треньор:
web: АЕК Атина

Новини Видео Фотогалерия Програма Статистика Класиране Футболисти Успехи

Шампионска Лига

Ляв бек смая с изумителен гол, сломи съпротивата на АЕК и поведе Аякс към първа победа (видео)

19 септември 2018 | 21:45 - Обновена
Аякс стартира участието си в груповата фаза на Шампионската лига с убедителна победа с 3:0 над гръцкия шампион АЕК на "Йохан Кройф Арена". Гостите играха много организирано до почивката и не допуснаха чисти голови положения пред вратата си, но през второто полувреме Аякс вдигна темпото и заслужено спечели първите си три точки в Група Е. Неочакваният герой за домакините бе Николас Таляфико (46', 90'), който реализира два гола, вторият от които бе истински шедьовър. Дони ван де Беек добави едно попадение за крайното 3:0.
Лошата новина за домакините бе, че капитанът Матайс де Лихт пропусна двубоя заради контузия. Френки де Йонг зае неговото място. Айтинг също стартира като титуляр.
Урош Чосич започна за гостите за сметка на отсъстващия Родриго Гало. Десният бек Бакакис пък бе изтеглен в халфовата линия на АЕК.
Изненадващо първата чиста ситуация създадоха гостите. Това се случи в 14-тата минута, когато Симоеш бе изпуснат от холандската отбрана и засече с глава на близката греда центриране от свободен удар, но топката премина встрани от вратата.
Иначе Аякс бе по-активен, но гръцкият тим се защитаваше добре и не допускаше реални голови възможности пред вратата на Баркас.
В 28-ата минута АЕК организира още една опасна атака. Понсе получи в добра позиция и стреля, но ударът му бе блокиран. Второто полувреме започна по перфектен начин за отбора на Аякс, който още в 46-ата минута поведе в резултата. Отбраната на АЕК не успя да изчисти добре след едно центриране от корнер, топката стигна до Нерес, който намери Таляфико зад защитата на гостите. Аржентинецът засече от въздуха за 1:0.

След това попадение домакините заиграха още по-силно, а организацията на гръцкия тим в дефанзивен план се срина. В 58-ата минута Таляфико пропусна страхотна възможност за втори гол. Той пак бе изпуснат от отбраната след ъглов удар, но този път Баркас спаси.

В 67-ата минута резервата Ван де Беек получи страхотно подаване от Тадич и прати топката във вратата на Баркас, но попадението бе отменено правилно заради засада. Такава обаче нямаше десет минути по-късно, когато Де Беек засече от въздуха ново перфектно центриране на Тадич за 2:0.
В 90-ата минута Таляфико сложи точка на спора с изключително изпълнение. Аржентинецът получи отляво, след което от малък ъгъл шутира към далечната греда. Баркас бе излязъл и топката го прехвърли, влизайки по много красив начин в горния десен ъгъл за крайното 3:0.

Николас Таляфикожълт картон Николас Таляфико  88'
81' Есекиел Понсе  Есекиел Понсеизлиза
Янис Якумакис  Янис Якумакисвлиза
Давид Нересизлиза Давид Нерес  78'
Каспер Долбергвлиза Каспер Долберг
Дони ван де Беекгол Дони ван де Беек  77'
Френки де Йонгжълт картон Френки де Йонг  74' Петрос Манталос  Петрос Манталосжълт картон
Хаким Зиешжълт картон Хаким Зиеш
72' Алеф  Алефжълт картон
70' Михалис Бакакис  Михалис Бакакисизлиза
Йоанис Гианиотас  Йоанис Гианиотасвлиза
Клаас-Ян Хунтелааризлиза Клаас-Ян Хунтелаар  62'
Дони ван де Бееквлиза Дони ван де Беек
61' Константинос Галанопулос  Константинос Галанопулосизлиза