Левски покоси ЦСКА-София, автогол прати "сините" на върха (видео)

Отборът на Левски покоси ЦСКА-София с 1:0 в дербито от 10-ия кръг на Първа лига. Автогол на Витаутас Черниаускас в 30-ата минута донесе ценните три точки на 26-кратните шампиони, които вече са едноличен лидер в шампионата с актив от 25 точки. Това беше осма победа за "сините", докато поражението е второ за "червените", които отстъпиха със същия резултат от Лудогорец, оставайки с 22 точки.

Около 22 000 зрители на стадион "Васил Левски" видяха много борба и малко футбол, но "сините" с една идея повече търсеха победата, която накрая беше постигната. Пред двете врати чистите голови положения липсваха, а през втората част двата щаба имаха основателни претенции за дузпи. В рамките на няколко минути първо Иван Горанов игра с ръка в наказателно поле, а след това Кабрал беше фаулиран.

58 ЦСКА-София - Левски 0:1

Двата тима деляха първата позиция с актив от

22 точки

, като имаха и най-резултатните нападания в шампионата. "Червените" бяха вкарали

18 попадения

, докато "сините" бяха реализирали

16 гола

. Този факт и предвид резултатните дербита през миналия сезон, когато си вкараха общо 20 гола, феновете очакваха резултатен и интересен двубой в центъра на София. От шест сблъсъка във всички турнири през сезон 2017/2018 година, "червените" записаха две победи (

2:2

). В двете врати влязоха по десет гола, но тогава 26-кратните шампиони отстраниха противника в турнира за Купата на България.

Нестор Ел Маестро и Славиша Стоянович имаха възможност да дадат почивка да доста от титулярите си през седмицата в мачовете за Купата на България, когато

"червените" спечелиха с 2:0

срещу Монтана,

а "сините" разгромиха 6:0

Атлетик Куклен.

Общо седем български футболисти бяха сред титулярите, като "червените" имаха петима, а "сините" двама.

Символичният

домакин излезе с три промени сред 11-те от успеха с 2:0

над Ботев (Враца) през миналия кръг. Стивън Перейра, Жанио Бикел и Али Соу бяха оставени на пейката, а на тяхно място започнаха Борис Сукулич, Кристиян Малинов и Мауридес.

На вратата отново бе Витаутас Черниаускас, а пред него в защита действаха Сукулич, Божидар Чорбаджийски, Николай Бодуров и Ангел Лясков. Опорните халфове бяха Кристиян Малинов и Рубен Пинто, докато Кирил Десподов, Тиаго Родригес и Едвин Джеси действаха зад Мауридес.

Треньорът на "сините" също заложи на 4-2-3-1. Т

ой пък бе сменил двама от титулярите си при успеха с 4:1

над Витоша (Бистирца) през миналия уикенд. Кали Тиам се завърна след наказание, като на пейката остана Антони Белмонт, а Холмар Ейолфсон смени Аймен Белаид в центъра на защитата.

Мартин Полачек бе на вратата, въпреки нестабилните си изяви в последните мачове. Милош Цветкович, Давид Яблонски, Ейолфсон и Иван Горанов действаха в защита. Тиам и Давиде Мариани бяха опорните полузащитници. Тримата най-добри футболисти на отбора Габриел Обертан, Жерсон Кабрал и Паулиньо отново действаха зад

голмайстора в Първа лига

Станислав Костов.

Още в 41-ата секунда Мауридес стреля силно, но Полачек изби. Двете агитки показаха своите хореографии малко след началото на мача. "Синият лъв, мощно изрева: разкъсвай", беше транспарантът на Сектор "Б", с голям лъв по средата на сектора. Целият Сектор "Г" беше оцветен в червено, бяло и черно, като пишеше: "Север".

