Баскетбол

България не успя при гостуването си на Русия (галерия)

16 септември 2018 | 20:03 - Обновена
България се бори цял мач и показаха страхотен характер, но не успя да запише втора победа във втората фаза на световните квалификации, отстъпвайки със 73:77 при гостуването си на Русия. След това поражение балансът на националите вече е 3 победи и 5 загуби, защото се зачитат и мачовете от предишната фаза, докато руснаците са с 4-4.

Следващите два мача от пресявките за Мондиал 2019 са през месец ноември, когато нашите ще играят с Босна и Херцеговина и Франция.

Българите започнаха добре и се държаха равностойно през почти цялата първа четвърт. Националите поведоха за кратко в началните минути, а след това нещата бяха изравнени и двата тима играеха кош за кош. Силен финален щурм на руснаците, изразен в серия от 11-2 в последните три минути на частта ги изстреля на сериозна дистанция от нашите - 20:30 след първия период.

Разликата в полза на Русия остана двуцифрена и през почти цялата втора част. Домакините не бяха толкова ефективни в нападение, но държаха българския тим на дистанция до почивка. Нашите баскетболисти все пак успяха да се доближат до по-малко от 10 точки, намалявайки резултат до 40:47 на полувремето, заигравайки по-добре в офанзивен план.

Българите не се отказаха и през третата четвърт се доближиха максимално до домакините. В един момент разликата отново бе набъбнала до почти двуцифрено измерение, но добрата отборна игра и всеотдайната защита позволи на “лъвовете” да изравнят резултата за 60:60 секунди преди края на частта, а след 30 минути бяха само на 2 точки от съперника - 60:62.

Двубоят продължи да бъде изключително оспорван и през последната част. Играчите на Любомир Минчев продължиха да са в ролята на догонващи в резултата, но не позволяваха на руския тим да се откъсне напред с разлика, а по-малко от минута преди края българите пак бяха само на две точки от “Сборная” - 72:74. Силите им обаче не стигнаха за обрат и победата бе за руснаците - 73:77.

Александър Везенков вкара 22 точки и овладя 12 борби, завършвайки като най-резултатен за нашия отбор. Капитанът Павел Маринов се отличи с 14 точки, а Димитър Димитров отново бе на ниво и вкара 12. Българите обаче изпуснаха цели 13 наказателни удара, а от родния щаб със сигурност могат да имат и претенции към съдиите.

Алексей Швед реализира 22 точки за Русия.