Страхотно шоу с 8 гола в Питер показа кой е фаворитът за титлата (видео)

Лидерът Зенит победи с 5:3 шампиона Локомотив (Москва) в едното от двете големи неделни дербита в руското първенство. Мачът в Санкт Петербург предложи всичко: много голове, драма до последно, червен картон и красиви изпълнения, които зарадваха над  50 000 зрители по трибуните.

Олег Шатов вкара два гола за домакините, а по веднъж се разписаха Аалександър Ерохин, Артьом Дзюба и Себастиан Дриуси. Точни за "железничарите" бяха Дмитрий Баринов, Алексей Миранчук и Фьодор Смолов.

След днешния триумф Зенит вече има 22 точки - с цели 7 повече от втория Ростов. Единствената грешна стъпка на питерци е нулевото равенство със Спартак (Москва), който по-късно днес излиза срещу ЦСКА (Москва). Локо е на незавидната 11-а позиция и има само две побеи от началото на сезона.

През седмицата и двата тима имаха важни изпитания в евротурнирите. Зенит стигна до 1:1 като гост на ФК Копенхаген в Лига Европа, а Локомотив допусна тежка загуба с 0:3 от Галатасарай в Шампионската лига.

За двубоя днес наставникът на домакините Сергей Семак направи няколко промени в състава си. Атаката водеха Артьом Дзюба и Себастиан Дриуси, а зад тях действаха Олег Шатов, Леандро Паредес, Далер Кузяев и Александър Ерохин. Миха Мевля, Клаудио Маркизио и доскоро контузеният Александър Кокорин бяха сред резервите.

За Локомотив в предни позиции започна Фьодор Смолов, а в средата на терена се разчиташе на братята Миранчук, Игор Денисов, Дмитрий Баринов и Мануел Фернандеш. В центъра на защитата пък новото попълнение Бенедикт Хьоведес си партнираше с Ведран Чорлука.

Началото беше много динамично и с постоянни атаки към двете врати. В 13-ата минута Олег Шатов изправи на крака феновете на "Санкт Петербург Арена" със зрелищно изпълнение. Руският национал получи топката на левия фланг, напредна към центъра и с мощен шут не остави шансове на Гилерме - 1:0.

Малко по-късно бразилиският страж на Локо спаси тима си след силен шут на Ерохин, а в ответната атака "железничарите" изравниха. Пасът беше на Денисов, а Баринов успя да изненада Андрей Луньов, който закъсня с плонжа си и топката влезе до гредата.

Мачът продължи да е много интересен, а Дриуси пропиля отличен шанс да вкара втори гол за питерци. Чорлука беше разкървавен след единоборство във въздуха със Соломон Кверквелия, но успя да се завърне в игра.

В 40-ата минута Ерохин изпревари Владислав Игнатиев на далечната греда, но отново Гилерме показа завиден рефлекс. Точно преди почивката Алексей Миранчук нанесе коварен изстрел, който принуди Луньов да боксира в корнер.

Зенит започна ударно второто полувреме и в 48-ата минута вече имаше аванс в резултата. Паредес центрира от ъглов удар, а Ерохин с глава направи безпомощен Гилерме. В 57-ата Кверквелия не можа да спре мощния Дзюба и той заби трети гол за домакините.

Локо не се предаде и опитваше да атакува, но защитата на тима се провали тотално. В 64-ата минута поредната грешка на бранителите в червено остави възможност за Ерохин да центрира към Шатов, който реализира втория си гол в мача.

При този резултат питерци се отпуснаха и това можеше да им струва скъпо. В 74-ата минута Алексей Миранчук върна едно попадение след рикошет в крака на Игор Смолников, който заблуди Луньов, а в 82-ата минута Дмитрий Тарасов получи червен картон и остави Локомотив с човек по-малко. Въпреки това, отборът на Юрий Сьомин намали на 3:4 с гол на Смолов в 85-ата минута. Грешката беше на резервата Ернани, който загуби топката в опасна зона.

Зенит реши всичко в края на редовното време. На два пъти Гилерме се намеси блестящо след удари на Дзюба и Дриуси, но от втория опит бившият нападател на Ривър Плейт прати топката в мрежата - 5:3.

По този начин Зенит си отмъсти за домакинската загуба през миналия сезон с 0:3 и има преднина от 13 точки пред Локо след само 7 изиграни кръга.

В следващия кръг Зенит ще гостува на Анжи, а Локомотив ще приеме на "РЖД Арена" Ахмат.