В Хитрино празнуват 70 години организиран футбол

В Хитрино празнуват 70 години организиран футбол

В Хитрино тържествено беше отбелязан 70 годишнина от началото на организирания футбол. В честванията се включиха ветерани играли с фланелката на Хитрино, футболни деятели и привърженици на клуба. Подкрепа за всичко сторено до сега изказаха кмета на община Хитрино Нуридин Исмаил, Милен Христов – председател на Областния съвет на БФС-Шумен и Румен Вичков – председател на футболните рефери в Шумен.Всички футболисти, ветерани и футболни деятели допринесли за възхода на клуба през годините бяха наградени със специално подготвени плакети и флагчета. Накрая беше изиграна футболна среща на малки врати между ветерани и по-млади, но в напреднала възраст, след което в тържествена вечеря бяха обсъдени и начертани новите жалони пред футболния клуб.

За 70 годишнината на футболния клуб в Хитрино разказа общественика Васил Кръстев. „Малката гара Шейтаджик (днес село Хитрино) възниква по време строежа на първата железница в България – 1866 година. С течение на времето гарата се развива и става пазарище на зърнени храни и привлича доста търговци, които строят големи магазии, отварят гостилници, кръчми, колониални магазини и голям седмичен пазар. С развитието на културата, просветата и образованието, както в училището, така и сред младежта се организират спортни игри и състезания. В началото около поляната на ж.п. гарата се рита с парцалена топка.

По късно през 1947 год. ж.п. управлението в град Русе разкрива средношколски лагер за децата на своите служители. Младежите са донесли футболна топка и започнали да играят в двора на училището. Появяват се и скептици да пречат, да им крият топката, пукат я но не успели, а дори свикнали с тях. През пролетта на 1948 година група младежи полагат основите на спортен клуб „Лудогорец“.

Тодор Добрев (Тенекето) го разкрива в тенекеджийската си работилница и става първия председател. Учредители са: Тодор Добрев, Пеньо Гочев, Георги Панайотов, Кирил Димитров (Върбата), Димитър Крумов, Васил Атанасов и Васил Мавров. По-голяма част от учредителите са били футболисти. Така и в околните села Черна, Тимарево и Каменяк имат отбори. В началото си Спортен клуб „Лудогорец“ няма средства за закупуването на спортни екипи. Футболната екипировка – фланелки, гащети, чорапи и обувки си осигуряват самите футболисти, чертаят игрището, носят греди, врати – първоначално се играе и без мрежи. Вече започва да се играе с кожена топка, която често се налага да се кърпи по времето на самия мач, плондера е с много лепенки. Условията са трудни, игрището се мести на различни места. Осезателна е помощта на тогавашния ръководител движение на ж.п. гарата Тодор Есов.

Едва през 1957 година със средства от самооблагане и средства на община Хитрино се изгражда модерен за времето си стадион в лесопарка източно в края на селото. В годините 1950 – 1956 година за участие във футболни мачове и други спортни дейности, спортистите се извозват с конски каруци – по-късно с товарни камиони. След образуването на ТКЗС и МТС и други предприятия финансовото състояние на клуба се подобрява. Всички футболисти и други спортисти се състезават на обществени начала, без да получават пари за участие. Поради строежа на ново средно училище, стадиона е отнет. Временно решение е тренировъчното игрище със затревен терен в местността „Зайчето“.

 На този терен отборът играе срещите си в окръжното първенство. В годините няколко пъти се сменят името на клуба - „Лудогорец“, ЛЕГЕДЕ, „Урожай“, „Георги Димитров“, „Възход“- до 2013 година. Отборът на Хитрино редовно участва в първенствата на Шуменска област и е на челните места в класирането. Като окръжен първенец през 1966 година по организационни причини и главно на стопанското ръководство на ТКЗС не заминава за село Лехчево Михайловградска област.

Мечтите за участие на финалите за републиканско селско първенство се сбъдват през 1991 година. В град Бяла Слатина отборът на Хитрино печели златните медали, треньор Сашко Десподов, помощник – Бедри Акифов и капитан на отбора Рамадан Шабанов. През 1984 година се проектира спортен комплекс – извършени са значителни землени и строителни работи, но поради незаинтересоваността на общината обекта остава недовършен и потъва в бурени, храсти и доста саморасли дървета. На тренировъчното игрище отбора играе до закриването си през 2005 год. Жаждата за футбол е възродена отново в Хитрино.

Учредява се ФК“Лудогорец 2013“ с председател Сервет Хасан и треньор Себайдин Арифов. Нещата обаче не потръгват, отборът заема незавидните предпоследни места в областната група. След наложителната смяна на ръководството на клуба нещата тръгват по нов път. Дълго в историята на Хитрино ще се помни името на Николай Кръстев, човек отдал се на футбола.

През 2014 година тима се преименова на футболен клуб във ФК“Хитрино“. За по-малко от две години отборът става друг. Работят още два състава – деца и юноши старша възраст. Формациите на ФК“Хитрино“ играят в Трета лига – Североизточна аматьорска група. В първенството участват отбори от градовете – Русе, Варна, Силистра, Търговище, Добрич, Каварна, Кубрат, Бяла Русенско, Суворово, Нови пазар, Балчик и други. Привлечени са млади и перспективни футболисти от Хитрино и близките населени места, от Шумен, Търговище, Силистра и Варна. Отбора е обезпечен финансово. Екипировките са изключително добри, фланелки, анцузи, якета, шуби и приспособленията са грижа на клубното ръководство. За жалост отбора няма подкрепа от отделни фирми работещи на територията на Хитрино. Днес ФК“Хитрино“ се оглавява от Управителен съвет с председател Теодора Игнатова – преподавател в Шуменския университет, Кинчо Маринов, Сребрин Станков, Ридван Муса и Максим Недев.

През 2016 год. Хитрино празнува 150-годишен юбилей от основаването на селото. Юбилейните тържества протичат по-патронажа на кмета на общината Нуридин Исмаил, а  „гвоздеят“ на празненствата бе реконструкцията на стадиона и игралното поле. За рекордно кратно време, кмета Нуридин Исмаил и Николай Кръстев – радетели на инициативата правят обновлението. Изграждат се трибуни за около 500 седящи места, модерни съблекални, прокаран е водопровод, трифазен ток и  асфалтов път до стадиона“ – каза още Васил Кръстев.

В завършилото първенство сезон 2017/2018 футболен клуб „Хитрино“ постигна значителни успехи. Тима завърши на трето място – след силните отбори на „Добруджа“(Добрич) и „Суворово 1“(Суворово). След себе си остави силни отбори като „Локомотив“(Русе), „Септември 98“(Тервел) и „Светкавица“(Търговище).

За купата на аматьорите отбора се стана първенец на Североизточна България след като победи финалистите от Варненска, Добричка, Силистренска, Русенска, Разградска и Търговищка област. Във Сливен тима срещна на полуфинала отбора на „Арда“(Кърджали), който го победи и след това спечели Купата на аматьорите за 2017/2018 година. Очертават се нови хоризонти пред ФК“Хитрино“. Тези дни започна нова реконструкция на футболния терен в Хитрино. Подравнява се  терена, изгражда се дренаж и подземна поливна система и накрая ще се затреви футболния терен. Затова и отбора ще изиграе мачовете си като домакин от есенния дял от първенството  на градския стадион „Панайот Волов“ в Шумен.

Салим  САЛИХ
  

Последвайте каналите ни в:

Още от Трета лига

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти