Левски се сгромоляса и сдаде първото място на "Лаута" (видео+галерия)

Отборът на Левски се сгромоляса при визитата на Локомотив (Пловдив) от 8-ия кръг на Първа лига. "Сините" загубиха с 0:1 на "Лаута", записвайки първо поражение през този сезон, което пък свали столичани от върха в класирането. Левскарите спряха серията си от пет поредни победи под ръководството на Славиша Стоянович, за който това също е първа загуба от пристигането му на "Герена". Единственото попадение беше дело на Анте Аралица в 14-ата минута. Хърватинът се разписа за първи път през тази кампания. Така Левски остана с актив от 19 точки, толкова има и ЦСКА-София. Отборът на "червените" обаче има по-добра голова разлика и вече е лидер в шампионата. Интересното е, че двата тима излизат един срещу друг на "Васил Левски" на 29 септември.

Гостите изиграха най-слабото си полувреме от началото на сезона. Изнервени от слабата си игра и липсата на всякаква идея в атака, играчите на "сините" получиха общо седем жълти картона от Станислав Тодоров, който често беше критикуван от щаба на 26-кратните шампиони. Пет от картоните бяха преди почивката, а един за тях беше за Митрев, въпреки че беше на пейката. През втората част столичани търсеха всячески да стигнат до изравняването, което щеше да ги остави еднолично на върха. Домакините обаче се бранеха с всички сили, като накрая празнуваха, след като в два поредни мача не бяха отбелязвали гол.

"Смърфовете" в първите осем кръг на сезона имат победи над шампиона Лудогорец (1:0) в Разград, над Ботев (Пловдив) в градското дерби с 1:0, а също така и над Левски (1:0). Пловдивчани дори изместиха "канарчетата" от първата шестица, след като се изкачиха на пето място с 13 точки.

Наставникът на гостите Славиша Стоянович заложи на същите 11, които донесоха победата с 1:0 над Берое преди паузата за националните отбори. Така Паулиньо, Давид Яблонски и Филипе Нашименто отново бяха на пейката.

Кали Тиам

и Антони Белмонт бяха опорните халфове в схемата 4-2-3-1.

.

Пред националния вратар Мартин Луков в защита започнаха Томашич, Георгиев, Езе и Петрович.

Янко Ангелов

и Банович бяха опорните халфове, докато Буна, Умбарлаев и Буна действаха зад Аралица.

Срещата започна с едноминутно мълчание в памет на трагично загиналите четирима футболисти на Павликени преди няколко дни. Гостуващият сектор беше препълнен до краен предел, както се очакваше, след големия интерес от феновете на столичани през седмицата.

В третата минута Белмонт и Буна получиха жълти картони, а в 6-ата минута Буш стреля лошо с глава.

Домакините имаха претенции за дузпа в 13-ата минута, след като Аралица стреля, а топката рикошира в прибраната ръка на Ейолфсон. При последвалата атака Аралица матира Полачек, който не се намеси добре. Умарбаев центрира отдясно, а таранът надскочи Тиам и стреля с глава, вратарят на гостите пък изби топката във вратата си. Попадението беше

общо четвърто за него от 19 мача в родния елит

.

"Смърфовете" направиха принудителна смяна в 24-ата минута, когато Димитър Илиев замени контузилия се Банович. Бранителят Езе стреля опасно с глава в 36-ата минута, но също така извърши нарушение, което беше маркирано от Станислав Тодоров. В 40-ата минута Мариани центрира от фаул, Ейолфсон се размина с топката, а Луков боксира. Реферът на мача показа цели седем жълти картона, а пет от тях бяха за "сините". Освен Белмонт, Тиам, Мариани и Кабрал също бяха санкционирани, както и Божидар Митрев, който бе на пейката.

На почивката Паулиньо замени Мариани. "Сините" натиснаха, като удар на Цветкович беше избит от защитник. Тиам също пробва изстрел, който беше париран от бранител. Ейолфсон беше близо до изравнителен гол с глава, но топката излезе покрай лявата греда. Треньорът на "смърфовете" Бруно Акрапович трябваше да направи втора принудителна смяна, след като Парвизджон Умарбаев също се контузи. На негово място влезе Елтон, а Мартин Луков спря опасна атака на столичани.

В 67-ата минута Богдан Вашчук дебютира за Левски, заменяйки Белмонт. Естонецът още с първото си докосване беше близо до голово подаване, но ударът на Обератн беше избит пред вратата на "черно-белите". Белаид и Цветкович също получиха картони за гостите. Слаби удари на Обертан и Буш не представляваха проблеми за Луков. Докато изстрели с глава на Белаид и Буш не попаднаха във вратата. Тунизиецът рискуваше да бъде изгонен за втори жълт картон след сблъсък с Аралица.

Гол на "сините" беше отменен поради спорно нарушение на Обертан в атака срещу Езе. Станислав Костов влезе на терена десет минути преди края на мястото на Кабрал.

Голмайсторът на гостите през този сезон, който има четири попадения, не успя да се включи добре. Той получи добро подаване от Цветкович, но не очакваше този пас, за да може да нанесе удар. Левски натисна с всички сили.

Последваха доста центрирания

,

като при едно от тях Буш пробва да изравни, но Луков спаси. Накрая Полачек също се втурна в атака, но и това не помогна. Слабото представяне на Левски се видя в последните секунди, когато Вашчук, Белаид и Горанов не успяха да се ориентират, за да завършат с удар във вратата на домакините.

Така играчите на Стоянович слязоха на земята, след като полетяха с пет поредни успеха. Отборът пропусна да изравни постижението си от 45 години, когато стартира сезона с пет поредни победи далеч от своя стадион, като този път се спря след четвъртия.

Раздалият се на 100% състав на Локомотив пък за шести пореден път не допусна поражение от 26-кратните шампиони на България пред своя публика.

"Сините" победиха за последно с 1:0 през май 2015 година с красив гол на Владимир Гаджев

, след което имат три поражения и три равенства в пловдивския квартал "Лаута"

.

Това беше победа №20 за Локомотив от 125 мача  срещу "сините" в първенството, като 14 от тях са в Пловдив. За шести път "смърфовете" побеждават столичани с 1:0. Тимът от София остана със 79 победи, докато равенствата са 26, а головата разлика е 262 на 106 в полза на Левски.

Столичани ще трябва да си направят анализ за много слабото първо полувреме и загубата, която ги свали от върха. Домакините пък може да съжаляват, че липсва постоянство в шампионатите мачове, в противен случай можеха да бъдат още по-напред в класирането.

Тимът на Левски приема Витоша в 9-ия кръг преди дербито с "червените", докато "смърфовете" гостуват на Септември.

ЛОКОМОТИВ (ПЛОВДИВ) - ЛЕВСКИ 1:0
1:0 Аралица (14)