България стартира със загуба от Италия на Световното (видео + галерия)

Волейболистките от националния отбор на България започнаха със загуба участието си на световното пъвенство за жени в Япония. Възпитаничките на Иван Петков отстъпиха на Италия с 0:3 (15:25, 19:25, 22:25) в първата си среща от Група В, която се игра в Сапоро.
Страхотен мач за Италия изигра разпределителката Офелия Малинов, която е дъщеря на бившия селекционер на България Атанас Малинов и на бившата ни националка Камелия Арсенова-Малинова.
Двубоят България - Италия се излъчи на живо по MAX SPORT 2.
Утре в 10,10 часа България излиза срещу Куба в Сапоро в двубой,  в който победата задължително трябва да е за момичетата на Иван Петков.
Срещата започна равностойно. Равенството се запази до 6:6. Италианките поведоха с 2 точки при първото техническо прекъсване - 8:6. Възпитаничките на Давиде Мацанти вдигнаха оборотите и дръпнаха с 10:6. Втората техническо прекъсване дойде при 8 точки аванс за “Скуадра адзура” - 16:8. Водени от Мириам Сила и Паула Егону и отлично разпределена атака от Офелия Малинов италианките бързо стигнаха до 23:12. “Скуадра адзура” достигна до геймбол при 24:14. Капитанът на България Христина Русева върна една точка при 15:24. Единичен блок на Мириам Сила донесе успеха на Италия в първата част с 25:15.
Възпитаничките на Иван Петков поведоха с 4:2 в началото на втората част. Единичен блок на Нася Димитрова донесе 5:2. Паула Егону намали до 3:5 след технична атака. Атака в центъра на Нася Димитрова и 7:4 за България. Националките поведоха с 8:5 при първото техническо прекъсване. Силвана Чаушева атакува по блока от зона 4 за 11:9. Мириам Сила изравни при 11:11. Атака на Паула Егону изведе Италия напред с 12:11. При 13:14 Мирослава Паскова замени Силвана Чаушева. Италия дръпна с 3 точки при второто техническо прекъсване - 13:16. При 13:18 Иван Петков взе прекъсване за България. Двойна блокада спря атаката от зона 4 на Гергана Димитрова  - 13:19. Перфектно вдигната топка над глава към зона 3 от Офелия Малинов даде възможност на Кристина Кирикела да направи 20:15. Българките реализираха своята атака чрез Мирослава Паскова за 17:22. Атака на Паула Егону и 23:17 за Италия. Две поредни атака през центъра на Кристина Кирикела донесоха успеха на “адзурите” във втората част с 25:19.
30 България - Италия 0:3

Третата част стартира равностойно, но Италия поведе с точка. Страхотно “краче” на Нася Димитрова доведе до 5:6. Мириам Сила атакува по българската блокада за 5:7. Първото техническо прекъсване дойде при 5:8. Италия поведе с 5 точки при 10:5, но българките успяха да намалят до 10:12 и 11:13. Второто техническо прекъсване дойде при 3 точки аванс за момичетата на Давиде Мацанти - 16:13.

Мощна атака на Мария Каракашева от зона 4 по правата - 16:17. Паула Егону атакува в аут и равенството се възстанови при 17:17. Лучия Бозети изведе Италия напревд при 20:18. “Скуадра адзура” стигна до мачбол при 24:19. България спаси 3 поредни мачбола след атаки на Христина Русева и Гергана Димитрова и двойна блокада срещу атака на Паула Егону - 22:24. Мириам Сила донесе успеха на Италия в третат част с 25:22 и в мача с 3:0 гейма.

Нася Димитрова стана най-резултатна за България с 9 точки (1 ас, 53% ефективност в атака), а Мария Каракашева (1 ас, 1 блок, 25% ефективност в атака) и Гергана Димитрова (1 блок, 25% ефективност в атака) добавиха по 8 точки.

Резервата Мирослава Паскова се отличи със 7 точки (53% ефективност в атака).

Паула Егону заби 17 точки (1 ас, 4 блока, 42% ефективност в атака), а Мириам Сила добави още 16 точки (1 ас, 1 блок, 58% ефективност в атака) за успеха на Италия.
БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 1, Силвана Чаушева 2, Гергана Димитрова 8, Мария Каракашева 8, Нася Димитрова 9, Христина Русева 7 - Жана Тодорова-либеро (Ивелина Монова, Петя Баракова, Мирослава Паскова 7)
Старши треньор: ИВАН ПЕТКОВ
ИТАЛИЯ: Офелия Малинов 1, Мириам Сила 16, Паула Егону 17, Лучия Бозети 13, Кристина Кирикела 9, Анна Данези 5 - Моника Де Дженаро-либеро (Карлота Камби, Мариана Лубиан, Беатриче Парокиале)
Старши треньор: ДАВИДЕ МАЦАНТИ