Празненствата във Велико Търново за 100-годишнината на Етър започват с демонстративен женски мач срещу полския Медик

Иран с 3 от 3 във Варна (видео + снимки)

Шампионите от Азиатските игри от Иран записаха трета поредна победа на Световното първенство в Италия и България. След успехите си над Пуерто Рико и България, днес "персите" обърнаха и надделяха над Куба с 3:1 (17:25, 25:18, 25:22, 25:19) в третия си мач от Група D, игран тази вечер пред над 1000 зрители в зала "Конгресна" на ДКС във Варна.

Така момчетата на Игор Колакович излязоха начело във временното класиране в групата с 3 победи от 3 мача и на практика си подпечатаха продължаването си във втората фаза на Мондиал 2018. За Куба пък това бе трета поредна загуба, като са на предпоследното 5-о място без спечелена точка. Утре (16 септември) Иран ще почива, докато кубинците ще играят срещу България от 20,40 часа.

Срещата започна равностойно с 4 изравнявания на резултата, след което Куба поведе с 2 точки при 6:4. При първото техническо прекъсване резултатът бе 8:6 за волейболистите от Острова на свободата. След прекъсването последваха две равенства, след които кубинците реализираха 3 поредни точки и поведоха с 12:9. Иранците успяха да намалят пасива си до точка, но последва нова серия от три поредни точки за Куба и 15:11 в тяхна полза. При второто техническо прекъсване резултатът бе 16:12. Кубинците продължиха с добрата си игра и отново направиха серия след прекъсването от три поредни точки след по една успешна атака и блокада и грешка на иранците в атака и дръпнаха със 7 точки - 19:12. Куба изпусна 2 геймбола, но спечели напълно заслужено първата част с 25:17.

Иранците поведоха в началото на втората част с 3 точки - 5:2, но допуснаха кубинците да изравнят при 7:7. При първото техническо прекъсване резултатът бе 8:7 за Иран. "Персите" започнаха да трупат преднина след добра игра в атака и защита, която достигна до 4 точки при 13:9. При второто техническо прекъсване резултатът бе 16:11 за Иран. Азиатците поведоха с 8 точки при 22:14, но кубинците направиха серия от три поредни точки, благодарение на отличния си начален удар и намалиха изоставането си по 5 точки - 17:22. До края на гейма иранците не срещнаха проблеми и го спечелиха с 25:18 и изравниха резултата - 1:1.

И през третата част иранците започнаха по-добре и поведоха с 3 точки при 6:3, а при първото техническо прекъсване резултатът бе 8:5 за Иран. След прекъсването кубинците реализираха 3 поредни точки и изравниха при 8:8. До второто техническо прекъсване, което бе при 16:15 за Иран, резултатът се движеше точка за точка и бе изравняван 7 пъти. Иранците поведоха с 3 точки при 19:16. В края на гейма кубинците успяха да намалят пасива си до точка - 22:23, но силите им не стигнаха за обрат и Иран спечели третата част с 25:22.

В началото на четвъртата част иранците поведоха с 2 точки при 5:3, а при първото техническо прекъсване водеха с 8:4. След 9:5 за Иран кубинците показаха много добра игра и реализираха три поредни точки и намалиха изоставането си до 1 точки - 8:9. Това принуди треньорът на "персите" Игор Колакович да поиска прекъсване. След 10:8 за азиатците Куба успя да реализира четири поредни точки и не само изравни при 10:10, но и поведе с 2 точки при 12:10. Иран, обаче, показа класа, отбеляза 4 поредни точки и поведе с 2 точки при 14:12 най-вече заради страхотните изпълнения на начален удар на Амир Гафур. При второто техническо прекъсване резултатът бе 16:13 за иранците. До края на гейма иранците нямаха проблеми и го спечелиха с 25:19 и съответно мача с 3:1.

Най-полезни за иранския тим бяха Амир Гафур (2 блока, 1 ас и 39% ефективност в атака) и Мохамадджавад Манавинезхад (1 блок и 50% ефективност в атака) с 14 и 13 точки за победата. За кубинците над всички бе Осниел Мелгарехо с 22 точки (1 блок, 2 аса и 50% ефективност в атака), но и неговите усилия не бяха достатъчни за победа.

КУБА - ИРАН 1:3 (25:17, 18:25, 22:25, 19:25)