Реал Мадрид изпусна първи точки в Катедралата, Барса е едноличен лидер (видео+галерия)

Отборите на Атлетик Билбао и Реал Мадрид приключиха при 1:1 в мач от четвъртия кръг на Ла Лига, игран пред над 46 хиляди зрители на Катедралата "Сан Мамес". Икер Муниаин откри резултата в 32-ата минута, а Иско изравни в 64-ата. Така европейските крале направиха първа грешна стъпка в първенството и предоставиха водачеството на Барселона.
Тибо Куртоа отново застана на вратата на "белите". Юлен Лопетеги заложи на галасъстава си, като изключение направи присъствието на Дани Себайос, заел мястото на Каземиро. Гарет Бейл, Карим Бензема и Марко Асенсио оформиха нападателния тризъбец.
След едва 70 секунди игра европейските шампиони създадоха първата голова опасност. Бейл подаде към Асенсио на границата на наказателното поле, който намери технично с едно докосване Лука Модрич, а той не стреля точно и спечели само корнер. В третата минута Куртоа подаде към Серхио Рамос и капитанът на "белите" за мъничко не подари топката на Маркел Сусаета, но рутината му помогна да си издейства нарушение в атака. Асенсио тормозеше защитата на "лъвовете", сменяйки често фланговете.
В 14-ата Раул Гарсия идейно изведе бързака Иняки Уилиямс, който потърси далечния ъгъл, ала мерникът му изневери. Минута по-късно капитанът на баските Сусаета отправи бомбен шут от 22 метра и топката профуча опасно около сглобката, излизайки в аут. В 18-ата Модрич намери Бензема малко пред наказателното поле, френският голмайстор много бързо се завъртя и стреля - безопасно над гредата. В 20-ата Сусаета не успя да подаде към Уилиямс при страхотна ситуация двама на един в наказателното поле.
В 26-ата Марсело триково подаде към Асенсио наляво, който центрира към Модрич. Страничният рефер по-скоро сбърка, като вдигна флага на засадата, а секунда след сигнала хърватският халф прати топката в мрежата след рикошет. В 30-ата Асенсио овладя в наказателното поле и завъртя кълбото към вратата, където стражът Унай Симон показа класа и изби с една ръка.
В 32-ата Сусаета изведе брилянтно Оскар де Маркос, той центрира остро пред малкото наказателно поле, където Иняки Уилиямс, Рафаел Варан и Икер Муниаин се сбориха за топката при липсата на Куртоа. В крайна сметка Муни насочи от самата голлиния - 1:0. В 38-ата Модрич шутира от 22 метра, получи се коварен рикошет, но вратарят Симон следеше пътя на топката и се справи с избиването. В крайна сметка "лос меренгес" не успяха да отвърнат до почивката и се прибраха в съблекалнята с един гол изоставане.
Лопетеги направи бърза смяна за началото на второто полувреме, включвайки Каземиро на мястото на Себайос. В 54-ата минута Муниаин трябваше да напусне принудително поради контузия и на негово място се появи Андер Капа. В 58-ата Каземиро избута Раул Гарсия без топка. Испанецът преигра и съдията прецени, че не е нужен картон. Секунди по-късно Иниго Мартинес извърши нарушение срещу Модрич, което също беше спорно за картон.
Гарет Бейл шутира от прекия свободен удар, Унай Симон опита да улови и изпусна топката, а изскочилият Серхио Рамос можеше да добави в мрежата, но стражът поправи грешката си с много добро спасяване. Повторенията показаха, че има засада на Рамос, която навярно щеше да бъде регистрирана с ВАР при евентуално попадение.
В 64-ата Гарет Бейл беше изпуснат отдясно и центрира зад гърба на Иниго Мартинес, където изскочи резервата Иско. Малагийският халф отбеляза отблизо с глава - 1:1. В 66-ата домакините изявиха претенции за дузпа за игра с ръка на Дани Карвахал. Съдията прецени, че няма умисъл и подмина ситуацията. Две минути по-късно Серхио Рамос изведе прекрасно Асенсио, който нахлу срещу Унай Симон, но би в неговото тяло.
В 71-ата Де Маркос открадна топката от Рамос, върна топката назад и атаката завърши с неточен удар на Иняки Уилиямс. Минута по-късно Иско беше препънат на границата на наказателното поле. Рамос пропиля добрата възможност с доста неточен удар.
В 75-ата Лопетеги извади Бейл и добави свежест чрез Лукас Васкес. В същото време Едуардо Берицо се лиши от услугите бързака Иняки Уилиямс с цел да укрепи средата на терена чрез Микел Сан Хосе. В края на двубоя и двата тима бяха изразходвали голяма част от своята енергия. Битката продължи да е предимно в средата на терена. В 90-ата минута Марко Асенсио направи пробив по десния фланг, стигна до наказателното поле, но атаката завърши без удар. В 92-ата Микел Рико шутира опасно в очертанията на вратата и накара Куртоа да плонжира.
Срещата справедливо завърши без победител. Следващият мач на Реал Мадрид е в сряда вечер срещу Рома в Шампионската лига. Атлетик не играе на международна сцена през настоящия сезон.