Кралско представление на "Бернабеу" (видео + галерия)

Европейският клубен шампион Реал Мадрид разгроми Рома с 3:0 в първия си мач от настоящото издание на Шампионската лига, след като спечели турнира в предишните три издания. Иско откри резултата от фаул в самия край на първото полувреме, а точен изстрел на Гарет Бейл в 58-ата минута успокои феновете на "лос бланкос". В добавеното време красиво попадение на резервата Мариано Диас довърши Рома.

Интрига имаше само до почивката, но голът на Иско уби ентусиазма на гостите, които през втората част можеха да инкасират и по-тежка загуба. Реал показа зрелищен футбол и създаде много положения, а Кейлор Навас демонстрира защо е любимец на феновете с няколко важни спасявания.

Испанският гранд вече е без суперзвездата Кристиано Роналдо, който премина в Ювентус, но въпреки това е сред основните фаворити за титлата. Рома пък изненада всички с достигането до полуфиналите през миналия сезон и най-вече с начина, по който изхвърли Барселона на 1/4-финалите. “Вълците” са с доста променен състав и не започнаха много убедително кампанията в Серия “А”, а проблемите им се видяха и на “Сантиаго Бернабеу”.

Новият наставник на Реал Юлен Лопетеги заложи на любимата си система 4-3-3, като в предни позиции действаха Гарет Бейл, Карим Бензема и Иско, а тримата в средата на терена бяха Лука Модрич, Каземиро и Тони Кроос. На вратата беше Кейлор Навас, а привлеченият това лято от Челси Тибо Куртоа остана на пейката. Отбраната на “лос бланкос” включваше Даниел Карвахал, Рафаел Варан, Серхио Рамос и Марсело.

Реал излезе в Шампионската лига без Кристиано Роналдо за пръв път от 10 март 2009 година, когато беше разгромен с 0:4 от Ливърпул.

Изненада имаше в състава на Рома. От първата минута за “джалоросите” започна дебютантът Николо Дзаниоло, който помагаше в халфовата линия на Даниеле Де Роси и Стивън Нзонзи. В предни позиции  играеха Един Джеко, Стефан Ел Шаарауи и Дженгиз Юндер. От новите попълнения в тима на Еузебио Ди Франческо титуляр бе и вратарят Робин Олсен, а четиримата в защита бяха Алесандро Флоренци, Федерико Фасио, Костас Манолас и Александър Коларов.

Дзаниоло получи шанс заради контузията на Хавиер Пасторе. Младокът, привлечен това лято от Интер, повтори постижението на ветерана Де Роси, който също дебютира в Шампионската лига преди да има дори един мач в Серия “А”.

Реал и Рома играха помежду си за 11-и път, като кралският клуб вече има 7 победи, “вълците” са спечелили три от мачовете, а веднъж е фиксирано равенство. Любопитното е, че до днес италианците нямаха нито едно поражение от трите си гостувания на “Бернабеу”, а през 2008 година елиминираха испанския колос по пътя към четвъртфиналите в ШЛ.

31 Реал Мадрид - Рома

Домакините имаха шанс да открият резултата още при първата си атака. Гарет Бейл майсторски овладя топката след пас на Кроос, но за радост на Олсен я прати в аут. Не след дълго на добра позиция се озова и Иско, който обаче шутира в тялото на Олсен.

След четвърт час игра дойде и първата интересна ситуация пред вратата на Реал. Дани Карвахал сбърка и топката остана притежание на Юндер, който много технично пробва да прехвърли Кейлор Навас, но изстрелът му беше неточен.

Реал владееше средата на терена, но в няколко ситуации лесно губеше топката и това създаваше условия за бързи контраатаки на Рома. Кроос и Бейл отправиха силни удари от далечна дистанция, но не намериха очертанията на вратата.

В края на полувремето Реал отново затегна обръча около вратата на гостите, а Рамос пропусна да се разпише в характерния си стил след центриране от корнер. "Белите" изпълниха цели 10 ъглови удара до почивката, но така и не успяха да се възползват от тях. В самия край на полувремето обаче друго статично положение донесе така чакания първи гол. Иско завъртя топката от фаул над стената и я насочи под гредата за 1:0.

Втората част започна с блестящо спасяване на Кейлор Навас. Костариканецът се оказа последната прегреда пред Дженгиз Юндер и отрази силния удар на крилото на Рома. Последваха две отлични атаки на Реал. При първата Бензема подаде на Бейл, но той не уцели вратата, а малко по-късно гредата лиши уелсеца от попадение.

Лука Модрич също можеше да покачи на 2:0, а в 57-ата минута Навас изби топката пред погледа на Даниеле Де Роси, който беше готов да я прати в мрежата.

Бейл постигна своето в 58-ата минута. Отново Модрич беше човекът с паса, а ударът на номер 11 в бяло не остави никакви шансове на Олсен.

Това беше моментът, след който стана ясно, че Реал ще вземе трите точки. Футболистите на Лопетеги заиграха с повече въображение в оставащите минути и беше цяло чудо, че Рома не получи нов гол чак в добавеното време. Негов автор стана резервата Мариано Диас. Наследилият "седмицата" на Кристиано Роналдо нападател много елегантно завъртя топката в далечния ъгъл за крайното 3:0 след подаване на Марсело.