Монтана разтресе Царско село и погледна към Първа лига (видео)

Отборът на Монтана удари Царско село с 2:0 в дербито от 7-ия кръг на Втора лига. Головете за победителите отбелязаха Николай Цветков (33) и Сергей Георгиев (53), а гостите завършиха срещата с девет души, след като капитанът Веселин Минев (85) и Пламен Тенев (88) бяха изгонени в края на мача. Успехът на "сините" доближи тима на Ферарио Спасов на пет точки от лидера, който допусна първо поражение през този сезон, като спря серията си от шест поредни победи през първите шест кръга. Монтана остана единственият отбор без поражение в шампионата, след като ЦСКА 1948 записа първа загуба от Литекс с 0:1. Монтанци имат вече 13 точки, докато Царско село остана на върха с 18 точки.

Тимът от стадион "Огоста" записа трети успех в първенството, като продължава да няма поражение срещу клуба на Стойне Манолов, след като през миналата кампания записа успех в Монтана и равенство в София.

Съставът на Монтана показа, че и този сезон ще бъде в борбата за влизане в Първа лига, въпреки колебливото начало през тази кампания.

Домакините бяха пределно амбицирани да спрат победната серия на лидера в класирането, който имаше пълен актив от 18 точки. Кметът на монтанци Златко Живков обяви, че иска победа на всяка цена срещу лидера в класирането, след като преди няколко седмици обвини столичани, че не играят феърплей.

Треньорът Ферарио Спасов направи две промени в стартовите 11 от равенството 0:0 срещу Добруджа. Димитър Илиев и Борислав Дамянов замениха Айкут Рамадан и Димитър Георгиев. Монтана отново излезе в познатата схема 4-2-3-1, като пред вратаря Василев действаха Георгиев, Михов, Цонков и Ташев. Илиев и Йорданов бяха опорните халфове, а Дамянов, Цветков и Тасев действаха зад Атанас Илиев.

Наставникът на гостите Никола Спасов пък направи само една промяна от победата с 4:2 над Черноморец (Балчик). Китан Василев отстъпи своето място на Ивайло Марков, като тимът игра в схема 4-1-4-1.
Пред Росен Андонов в защита започнаха Тенев, Прьелич, Марков и Минев, докато Реян Даскалов играеше пред тях. Антонио Георгиев, Емаунил Манев, Владимир Семерджиев и Илиян Йорданов действаха зад Георги Минчев.

Срещата започна с минута мълчание в памет на загиналите през седмицата в катастрофа четирима футболисти на Павликени. Играчите на Ферарио Спасов стартираха по-активно, но Минчев отправи първи точен удар в 10-ата минута. Вратарят Ивайло Василев обаче без проблеми спаси. Реян Даскалов стреля в аут от отлична позиция в 22-ата минута. След това Антонио Георгиев стреля с глава в 26-ата минута, но стражът на "сините" отново парира. Малко по-късно домакините поведоха в резултата. Това се случи в 33-ата минута, когато Борислав Дамянов изведе Атанас Илиев зад защитата, таранът нахлу до аутлинията и центрира остро към връхлитащия Николай Цветков-Демона, който на шпагат вкара за 1:0. Попадението беше негово първо за клуба.

Илиян Йорданов пробва един далечен удар, но без да затрудни вратаря на Монтана. Секунди преди края на първата част Веселин Минев спаси гостите от втори гол. Опитният капитан изби топката от голлинията, след като Стефан Цонков надскочи защитата и стреля с глава. При добавката бранителят на монтанци стреля от воле, но прати топката над гредата.

На почивката двамата треньори направиха общо три смени. Сергей Георгиев замени Борислав Дамянов, докато Китан Василев и Божидар Кацаров влязоха на местата на Владимир Семержиев и Ивайло Марков.
"Червените" тръгнаха в атака, като Георги Минчев пропусна от фаул.

В 50-ата минута след остро влизане на Марко Прльевич Атанас Илиев беше контузен. Деветката излезе, накуцвайки, а Димитър Георгиев се появи на терена. Именно бившият играч на Локомотив (София) игра с глава в 53-ата минута след центриране от корнер, топката рикошира в Прльевич и попадна в Георгиев, който от няколко метра удвои за Монтана. Попадението беше второ за 26-годишния нападател през сезона.

В 68-ата минута Цветков излезе сам срещу вратаря Росен Андонов, но стражът с отличен рефлекс спаси. Малко по-късно Андонов отново попари изстрел на Демона. Николай Дюлгеров също влезе в игра за гостите. Именно той имаше претенции за дузпа срещу него, съдията Неделчо Гаджалов обаче остана безмълвен, а Кацаров стреля от малък ъгъл, но Василев спаси.

Последните минути срещата се изнерви, а футболистите на гостите изпуснаха своите нерви. Капитанът Минев си изпроси глупав втори жълт картон срещу Георгиев, с който се скараха малко по-рано. Това се случи в 85-ата минута, а малко след това Пламен Тенев също беше изгонен за втори жълт картон.
Той спря нападател на домакините, който се откъсна срещу Андонов.

Това означаваше, че Монтана спря Царско село и се върна в борбата за първите места. Сега предстои гостуване на Поморие и домакинство на друг от фаворитите Арда (Кърджали). Царско село има домакинство с Лудогорец 2 и визита на Добруджа, след което е дербито ЦСКА 1948, който също се цели в първото място.

МОНТАНА - ЦАРСКО СЕЛО 2:0
1:0 Цветков (33)
2:0 Георгиев (53)

МОНТАНА: Ивайло Василев, Даниел Георгиев, Иван Михов, Галин Ташев, Стефан Цонков, Йордан Йорданов, Димитър Илиев, Николай Цветков, Борислав Дамянов, Тони Тасев, Атанас Илиев