България отнесе Куба (видео + галерия)

Волейболистите от националния отбор на България записаха трета победа на Световното първенство, на което сме съдомакини заедно с Италия, с което си гарантираха минимум третото място в предварителната група. Момчетата на селекционера Пламен Константинов биха без проблеми Куба с 3:0 (25:22, 25:16, 25:18) в 4-ия си мач от Група D, игран тази вечер в пълната с над 5000 зрители в зала "Конгресна" на ДКС във Варна.

54 България - Куба 3:0
Така българските "лъвове" са на 3-о място във временното класиране в групата с 3 победи, 1 загуба и 9 точки. Утре (17 септември) България почива, докато в 20,30 часа ще бъде важният за българите мач между световните шампиони от Полша и Иран, които са с по 3 победи от 3 мача и 9 точки до момента. Резултатът от тази среща ще реши до голяма степен на кое място ще завърши България в Група D и къде ще продължи битката си във втората фаза на шампиона, но със сигурност ще бъде минимум на 3-о място.

От друга страна това бе 4-а поредна загуба за отборът на Куба, който остава на последното 6-о място. Също с 4 поражения, но с една спечелена точка, на 5-о място е Пуерто Рико. Утре от 17,00 часа двата тима ще играят помежду си в своебразно дерби на аутсайдерите.

Двубоят България - Куба започна напълно равностойно. Младите кубинци дори успяха да поведат при 4:3 и 6:5. Последваха 3 поредни български точки и 8:6 при първото техническо прекъсване след мощна атака на Николай Учиков. Две поредни блокади на Светослав Гоцев изведоха България напред с 10:7. Кубинците успяха да изравнят при 10:10. Великолепен пайп на Валентин Братоев и атака на Виктор Йосифов направиха резултата 14:12. Латиноамериканците отново съумяха да изравнят след двойна блокада срещу атака на Валентин Братоев по правата от зона 4. Атака на Ники Учиков и единичен блок на Валентин Братоев дадоха аванс от 2 точки на България при второто техническо прекъсване - 16:14. Българските волейболисти бързо направиха разликата 5 точки при 20:15. Пайп на Николай Пенчев и 21:16. Възпитаниците на Пламен Константинов стигнаха до геймбол при 24:17. Последваха обаче 3 поредни точки за играчите на Куба - 24:20. Пламен Константинов взе прекъсване за България. И то не помогна и Осниел Мархередо заби точка с атака по правата от зона 4 - 24:21. Последва още една точка за Куба 24:22. Победната точка за България в първата част направи капитанът Виктор Йосифов с атака през центъра за 25:22. Николай Учиков изведе България напред с 14:10 след мощна атака дошла след страхотно спасяване в защита на Георги Сеганов. Тройна българска блокада направи резултата 19:12. Последва прекъсване за Куба. При 19:13 Тодор Скримов се появи в игра. Блокаут на Николай Учиков и 23:14 за България. Националите стигнаха до геймбол при 24:14. Възпитаниците на Пламен Константинов затвориха втората част с 25:16.

България поведе в началото на третата част с 5:4. Ас на Виктор Йосифов след сервис изпълнен със скорост 112 км/ч и 7:4. Атака на Светослав Гоцев донесе преднина на България от 8:4 при първото техническо прекъсване. Кубинците успяха да се доближат на 2 точки при 10:8. Българските волейболисти пак заиграха концентрирано и поведоха с 14:9 и 15:10 след блокада на Николай Пенчев. Атака на Николай Пенчев и България поведе с 16:11 при второто техническо прекъсване. Националите дръпнаха с 19:12, а след страхотна колективна игра в защита Валентин Братоев успя да реализара атаката си за 20:12. Нова успешна атака на Валентин Братоев и 22:14. Светослав Гоцев атакува през центъра за 23:15. Момчетата на Пламен Константинов стигнаха до мачбол при 24:16. Розалин Пенчев донесе победната точка в гейма за 25:18 и в мача с 3:0 гейма.

БЪЛГАРИЯ - КУБА 3:0 (25:22, 25:16, 25:18)