Барселона измъкна едно от най-тежките си гостувания след обрат (видео+галерия)

Шампионът на Испания Барселона продължава безапелационния си ход от началото на сезона след четвърта поредна победа - с 2:1 при гостуването на Реал Сосиедад в мач от четвъртия кръг на Примера. Домакините поведоха след попадение на Ариц Елустондо в 12-ата минута. В 60-ата и 62-ата Марк-Андре тер Стеген направи две страхотни спасявания, които се оказаха ключови.
В 63-ата и 66-ата каталунците нанесоха своите удари след голове на Луис Суарес и Усман Дембеле, паднали след разбърквания. Това е втора последователна победа на Барса на "Аноета", след като преди това десетилетие не успяваха да превземат баския дом.
Статистиката пък показа, че "синьо-червените" са първият отбор в цялата история на Ла Лига, който печели в два поредни сезона в Сан Себастиан след обрати (от 2:1 до 2:4 през сезон 2017/18).

Ернесто Валверде традиционно заложи на триото Лионел Меси, Луис Суарес и Усман Дембеле. Сержи Роберто и Рафиня Алкантара влязоха на местата на Серхио Бускетс и Филипе Коутиньо. Асиер Гаритано постави в атака Хуанми и Микел Оярсабал, подкрепяни от Давид Сурутуса.

Срещата започна в спокойно темпо и с продължително владение на "лос кулес". В шестата минута Луис Суарес овладя много добре, но загуби спора с Ариц Елустондо и вратаря Херонимо Руи. В деветата Нелсон Семедо се включи отдясно и центрира остро - топката беше избита в корнер.
В 12-ата домакините се възползваха от статично положение, за да открият резултата. Сержи Роберто извърши нарушение, за да спре скоростна контра, а секунди по-късно беше надскочен на втора греда от Ектор Морено. Топката попадна в краката на Елустондо, който шутира силно към близката греда, Пике не успя да се намеси, а вратарят Марк-Андре тер Стеген също не реагира на мощния удар. Топката се отби от гредата и влетя в мрежата - 1:0.
"Чури урдин" оставяха каталунците да разиграват топката и действаха подчертано защитно в противовес със стила на отбора под ръководството на Еусебио Сакристан. "Блаугранас" много трудно градяха своите нападения и почти не достигаха до вратаря на своя противник. В 36-ата Жерард Пике скочи най-добре при корнер, ала насочи топката покрай гредата в аут.
В 41-ата Пике падна в наказателното поле, а след това от легнало положение стреля, но Херонимо Руи изби. Съдията изчака консултация с видеоасистентите и посочи корнер. В края на полувремето Луис Суарес настойчиво искаше дузпа, но повторенията показаха, че няма абсолютни никакви основания за това. Като цяло барселонци не показаха никаква острота в атака до почивката.

Ернесто Валверде очаквано извади Семедо за началото на втората част и пусна Коутиньо. Шампионите натиснаха със старта на полувремето в търсене на изравнителен гол. Домакините дебнеха за шансове на контраатака, които се откриха. В 58-ата Дембеле не намери целта с глава. Минута по-късно баските организираха страхотна контра при много свободно пространство в половината на гостите. Коутиньо не успя да настигне "стрелата" Оярсабал, който получи подаване в наказателното поле, но не успя да стреля добре в опита си за мигновен шут.
В рамките на 60-ата минута първо Меси стреля ниско и безопасно към вратата на съперника, а след това преотстъпеният от Реал Мадрид Тео Ернандес получи чудесна възможност за гол. Левият бек избяга по фланга и сам срещу вратаря избра да шутира в близкия ъгъл, който беше покрит добре от Тер Стеген. В 62-ата германският вратар направи ново майсторско спасяване, което се оказа ключово за развръзката. Оярсабал и Хуанми разиграха брилянтно на контра срещу статичните защитници в синьо и червено. Тер Стеген излезе, скъси ъгъла и с крак успя да се справи с удара на Хуанми.
Минутка по-късно каталунците се прегръщаха. Пике скочи и стреля с глава, Руи изби, последва леко разбъркване, при което Луис Суарес се оказа в добра позиция и отбеляза на шест метра от голлинията - 1:1. В 66-ата каталунците осъществиха пълен обрат след ново недоразумение в малкото наказателно поле на сансебастианци. Руи не съумя да избие добре, а Усман Дембеле стреля от 15 метра, топката рикошира и попадна в мрежата на домакините - 2:1. Само минута по-рано стражът на Реал Сосиедад направи феноменално спасяване след марков фалцов удар на Коутиньо.
В последния четвърт час Валведе опита да заздрави средата на терена, пускайки Артуро Видал вместо Дембеле. В 86-ата Меси изведе Луис Суарес, уругваецът финтира вратаря, но след това избяга от вратата и се затвори. Секунди по-късно сантиметри не достигнаха на домакините да изравнят. Резервата Микел Мерино даде великолепно извеждащо подаване, Хуанми стреля атрактивно с глава от 12 метра и кълбото облиза страничната греда.
В крайна сметка Барселона удържа преднината си и запази лидерската си позиция в Примера, преодолявайки сериозен капан след паузата за националните отбори. Френският стрелец Дембеле пък е донесъл четири точки с трите си попадения, повече от всеки друг. Следващият мач на каталунците в от Шампионската лига - домакинство на ПСВ Айндховен.