Бездушно начало, завръщане в мача, но все пак загуба от Канада в София (видео + снимки)

Волейболистите от националния отбор на България завършиха с драматична загуба на Световното първенство, на което сме домакини заедно с Италия. Момчетата на селекционера Пламен Константинов започнаха бездушно срещу Канада, върнаха се в мач, но все пак остъпиха с 2:3 (19:25, 14:25, 25:21, 25:19, 10:15) в последната си среща от Група G от втората фаза на шампионата, играна тази вечер пред около 5500 зрители в зала "Арена Армеец" в София. Така българските "лъвове" останаха на 3-о място в крайното класиране в групата с 4 победи, 4 загуби и 13 точки, с колкото завърши и Канада, но на второ място след 5 победи и 3 загуби.

По този начин България завършва на 11-о място в крайното класиране на Световното първенство, което е крачка напред с 13-а позиция на Мондиал 2014. "Кленовите листа" пък ще разделят 7/8-о място на шампионата, като по този начин повтарят класирането си от преди 4 години.
Двубоят България - Канада започна отлично за “кленовите листа”, които бързо поведоха с 5:1 след атака на звездата им Джон Гордън Перин. Пламен Константинов взе прекъсване за България. Първото техническо прекъсване дойде при 8:2 за Канада. Теодор Тодоров намали до 3:8. Мирослав Градинаров направи 5:11. Валентин Братоев атакува смело по блокадата за 7:13. Второто техническо прекъсване дойде при 16:8 за Канада. България намали до 14:18 и Стефан Антига взе прекъсване за Канада. Канадците отново дръпнаха с 21:14. Шанън Върнан-Еванс атакува мощно от зона 4 и Канада спечели първата част с 25:19.

Четвъртата част започна равностойно. Равенството се запази до 4:4. Канадците поведоха със 7:5. Възпитаниците на Пламен Константинов изравниха при 7:7. “Кленовите листа” поведоха с 8:7 при първото техническо прекъсване след атака на Джон Гордън Перин. България изравни при 11:11 след сгрешен сервис н Шанън Върнан-Еванс. Атака на Николай Пенчев и единична блокада на Георги Сеганов дадоха аванс от 2 точки на България. Стефан Антига взе прекъсване за Канада. Капитанът Виктор Йосифов атакува технично за 14:12. Двоен блок срещу атака на Никълъс Хоуг - 15:13. Блокаут на Николай Учиков и България поведе с 16:13 при второто техническо прекъсване. Националите поведоха с 20:17 след атака на Николай Учиков, след като преди това Теодор Салпаров спаси много трудна топка в защита. Нова атака на Учиков и 23:18. България спечели 4-ата част с 25:19.
Ас на Николай Пенчев и единичен блок на Николай Учиков даде преднина на България в началото на тайбрека с 3:2. Канада излезе напред при 6:5 и продължи да води до 9:5 и 10:6. Българските волейболисти намалиха до 9:11. Все пак, "кленовите листа" стигнаха до мачбол при 14:10. В крайна сметка Канада спечели тайбрек с 15:10 след докосване на мрежата от Виктор Йосифов, което бе отсъдено след видео повторение, и с това и мача с 3:2.

Най-резултатен за българския тим бе влезлият като резерва Николай Учиков с 20 точки (1 блок и 63% ефективност в атака). Тодор Скримов добави още 16 точки (1 блок, 1 ас и 48% ефективност в атака), но и това не помогна за успеха. За канадците капитанът Джон Перин (2 блока, 1 ас и 50% ефективност в атака) и Николас Хоуг (2 блока, 1 ас и 48% ефективност в атака) реализираха 18 и 15 точки за победата.