Драма на "Анфийлд"! Фирмино герой за Ливърпул в голов трилър с ПСЖ (видео + галерия)

Миналогодишният финалист Ливърпул пречупи с 3:2 Пари Сен Жермен на своя стадион “Анфийлд” в един от най-интригуващите мачове в първия ден на новото издание на Шампионската лига. В герой за мърсисайдци се превърна Роберто Фирмино. Бразилецът се появи в игра като резерва през втората част и във втората минута на добавеното време донесе победата на водения от Юрген Клоп тим. Преди това Даниел Стъридж бе точен с глава в 31-ата минута, а в 36-ата Джеймс Милнър вкара гол от дузпа за 2:0. Резултатът стана 2:1 в 40-ата минута след гол на Тома Моние. В 83-ата минута Килиан Мбапе изравни за ПСЖ, но това не бе всичко в този мач от Група "С". В 92-ата минута Фирмино порази вратата на Алфонс Ареола и наставникът на гостите Томас Тухел отново си тръгва с драматична загуба от "Анфийлд", след като преди време такава претърпя воденият от него тогава тим на Борусия (Дортмунд). Така Ливърпул записа нова победа след петте поредни във Висшата лига, а ПСЖ за първи път през сезона усети вкуса на поражението, след като също е 5 от 5, но в Лига 1.
Роберто Фирмино бе извън стартовия състав на домакините заради получената срещу Тотнъм през изминалия уикенд травма на окото. Бразилецът все пак бе записан сред резервите и това в крайна сметка се оказа ключово. Алекс Окслейд-Чембърлейн, Адам Лалана и Деян Ловрен бяха аут заради контузии в състава на Юрген Клоп. Вратарят Джанлуиджи Буфон и Марко Верати пък бяха наказани в редиците на ПСЖ, а контузените Лайвин Курзава и Даниел Алвеш също пропуснаха мача.
Даниел Стъридж зае мястото на Фирмино в центъра на атаката, в Мохамед Салах и Садио Мане бяха другите футболисти с най-офанзивни функции за Ливърпул. Килиан Мбапе, Единсон Кавани и Неймар оформиха атакуващото трио на парижани.
Централният защитник Вирджил ван Дайк бе близо до гол за Ливърпул в 6-ата минута, но шутът му бе спасен от Алфонс Ареола. Малко след това стражът на гостите отново трябваше да се намесва решително, този път след опит на Джеймс Милнър да го преодолее.
В първите минути домакините обсадиха Ареола и го направиха жива мишена, а ъгловите удари и изстрелите към вратата на ПСЖ следваха един след друг, но до гол не се стигаше.

В 17-ата минута ПСЖ сътвори първата опасност за вратата на Алисон Бекер. Неймар бе изпуснат от защитата на Ливърпул в наказателното поле и стреля, но Алисон се намеси чудесно, а след това Единсон Кавани опита добавка, но тя не бе успешна.
След известно затишие, от 30-ата минута до края на първата част на терена отново бе горещо. В 31-ата минута Даниел Стъридж с глава заби топката във вратата на Ареола след хубаво центриране на Андре Робъртсън отляво и даде аванс на мърсисайдци в резултата.
В 36-ата минута пък Джеймс Милнър направи резултата 2:0 с точно изпълнена дузпа, отсъдена за нарушение на Хуан Бернат срещу Жоржиньо Вайналдум.

В 40-ата минута гостите върнаха един гол, като негов автор стана Тома Моние. Той бе изпуснат от отбраната на домакините, но в тази ситуация трябваше да бъде отсъдена засада на Единсон Кавани, който се опита да играе с топката преди тя да попадне в Моние.
След относително тихо начало на второто полувреме, в 58-ата минута Мохамед Салах отбеляза гол за 3:1 след разбъркване пред вратата на Ареола. Попадението на египетския нападател обаче бе отменено заради брутално нарушение в атака на Стъридж срещу стража на французите. Няколко минути след това Стъридж имаше нов шанс за гол, но стреля твърде слабо с глава и не затрудни Ареола.
Играчите на Томас Тухел не успяваха да създават сериозни опасности за вратата на Алисон, а в 72-ата минута Салах пропусна много добра възможност да реши мача в полза на англичаните. В същата минута в игра влезе на мястото на Стъридж Роберто Фирмино.

Изглеждаше, че Ливърпул контролира мача и дори Садио Мане направи голям пропуск в 82-ата минута, но само минута по-късно Килиан Мбапе бе точен за 2:2. Младата звезда наказа грешка на домакините и с шут отблизо изпрати топката в долния ляв ъгъл на Алисон. До попадението се стигна след грешно подаване на Салах в средата на терена, което доведе до бързата контраатака на гостите.
Все пак Ливърпул бе много близо до трети гол, но изстрел на Трент Александър-Арнолд пропусна целта със сантиметри. Секунди по-късно пък резервата Юлиан Дракслер пропиля златна възможност да донесе победата на Пари Сен Жермен. Той излезе на прекрасна позиция за гол, но в последния момент Ван Дайк му попречи и домакините оцеляха в тази ситуация.
Така се стигна до 92-ата минута, когато Фирмино демонстрира класата си и първо направи хубав финт, за да си създаде необходимото пространство, а след това с чудесен изстрел изпрати топката във вратата на Ареола и Ливърпул започна с драматична, но сладка победа участието си в новото издание на Шампионската лига.

ЛИВЪРПУЛ - ПСЖ 3:2
1:0 Стъридж (31)
2:0 Милнър (36-дузпа)
2:1 Моние (40)
2:2 Мбапе (83)
3:2 Фирмино (90+2)