Шампионска Лига

Кралско представление на "Бернабеу" (видео + галерия)

19 септември 2018 | 23:53 - Обновена

Европейският клубен шампион Реал Мадрид разгроми Рома с 3:0 в първия си мач от настоящото издание на Шампионската лига, след като спечели турнира в предишните три издания. Иско откри резултата от фаул в самия край на първото полувреме, а точен изстрел на Гарет Бейл в 58-ата минута успокои феновете на "лос бланкос". В добавеното време красиво попадение на резервата Мариано Диас довърши Рома.

Интрига имаше само до почивката, но голът на Иско уби ентусиазма на гостите, които през втората част можеха да инкасират и по-тежка загуба. Реал показа зрелищен футбол и създаде много положения, а Кейлор Навас демонстрира защо е любимец на феновете с няколко важни спасявания.

Испанският гранд вече е без суперзвездата Кристиано Роналдо, който премина в Ювентус, но въпреки това е сред основните фаворити за титлата. Рома пък изненада всички с достигането до полуфиналите през миналия сезон и най-вече с начина, по който изхвърли Барселона на 1/4-финалите. “Вълците” са с доста променен състав и не започнаха много убедително кампанията в Серия “А”, а проблемите им се видяха и на “Сантиаго Бернабеу”.

Новият наставник на Реал Юлен Лопетеги заложи на любимата си система 4-3-3, като в предни позиции действаха Гарет Бейл, Карим Бензема и Иско, а тримата в средата на терена бяха Лука Модрич, Каземиро и Тони Кроос. На вратата беше Кейлор Навас, а привлеченият това лято от Челси Тибо Куртоа остана на пейката. Отбраната на “лос бланкос” включваше Даниел Карвахал, Рафаел Варан, Серхио Рамос и Марсело.

Реал излезе в Шампионската лига без Кристиано Роналдо за пръв път от 10 март 2009 година, когато беше разгромен с 0:4 от Ливърпул.

Изненада имаше в състава на Рома. От първата минута за “джалоросите” започна дебютантът Николо Дзаниоло, който помагаше в халфовата линия на Даниеле Де Роси и Стивън Нзонзи. В предни позиции  играеха Един Джеко, Стефан Ел Шаарауи и Дженгиз Юндер. От новите попълнения в тима на Еузебио Ди Франческо титуляр бе и вратарят Робин Олсен, а четиримата в защита бяха Алесандро Флоренци, Федерико Фасио, Костас Манолас и Александър Коларов.

Дзаниоло получи шанс заради контузията на Хавиер Пасторе. Младокът, привлечен това лято от Интер, повтори постижението на ветерана Де Роси, който също дебютира в Шампионската лига преди да има дори един мач в Серия “А”.

Реал и Рома играха помежду си за 11-и път, като кралският клуб вече има 7 победи, “вълците” са спечелили три от мачовете, а веднъж е фиксирано равенство. Любопитното е, че до днес италианците нямаха нито едно поражение от трите си гостувания на “Бернабеу”, а през 2008 година елиминираха испанския колос по пътя към четвъртфиналите в ШЛ.

Домакините имаха шанс да открият резултата още при първата си атака. Гарет Бейл майсторски овладя топката след пас на Кроос, но за радост на Олсен я прати в аут. Не след дълго на добра позиция се озова и Иско, който обаче шутира в тялото на Олсен.

След четвърт час игра дойде и първата интересна ситуация пред вратата на Реал. Дани Карвахал сбърка и топката остана притежание на Юндер, който много технично пробва да прехвърли Кейлор Навас, но изстрелът му беше неточен.

Реал владееше средата на терена, но в няколко ситуации лесно губеше топката и това създаваше условия за бързи контраатаки на Рома. Кроос и Бейл отправиха силни удари от далечна дистанция, но не намериха очертанията на вратата.

В края на полувремето Реал отново затегна обръча около вратата на гостите, а Рамос пропусна да се разпише в характерния си стил след центриране от корнер. "Белите" изпълниха цели 10 ъглови удара до почивката, но така и не успяха да се възползват от тях. В самия край на полувремето обаче друго статично положение донесе така чакания първи гол. Иско завъртя топката от фаул над стената и я насочи под гредата за 1:0.

Втората част започна с блестящо спасяване на Кейлор Навас. Костариканецът се оказа последната прегреда пред Дженгиз Юндер и отрази силния удар на крилото на Рома. Последваха две отлични атаки на Реал. При първата Бензема подаде на Бейл, но той не уцели вратата, а малко по-късно гредата лиши уелсеца от попадение.

Лука Модрич също можеше да покачи на 2:0, а в 57-ата минута Навас изби топката пред погледа на Даниеле Де Роси, който беше готов да я прати в мрежата.

Бейл постигна своето в 58-ата минута. Отново Модрич беше човекът с паса, а ударът на номер 11 в бяло не остави никакви шансове на Олсен.

Това беше моментът, след който стана ясно, че Реал ще вземе трите точки. Футболистите на Лопетеги заиграха с повече въображение в оставащите минути и беше цяло чудо, че Рома не получи нов гол чак в добавеното време. Негов автор стана резервата Мариано Диас. Наследилият "седмицата" на Кристиано Роналдо нападател много елегантно завъртя топката в далечния ъгъл за крайното 3:0 след подаване на Марсело.

Дани Себайосвлиза Дани Себайос
76' Един Джеко  Един Джекожълт картон
Гарет Бейлизлиза Гарет Бейл  73'
Мариано Диасвлиза Мариано Диас
69' Стивън Нзонзи  Стивън Нзонзиизлиза
Патрик Шик  Патрик Шиквлиза
Карим Бенземаизлиза Карим Бензема  62' Стефан Ел Шаарауи  Стефан Ел Шаарауиизлиза
Марко Асенсиовлиза Марко Асенсио  Диего Пероти  Диего Перотивлиза
Гарет Бейлгол Гарет Бейл  58'
54' Nicolo Zaniolo  Nicolo Zanioloизлиза
Лоренцо Пелегрини  Лоренцо Пелегринивлиза
Искогол Иско  45'
44' Даниеле Де Роси  Даниеле Де Росижълт картон