Бодуров в 26-ата минута пропусна с глава от отлична позиция. Капитанът беше оставен сам, но прати топката покрай дясната греда. В 29-ата минута Яблонски стреля в аут с глава, а минута по-късно Левски поведе. Ангел Лясков отне топката от Кабрал, след което тръгна напред с коженото кълбо, но беше спрян от Тиам и Обертан, който отне топката и с мощен шут стреля от 22 метра. Коженото кълбо се удари в лявата греда, а след това рикошира в тялото на Черниаускас и спря в мрежата за 0:1. Интересното е, че това е втори автогол на вратаря от Литва през сезона,

след като си отбеляза нелеп гол

срещу Черно море (

3:1

). Този път стражът обаче просто нямаше късмет.

"Червените" отвърнаха с едно опасно центриране. В 39-ата минута Костов беше близо до това да удвои след удар с глава, но този път Черниаускас изби с една ръка в корнер. Тиаго и Педро получиха жълти картони, а преди това и Чорбаджийски също беше санкциониран официално.

Втората част започна без промени в двата състава, а Паулиньо пробва веднага удар, но Черниаускас не беше затруднен. Срещата беше прекратена за минута, след като феновете от Секор "Г" запалиха множество факли.

Щабът на ЦСКА-София имаше сериозни претенции за дузпа в 52-ата минута. Тиаго стреля силно от 20 метра, а топката се отби в лявата ръка на Иван Горанов, но Ивайло Стоянов остана безмълвен. Три минути по-късно Бодуров сбърка, като прати топката в краката на Кабрал. Крилото тръгна да пробива в наказателното поле, но след контакта с Малинов падна на земята. Този път всички от Левски пожелаха 11-метров наказателен удар, но отново нямаше реакция от рефера.

В 62-ата минута Али Соу влезе на мястото на Джеси. Богдан Вашчук пък замени Костов в 68-ата минута.

"Червените" не се възползваха от добро центриране и лоша подредба в синята отбрана, а Паулиньо стреля слаб изстрел в ръцете на Черниаускас.

Вашчук центрира добре, но нямаше свои съотборник, който да атакува топката. Бикел и Жоржиньо влязоха на местата на Пинто и Тиаго, а Белмонт смени Кабрал. Левски се прибра в своята половина, като тимът разчиташе на контраатака. Десподов беше близо до изравняване в 81-ата минута. Националът стреля на сантиметри от лявата греда, възползвайки се от поредна грешка в защитата на противника.

Последва меле между двата тима, а Стоянов показа по два жълти картона.

Тиам пробва изстрел встрани от вратата в 88-ата минута, а при следващата бърза контраатака Обертан се контузи. Той беше заменен от

Нуно Рейш,

който записа официален дебют в Първа лига. В третата минута на даденото продължение Десподов беше фаулиран от Цветкович на ъгъла на наказателното поле. Националът взе топката, но вместо да центрира, стреля над горната греда. Това беше и последният шанс за "червените", които отстъпиха за първи път на своя противник в шампионата от 4 март 2017 година.

Така ЦСКА-София прекъсна серията си от шест поредни мача без поражение срещу Левски, в които записаха четири победи и две равенства. Интересното е, че от създаването на този формат на Първа лига през лятото на 2016 година, това бе деветата среща, като за първи път "червените" не се разписаха в дербито, докато левскарите записаха едва втори успех в този период.

Феновете на Левски изпаднаха в екстаз след последния съдийски сигнал, като в продължение на 20 минути празнуваха по трибуните с играчите и Славиша Стоянович, който отиде лично да поздрави привържениците в Сектор "Б" и Сектор "В", където бяха настанени левскарите, докато чакаха да бъдат отворени входовете на трибуните, за да си тръгнат щастливи, след като тимът им победи "червените" и поведе парада в шампионата.

Следващата седмица Левски приема Славия, като ръководството ще чака много публика на "Георги Аспарухов", докато момчетата на Ел Маестро отново ще играят на "Васил Левски", но този път ще гостуват на Септември.