"Бомба" на дебютант спаси Шахтьор в исторически мач (видео+галерия)

Шахтьор Донецк и Хофенхайм не излъчиха победител помежду си, завършвайки 2:2 в двубой от груповата фаза на Шампионската лига. Гостите откриха резултата в шестата минута чрез Флориан Грилич. В 27-ата минута левият бек Исмаили изравни след брилянтен пробив и майсторски удар в далечния ъгъл - 1:1. След 11 минути Хаавард Нордтвайт бе точен с глава след груба грешка на Андрий Пятов - 2:1 за Хофе. В 81-ата минута дебютантът в турнира Майкон изравни с истинска бомба - 2:2.

В единайсеторката на Пауло Фонсека започна бившият футболист на ЦСКА Жуниор Мораес, който водеше атаката на украинския гранд през цялото време. Любимецът на сектор "Г" обаче не изигра най-добрия си мач. Срещата в Харков имаше исторически характер, тъй като старши треньорът на гостите от Германия - Юлиян Нагелсман, постави рекорд за най-млад на своя пост в най-комерсиалния клубен турнир.

Досегашното постижение принадлежеше на Виктор Гончаренко, който водеше БАТЕ Борисов в надпреварата преди 10 сезона, когато  бе на 31 години и 99 дни. Нагелсман би рекорда със своите 31 години и 58 дни.

В Украйна очакваха с нетърпение представянето на Шахтьор в Шампионската лига, тъй като отборът бе напуснат от сериозни фигури през лятото. Припомняме, че през миналия сезон "миньорите" от Донецк стигнаха до осминафиналите, където отпаднаха след драматична битка с Рома.

27 Шахтьор - Хофенхайм

Срещата в Украйна започна с красив гол на гостите. Флориан Грилич намери мрежата в шестата минута с чудесно копване, което не остави шанс на ветерана на вратата на Шахтьор Андрий Пятов. "Миньорите" загубиха топката в центъра, което позволи на Хофе да развие красива акция, фронтално срещу рамката на Пятов. Двойно подаване изведе Грилич на позиция за стрелба и австрийският халф не сбърка - 1:0.

Последваха още силни минути за германския тим. В 16-ата минута Адам Салай докосна удвояването на резултата. Унгарският нападател на Хофенхайм намери топката от воле, но този път Пятов успя да спаси. Първата по-сериозна опасност пред Оливер Бауман дойде след силен удар с глава на Тарас Степаненко, който обаче профуча над целта.

В 27-ата минута Исмаили изравни. Опитният бразилски бек направи забележителен пробив по левия фланг, финтира бранител, навлезе в наказателното поле и с хубав шут в далечния ъгъл матира Бауман - 1:1. Десетина минути след това футболистите на Хофе разиграха атака като на тренировка, завършила с центриране към точката за дузпа и прострелен удар с глава на Леонардо Битенкурт. Топката обаче се спря право в ръцете на Пятов.
След само 60 секунди обаче 34-годишният страж допусна елементарна грешка. Той увисна при центриране от корнер и Нордтвайт с глава намери мрежата от 5-6 метра - 2:1 за гостуващия състав.

След почивката играта придоби друг характер и започна надиграване, преминало основно в средата на игрището. В 50-ата минута Пятов отби изстрел, последва добавка, но украинският вратар не допусна друго колебание. Домакините отвърнаха с няколко опасни центрирания в наказателното поле на представителите на Бундеслигата. В 76-ата минута на терена влезе бразилецът Майкон, пристигнал през тази година в Шахтьор от Коринтианс. Точно 300 секунди по-късно халфът ликуваше. Той изравни с мощен снаряд, който спокойно можеше да скъса мрежата зад Бауман - 2:2. Повече от отличен дебют в ШЛ за 21-годишния бразилски талант.

Скоро след това отбраната на Хофе се размина като по чудо с автогол при подадена топка отляво. В 90-ата минута украинските футболисти поискаха дузпа. Марлос шутира от десетина метра, но топката се спря в тялото на бранител. В добавеното време Жуниор Мораес се откъсна сам пред наказателното поле, но бе спрян от последния в защитата. За учудване на близо 30-те хиляди по трибуните, фаул не бе отсъден.

Така срещата завърши при 2:2. Хофенхайм продължава да има само една победа в евротурнирите - срещу Истанбул Башакшехир в Лига Европа преди година.
Шахтьор - Хофенхайм 2:2

0:1 Грилич (6)