Кошмарната серия на Барса продължи с нови изпуснати точки на "Камп Ноу" (видео+галерия)

Шампионът на Испания Барселона записа трети пореден шампионатен мач без победа след 1:1 у дома срещу Атлетик Билбао в двубой от седмия кръг на Ла Лига. Оскар де Маркос отбеляза за "лъвовете" в 40-ата минута, а Мунир Ел Хадади изравни в 84-ата минута. Каталунският тим на два пъти нацели греда след почивката. Така "лос кулес" може да отстъпят водачеството в Примера, в случай че Реал Мадрид спечели дербито с Атлетико Мадрид.
Изненадващо Лионел Меси остана на пейката, явно заради натрупана умора и приближаващото гостуване на Тотнъм. Клеман Лангле замени контузения Самюел Юмтити и партнираше на Жерард Пике преди каталунският защитник да се премести в нападение през второто полувреме. Луис Суарес и Усман Дембеле поведоха атаката, подкрепяни от Сержи Роберто и Филипе Коутиньо. Артуро Видал влезе в халфовата линия вместо Серхио Бускетс. Едуардо Берицо постави Иняки Уилиямс най-отпред, подпомаган от Маркел Сусаета, Раул Гарсия и изнесения напред Юри Берчиче.
Каталунците започнаха нахъсано и бързо застрашиха вратата на Унай Симон. Във втората минута Коутиньо видя празно пространство в половината на "лъвовете", напредна и опита двойно подаване с Дембеле. Бразилецът обаче беше затворен на ръба на позволеното от Дани Гарсия и не успя да се сдобие с нея обратно. Минута по-късно Коутиньо получи чудесна топка в наказателното поле, ала не направи крачка напред и беше изпреварен. В седмата Луис Суарес шутира от пряк свободен удар и мерникът му изневери за сантиметри.
В 11-ата беше отсъдена съмнителна засада на гостите от "Сан Мамес" и така беше прекъсната обещаваща атака. Минута по-късно Иняки Уилиямс опита да отбележи по много атрактивен начин. От дъгата нападателят технично прехвърли вратаря, но нямаше късмет и топката премина покрай лявата греда на Марк-Андре тер Стеген. Още минута по-късно Раул Гарсия шутира мощно от 25 метра - германският страж не рискува и изби над гредата.
В 17-ата Иняки се измъкна зад защитата, преодоля Тер Стеген, но беше затворен от притичалия Артуро Видал. Баските дори не успяха да спечелят корнер, след като Иняки загуби контрола върху топката. В 19-ата Нелсон Семедо показа великолепна техничка, напредна до дъгата и подаде вляво към Жорди Алба, а той не намери вярно продължение. В средата на полувремето централният защитник Иниго Мартинес напусна с травма.
В 25-ата Видал пусна превъзходен пас по земя, перпендикулярен на вратата. Луис Суарес не беше в засада, завъртя се и стреля в краката на вратаря. Това беше наистина величествено подаване от крака на чилийския халф и страхотна голова възможност. В 38-ата Суарес прекрасно си поведе топката и шутира бомбено към близката греда - вратарят Симон беше избрал добра позиция и изби.
В 40-ата билбаинци стигнаха до откриване на резултата. Раул Гарсия и Дембеле посегнаха за топката високо с крака, сякаш каталунците очакваха нарушение и не бяха подготвени за ситуацията секунди по-късно. Сусаета центрира отляво към включилия се Де Маркос, който мина зад гърба на Сержи Роберто и зачесе от пет метра - 0:1. Повторенията показаха, че Пике покрива засадата. Като цяло полувремето беше равностойно, но "рохибланкос" се възползваха от една от грешките на своя противник.
В 47-ата Пике изведе Коутиньо, бразилецът овладя превъзходно, но не се справи с Йерай Алварес. В 51-ата Валверде трябваше да замени контузения Сержи Роберто, а на него място се появи Бускетс. В 53-ата вратарят Симон направи подарък за Луис Суарес, но уругваецът не направи правилния избор и беше блокиран при опита си за центриране.
В 55-ата на терена влезе Лео Меси, заменяйки силния днес Артуро Видал. В 62-ата Коутиньо разтресе напречната след удар от въздуха, а отбитата топка отиде зад гърба на Луис Суарес. Уругваецът опита да насочи атрактивно, но нямаше късмет и топката рикошира в гърба му. Баските пресираха високо в опит да затруднят изнасянето на топката. В средата на второто полувреме Тото Берицо направи защитна смяна - Микел Сан Хосе вместо Бенят Ечебария.
В 72-ата Меси получи чудесна възможност да изравни от пряк свободен удар. Лео прехвърли стената, но Де Маркос хитро беше застанал зад нея и изби пред голлинията. В 74-ата бързакът Иняки Уилиямс надбяга защитата на Барса и се устреми към Тер Стеген, но Нелсон Семедо се намеси в последния миг преди удара.
В 77-ата Меси подаде вляво към Жорди Алба, левият бек върна назад и аржентинецът едва не счупи близката греда. Минута по-късно Ла Пулга стреля към близката греда, а съдията сбърка и не назначи корнер за "блаугранас". В 80-ата реферът подмина съмнително положение за нарушение на Сан Хосе срещу Суарес.
В 84-ата барселонци стигнаха до изравняването най-вече заради борбеността на Меси. Лео получи отдясно и шутира към вратата, Симон не реагира достатъчно добре, аржентинецът отново се пребори за топката и този път подаде към резервата Мунир сложи крак и отбеляза от пет метра - 1:1. Две минути по-късно "блаугранас" развиха много хубава атака, Пике беше изведен в наказателното поле, но провали атаката с пас към видимо позиционирания в засада Луис Суарес.
В 90-ата Барса беше много близо до победен гол. Меси подари брилянтна топка за Ракитич, който овладя добре, но шутира над гредата. В добавеното време на срещата "червено-белите" успяха да изтласкат своя съперник и да се преборят за точката, която е първа за отбора на "Камп Ноу" от 14 години насам.
Така каталунците взеха само две точки от последните девет възможни след преодолими съперници като Атлетик, Леганес и Жирона. Сега "синьо-червените" трябва да мислят за предстоящия мач срещу Тотнъм в Шампионската лига.