Шампионска Лига

Роналдо бе изгонен, но Юве показа класа и надви Валенсия с 10 души (видео+галерия)

20 септември 2018 | 00:03 - Обновена
Ювентус започна с победа участието си в група "Н" на Шампионската лига. Тази вечер "бианконерите" надиграха с 2:0 Валенсия на "Местайя". Италианският шампион игра с човек по-малко от 29-ата минута, когато Кристиано Роналдо получи червен картон. Въпреки това торинци показаха класа и взеха трите точки с два гола от две дузпи на Миралем Пянич. Босненецът се разписа в 45-ата и 51-ата минута, за да донесе успеха на своя тим. Валенсия също получи дузпа в добавеното време на мача, но Шчесни спаси удара на Дани Парехо.

Домакините започнаха с Нето на вратата и Рубен Везо, Габриел Паулища, Жейсон Мурийо и Хосе Гая в отбрана. Даниел Вас и Даниел Парехо действаха в средата на терена, а Гонсало Гедес и Карлос Солер оперираха по двете крила. В предни позиции бе дуото Родриго Морено и Мичи Батшуай.

Гостите пък заложиха на Войчех Шчесни под рамката и Жоао Кансело, Леонардо Бонучи, Джорджо Киелини и Алекс Сандро в отбрана. Миралем Пянич, Сами Кедира и Блес Матюиди бе триото в средата на терена, а в предни позиции действаха Кристиано Роналдо, Марио Манджукич и Федерико Бернардески.

Валенсия създаде първото голово положение в мача. В 3-ата минута Гонсало Гедес получи пред наказателното поле и стреля от движение, но не намери рамката на вратата. Минута по-късно Паулища стреля с глава, но също неточно.

В 11-ата минута Ювентус пропусна страхотна възможност. Роналдо бе намерен в наказателното поле, но ударът му от воле не се получи. Топката обаче стигна до Манджукич, който отблизо направи страхотен пропуск и стреля над вратата.

В 17-ата минута гостите организираха нова хубава атака. Бернардески бе намерен в пеналта и с едно докосване върна за Кедира, който от прекрасна позиция направи невероятен пропуск.

В 20-ата минута при едно центриране в наказателното поле първо удар на Бернардески бе спасен от вратаря, а при последвалото разбъркване топката стигна до Матюиди, който също не успя да се разпише.

В 29-ата минута съдията Феликс Брих се превърна в главно действащо лице на терена. Кристиано Роналдо се сблъска с Жейсон Мурийо на скорост, след което изнервен от симулацията на защитника го хвана за косата, а немският рефер прецени, че това е достатъчно португалецът да бъде изгонен с директен червен картон. Това бе първо изгонване за Роналдо в Шампионската лига в кариерата му до момента.

В 38-ата минута Батшуай се пребори с Киелини в близост до вратата и отправи удар от малък ъгъл, но Шчесни бе заел добра позиция и спаси. В 42-ата минута белгиецът имаше нов шанс да стреля, този път от далечна дистанция, но неточно.

Минути по-късно се стигна до разбъркване в пеналта пред Нето и удар на Кансело срещна напречната греда. След това Дани Парехо вдигна високо крака си в опит да изчисти топката и изрита Кансело в главата, а Брих отсъди дузпа за това нарушение, която Пянич реализира.

Втората част започна с далечен, но доста неточен удар на Батшуай по посока вратата на Ювентус. Минута по късно Гая центрира в пеналта и Родриго стреля с глава, но право в ръцете на Шчесни.

В 49-ата минута обаче Юве получи втора дузпа. Леонардо Бонучи бе задържан от Мурийо в наказателното поле и Брих за втори път посочи бялата точка, като и този път Пянич изпълни без грешка наказателния удар за 0:2.

В 59-ата минута Солер пробва мощен далечен шут, който обаче бе далеч от целта. В 65-ата минута той пробва нов изстрел от дистанция, който бе доста по-добър и този път Шчесни трябваше да се намесва решително.

В 72-ата минута отново Солер стреля към вратата на съперника, но твърде анемично и без да затрудни вратаря.

В 82-ата минута Феликс Брих спести дузпа и за Валенсия, след като Бонучи задържа Паулища при едно центриране от корнер в пеналта. Ситуацията бе доста подобна на тази при втората дузпа за "бианконерите", но германецът този път не посочи бялата точка.

В 85-ата минута имаше нова спорна ситуация в наказателното поле на Юве, като топката рикошира в ръката на Джорджо Киелини, но и този път съдията не видя основание да даде дузпа за "Прилепите".

Минута по-късно Дъглас Коща напредна на скорост и отправи мощен шут, който бе спасен от Нето.

В добавеното време съдията все пак реши, че е време да даде дузпа за Валенсия при доста по-спорна ситуация. При едно центриране в пеналта Даниеле Ругани изби топката с глава, като при отскока с ръка удари противников футболист. Брих посочи бялата точка и показа жълт картон на бранителя, но пък ударът на Парехо бе спасен от Шчесни и резултатът остана непроменен.

Така Юве записа първи три точки в актива си, като в следващия кръг домакинства на Йънг Бойс. Валенсия пък ще има тежката задача да търси първите си точки в гостуването си на Манчестър Юнайтед на 2 октомври.