VAR подмина симулация за дузпа и помогна на Фиорентина да спечели

Изключително спорна дузпа, подмината от VAR, осигури трудната победа с 2:0 на Фиорентина над Аталанта в приятен за гледане двубой от седмия кръг на Серия “А” на стадион “Артемио Франки”.

Динамичният мач бе до голяма степен почернен в 61-ата минута, когато Федерико Киеза симулира за дузпа и я получи от главния съдия Паоло Валери, въпреки наличието на системата VAR, с която той не пожела да се консултира, нито пък бе видимо да е бил предупреден за нещо нередно от колегите си в стаята. Жоан Верету бе точен от бялата точка и се погрижи да не се стигне до нулево равенство, както беше в два от предишните последни четири случая между двата тима (останалите два мача от миналия сезон пък приключиха също наравно 1:1).

В 94-ата минута прекрасно изпълнение на пряк свободен удар от Кристиано Бираги подпечата победата на домакините, с която те се изравниха с 13 точки с Интер и Сасуоло, като засега делят 3-5 място с тях. Аталанта остава с едва 6 пункта на 16-а позиция.

Този двубой бе доста важен и за двата отбора, защото “виолетовите” искаха да се върнат на пътя на победата, след като хубавият им старт на сезона бе помрачен от поражението с 1:2 на “Джузепе Меаца” от Интер в междинния предишен кръг. Бергамаските пък са доста бледа сянка на предишните си позитивни игри, като се добраха до едва четири равенства в последните си седем двубоя (преди визитата на “Артемио Франки”.

Аталанта остана без победа над “виолетовите” от успеха с 2:0 през 2012 година в Бергамо, като може да се похвали единствено с въпросните четири ремита и десет поражения.

Наставникът на “Ла Виола” Стефано Пиоли направи две промени в състава си спрямо злощастната визита на “Меаца” по-рано през седмицата. Жерсон замени Едимилсон Фернандес отляво в триото в халфовата линия, а Марко Пяца зае мястото си на лявото крило в тризъбеца в атаката, след като срещу Интер дебют на тази позиция направи Кевин Миралас. На вратата отново бе Албан Лафонт, а пред него в схема 4-3-3 се наредиха Кристиано Бираги, Виктор Уго, Херман Пецела, Никола Миленкович, Жордан Верету, Марко Бенаси (заменен от Фернандес принудително още в 32-ата минута), Марко Пяца, Джовани Симеоне и Федерико Киеза.

Колегата му Джанпиеро Гасперини остана верен на 3-4-1-2, но с четири промени сред титулярите спрямо нулевото равенство с Торино преди четири дни. На вратата този път бе Пиерлуиджи Голини, вместо Ертрит Бериша, а до Толой и Паломино в отбрана застана Манчини на мястото на Мазиело. Тимоти Кастанье получи шанс да оперира на левия фланг, вместо Госенс, а до него бяха отново Фройлер, Мартен де Роон и Ханс Хатебур. По традиция треньорът продължи да редува Емануеле Ригони с Марио Пашалич на позицията “трекуартиста” и сега дойде ред на хърватина, а напред отново се залагаше на Дуван Сапата и Алехандро Гомес - Папу.

Първото полувреме бе по-успешно за Аталанта, които имаха по-чистите положения, докато за домакините всичко най-интересно и най-остро в предни позиции бе създавано (очаквано) от Федерико Киеза. Неговите рейдове обаче не водеха до особени опасности за Голини, като и бранителите на бергамаските, водени от бившият играч на Лудогорец Хермес Паломино, се справяше с всички центрирани топки.

Папу Гомес показа, че се завръща към най-доброто си състояние с няколко отлични включования по десния фланг, като сантиметри го разделиха два пъти от това да види как диагоналните му изстрели се превръщат в четвърти гол от началото на сезона.  Той продължи да бъде деен и след почивката и бе в основата на по-интересните положения в актива на Аталанта, но ударите му не намираха очертанията на вратата, а при опитите му да комбинира със Сапата или се намесваше бранител, или пасът биваше неточен.

В 61-ата минута поредният остър пробив на Киеза по лявото крило този път даде по-отчетлив резултат - той нахлу в наказателното поле и се гмурна атрактивно, индикирайки контакт с преследващия го Толой. Реферът Паоло Валери моментално посочи бялата точка и показа жълт картон на защитника на бергамаските, но от телевизионните повторения стана ясно, че по-скоро синът на знаменития Енрико Киеза е симулирал. Дори при наличието на системата VAR обаче справедливостта не възтържествува и Верету с точно изпълнение на 11-метровия наказателен удар даде аванс на Фиорентина.

Аталанта реагира на изоставането си в резултата с пускането в игра на Ригони, който почти моментално можеше да донесе изравняване, но коварният му изстрел с левия крак след слаба намеса на Лафонт мина на сантиметри от страничната греда. Освен че изпитваше притеснения с играта с крака, когато топката биваше връщана към него, младият и обещаващ страж на “виолетовите” демонстрира колебания при още едно остро центриране в неговото наказателно поле. Създаденото разбъркване обаче не бе фатално за домакините, защото кълбото бе блокирано и не се стигна до критични моменти.

Лафонт компенсира грешките си с чудесна намеса при нов опасен удар на Папу Гомес, който в 88-ата минута пробва ново воле по диагонала и пак сантиметри го разделиха от целта. Така неговите усилия в преден план не се оказаха достатъчни и Аталанта отново не можа да разпечата противниковата врата, а Фиорентина се поздрави с труден успех.

Той бе подпечатан в 94-ата минута, когато нов пробив на Киеза бе спрян с нарушение пред наказателното поле и Бираги по отличен начин с левия крак прати топката зад голлинията за крайното 2:0.