Отзиви от турнира "Георги Христов"

Тимът на Небойша Видич, който бе официално представен пред родна публика на турнира в Ботевград "Георги Христов", надигра във финала Берое с 99:83 след обрат през второ полувреме. Така вицешампионите от Ботевград триумфираха за втора поредна година с отличието. Най-резултатен за успеха с 23 точки бе новото попълнение Микейл Хопкинс, а за Берое 17 отбеляза Тихомир Желев. Първите два отбора бяха наградени от внука на Георги Христов, който също носи неговото име. С бронз на турнира остана носителя на Купа България Рилски спортист, който победи румънския Тимишоара с 88:78. В първия мач от надпреварата ботевградчани преодоляха тима на Людмил Хаджисотиров със 74:58, а старозагорци се справиха с румънския Тимишоара с 91:83. Ето какво казаха след турнира треньорите на всички отбори:

Небойша Видич, старши треньор на Балкан:

,,Като треньор винаги съм доволен, когато виждам и 2% подобрение в играта на играчите ми. Относно другите контроли, които изиграхме в предсезонната подготовка, има развитие в отбора и мога да бъда доволен. На този турнир бих казал, че изиграхме два добри мача. Първото полувреме срещу Рилски спортист се мъчехме, може би заради хората, не знам защо. Не движихме добре топката, нямахме добри опции в нападение, но през второто полувреме изглеждахме много по-добре. Удържахме до 58 точки, което е наистина добре свършена работа. Вторият мач играхме срещу страхотен отбор като Берое, който има голям интензитет в играта в защита и нападение, и спечелихме, въпреки че те имат 59% стрелба от тройката. Мисля, че трябва да бъде доволен. Все още имаме да подобрим някои неща, но като цяло мога да кажа, че съм доволен от нивото, което стигнахме досега. Очакват ни два мача от квалификациите за ФИБА Къп следващата седмица. Ден Бош са добър отбор. Няма да бъде лесно със сигурност. Направихме добра основа и ще се опитаме да надградим.”

Любомир Минчев, старши-треньор на Берое:
„Поздравявам отбора на Балкан. През второто полувреме те продължиха с агресията, която имаха през първото за разлика от нас. Разчитахме само на вкарването. Това ни спаси през първото полувреме, но в защита бяхме много по-слаби от тях. Допуснахме доста повече грешки. За нас тези проверки бяха доста полезни. Предстоят ни още две контроли в Одрин. Беше хубаво някой да ни приземи и така и стана. Не е лошо това, което се случи. Въпросът е дали ще направим правилните изводи – не само ние като треньори, а и самите играчи. Ако имаме такова отношение, няма да представляваме никакъв фактор в нашето първенство. Само когато играем добре, можем да постигнем високи цели. Много е рано да се правят генерални заключения, дори от този мач. Въпросът е кой как ще се развие през сезона и кой какво ще направи“

Людмил Хаджисотиров, старши-треньор на Рилски спортист:
„Целият турнир е добре организиран. Смятам, че и четирите отбора са доста силни. Ние имахме нужда от точно такива два здрави мача. За съжаление в първия бяхме доста далеч от истинското лице на отбора. Направихме много слаб мач. Начинът, по който изглеждахме във втората среща, беше доста по-различен. Остават ни няколко дни подготовка до мача с Катая, така че се надявам този двубой да ни е помогнал и да може да се представим максимално добре.. През тази година ще е още по-интересно първенството в България, защото отборите си вдигнаха класата.“

Миодраг Перишич, старши-треньор на Тимишоара:

“За нас беше удоволствие да участваме на този турнир. Благодаря на БК Балкан и треньора, че ни поканиха да участваме. Не съм доволен от играта на моя отбор тук. Мисля, че в първия ден бяхме малко изморени от дългия път, защото пътувахме 10 часа с автобус, но срещу Рилски спортист не знам какво точно се случи. През първото полувреме играхме добре, но през третата част допуснахме да ни вкарат лесно 33 точки и тази част ни коства мача. После се опитвахме да се върнем, но не успяхме. Целите ни в румънското първенство са да сме сред първите шест отбора.”