САЩ взе бронза на Мондиал 2018 (видео)

Националният волейболен отбор на САЩ спечели бронзовите медали на Световното първенство в Италия и България. Момчетата на селекционера Джон Спероу обърнаха и се наложиха над силния тим на Сърбия с 3:1 (23:25, 25:17, 32:30, 25:19) в мача за 3-о място, игран тази вечер в пълната с над 12 000 зрители зала "Пала Алпитур" в Торино.

Така САЩ спечели бронзовите отличия от шампионата на планетата за първи път от далечната 1994 година насам. Сърбия пък остана извън почетната стълбица и завърши на 4-о място. Все пак, двата тима направиха прогрес в сравнение с Мондиал 2014, когато бяха съответно 8-и и 10-и.

По-късно тази вечер е големият финал на Мондиал 2018 между действащия шампион Полша и олимпийския първенец Бразилия. Финалът ще бъде римейк на този от преди 4 година, който "Дружина полска" спечели с 3:1 гейма.

Сърбите започнаха малко по-добре в първия гейм и успяха да го спечелят с минималното 25:23. След това САЩ, които имаха тежка нощ след драматичната загуба от Полша на полуфиналите с 2:3 снощи, показаха истинското си лице и изравниха след убедителното 25:17. Третата част се превърна в истински трилър. "Янките" дръпнаха с три точки, след което Сърбия обърна до 16:15 в своя полза. След това двата тима продължиха борбата до край за всяка топка и точка. Така "плавите" изпуснаха три геймбола, а САЩ успяха да измъкнат драматично гейма с 32:30 при петата си възможност за това. Това като че ли пречупи "плавите" и американците спечелиха с 25:19 и 3:1, а с това и бронзовите медали.

Над всички за американския тим бе звездата Матю Андерсън със страхотните 29 точки (2 блока, 4 аса и 58% ефективност в атака) за победата. За "плавите" резервата Дражен Лубурич (1 ас и 58% ефективност в атака) и Марко Ивович (1 блок, 2 аса и 35% ефективност в атака) завършиха с 12 и 11 точки.

СЪРБИЯ - САЩ 1:3 (25:23, 17:25, 30:32, 19:25)