олимпийските шампионки.

Волейболистките на България поведоха с 4:2 в началото на третата част. Момичетата на Джейн Пин Лан съумяха да обърнат развоя на гейма и поведоха с 8:6 при първото техническо прекъсване. Ас на на Мирослава Паскова и 8:9. Двойна блокада на Нася Димитрова и Мария Каракашева - 10:13. Второто техническо прекъсване дойде при 16:10 за Китай. Звездата тън Жу направи разликата 10 точки при 23:13. Атака на резервата Синюе Юан донесе успеха на Китай в третата част с 25:14.

България поведе с 2:1 и 4:3 след атака на Гергана Димитрова в началото та 4-ия гейм. Атака на Мирослава Паскова и 6:5 за България. Атака на Нася Димтирова доведе до 7:6. Тън Жу би сервис в мрежата и България поведе с 8:7 при първото техническо прекъсване. България пак поведе след две фантастични защити на Лора Китипова и Мария Каракашева и атака на Гергана Димитрова - 12:11. Котай дръпна с 3 точки при второто техническо прекъсване 16:13.
Атаки на Христина Русева и Мария Каракашева намалиха аванса на Китай само до 2 точки при 15:17. При 15:19 Иван Петков взе прекъсване за България, но и то не помогна. Китай спечели 4-ата част с 25:17 и мача с 3:1 гейма.

БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова, Мирослава Паскова, Гергана Димитрова, Мария Каракашева, Нася Димитрова, Христина Русева - Жана Тодорова-либеро
Старши треньор: ИВАН ПЕТКОВ
КИТАЙ: Ни Ян, Тън Жу, Ди Яо, Чаннън Жан, Чунией Жън, Синуе Юан - Менги Уан-либеро
Старши треньор: ДЖЕЙН ПИН ЛАН.

Резултати от петия ден в груповата фаза на Световното първенство по волейбол за жени в Япония: