Григор не загуби сет на старта в Пекин (видео + галерия)

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров надигра със 7:5, 6:3 американеца Тенис Сандгрен в мач от първия кръг на турнира от серията ATP 500 в Пекин. Първоначално поставеният под №3 Димитров трябваше да срещне друг представител на САЩ - Райън Харисън, но в последния момент противникът му се отказа и бе заменен от "щастливия губещ" от квалификациите Сандгрен, №59 в световната ранглиста. Двамата не бяха играли помежду си досега, а днес финалистът от 2016 година Димитров допусна моментен спад в първия сет, с което сам си усложни нещата, но се пребори за частта. Във втория сет Димитров доминираше от началото до края, като поддържаше аванс от един пробив и без особени трудности затвори мача.

Във втория кръг Григор ще играе с квалификанта Душан Лайович (Сърбия), който вчера надделя над друг квалификант - канадеца Васек Поспишил, с 2:6, 6:4, 6:4. Григор има един мач до момента с 55-ия в ранглистата към днешна дата Лайович - победа със 7:6 (1), 6:4 на осминафиналите в Ченгду (Китай) през 2016 година.

ПЪРВИ СЕТ:

И двамата тенисисти взеха с лекота първите си подавания в днешната среща, като дадоха по една точка на съперника. След нов бърз гейм за Димитров, спечелен отново на 15, първата почивка в мача дойде при резултат 2:1 за първата ракета на България. Димитров загуби първата точка в третото си подаване, но с още един гейм на 15 отново излезе напред в резултата - 3:2.
В шестия гейм Сандгрен водеше с 40:15, но Григор не се отказа и успя първоначално да стигне до 40:40. Веднага след това българинът си извоюва и първата точка за пробив в мача, след като затрудни озовалия се на мрежата американец и Сандгрен сбърка воле. При следващата точка Димитров с прецизна, търпелива и контролирана игра издебна удобния момент да отпусне ръката и с превъзходно изпълнен форхенд разби защитата на съперника си, който не успя да върне топката в половината на хасковлията - брейк. Последва експресен гейм на 15 за Димитров, с което пробивът бе затвърден и резултат стана 5:2.
С гейм на нула Сандгрен прекъсна серията от три поредни гейма на 27-годишния хасковлия, съкращавайки изоставането си на 3:5. Последва изненадващо слаб сервис-гейм на българина, който допусна пробив на нула и на практика върна противника си в битката за първия сет. С трети пореден гейм на нула американецът изравни за 5:5, а Григор най-сетне спря серията на Сандгрен от 12 поредни точки със страхотно разиграване в началото на 11-ия гейм, като хасковлията майсторски прехвърли противника си. Григор не даде точка на Сандгрен в този гейм и поведе с 6:5.
12-ият гейм не започна добре за Сандгрен, който изостана с 0:30, а след голямо надлъгване в четвъртата точка Григор се сдоби с два поредни сетбола. Американецът обаче отрази и двата по идентичен начин - с блестяща игра на мрежата. После Сандгрен имаше и геймбол, но малко след това пък Димитров стигна до трети сетбол. И той обаче бе отразен от американеца с великолепно стоп-воле на мрежата. При следващото разиграване Димитров този път излъга излезлия отново на мрежата Сандгрен с отличен минаващ удар - четвърти сетбол за първата ни ракета. Изглеждаше, че американецът за пореден път ще се измъкне, но неочаквна грешка при смач на Сандгрен сложи край на първата част - 7:5 за Григор.

ВТОРИ СЕТ:

Димитров взе лесно откриващото си подаване във втория сет, а веднага след това реализира пробив. Сандгрен имаше аванс от 40:15, но следващите 4 точки бяха спечелени от финалиста от 2016 година и Димитров поведе с 2:0.
Следващият гейм се оказа трудничък за Григор, който трябваще да обръща резултата от 0:30. Димитров успя да изравни за 30:30, но допусна двойна грешка и това донесе точка за рибрейк на Сандгрен. С блестящо воле на мрежата Григор заличи брейкпойнта, след което се пребори за гейма и взе аванс от 3:0. После Сандгрен спря серията на съперника си от 5 поредни гейма, но Димитров не изпускаше контрола върху развоя на срещата и взе подаването си за 4:1.
В последните си два сервис-гейма в срещата Григор нямаше проблеми и с 6:3 сложи край на продължилия 1 час и 22 минути мач, в който българинът направи само един ас срещу 8 на Сандгрен, но това не попречи на 8-ия в света българин да се класира за следващата фаза.