Хърватия се класира на финала за Купа Дейвис след драматична победа на Борна Чорич в петия мач

Борна Чорич доказа класата си и се справи с младока Франсис Тиафо, осигурявайки булевард за Хърватия към финала за Купа Дейвис. Хърватите ще спорят за световната отборна титла за втори път в последните три години, след като надвиха американците с 3-2 победи. Хърватите ще се борят за титлата срещу Франция на 23-25 ноември. Петлите се справиха също с 3:2 срещу Испания в другия полуфинал.

Чорич на два пъти изоставаше срещу 20-годишния дебютант Тиафо, но в крайна сметка се справи с 6:7 (0), 6:1, 6:7 (11), 6:1, 6:3. Така домакините изстрадаха успеха си, след като по-рано днес отборът на САЩ изравни за 2-2. Сам Куери се оказа правилен ход на капитана Джим Къриър, който го пусна на сингъл вместо Стив Джонсън и измъкна втората победа.

Борна Чорич, който е по-известен от Тиафо, но е само на 21 години, изигра два коренно-различни тайбрека в битката на двама от следващата генерация тенисисти. След като първия тайбрек беше загубен на 0, а във втория Чорич позволи да бъде пробит до 11:13, феновете в далматинския курорт Задар не виждаха надежда за краен успех. Но Чорич показа невероятно издръжливи нерви и успя да излезе от ситуацията, като общо мачът завърши за 4 часа и 6 минути. Той заигра много агресивно след 2:1, като направи пробиви за 3:1 и по особено драматичен начин за 5:1. Там Тиафо спаси пет точки, но накрая се предаде. В петата част на мача Чорич отново изчака своя момент и взе подаванията на противника за 3:2 и за 6:3- най-решителните геймове.

В другите два сингъла в мача Франция- Испания след като поведоха с 3:2, петлите дадоха две победи на противниците си. Алберт Рамос победи Ришар Гаске с 1:6, 6:4, 14:12. Марсел Гранойерс пък се справи с Никола Маю с 6:7 (2), 6:3, 13:11.