България с втора победа и класиране напред на Световното (видео + галерия)

Волейболистите на България на практика се класираха за следващата фаза на световното първенство за мъже, след като записаха втора победа в Група D. Възпитаниците на Пламен Константинов сразиха Пуерто Рико с 3:0 (25:16, 25:18 , 25:21) в мач от 3-ия кръг, който се игра в зала “Конгресна” на ДКС във Варна.
Селекционерът Пламен Константинов не да можа да разчита на посрещача Тодор Скримов. Той получи контузия в прасеца по време на мача с Иран вчера и получи почивка. Проблемът на Скримов не е сериозен и той ще бъде на линия за следващия мач на “лъвовете” с Куба.

Националите ни победи безапелационно срещу Пуерто Рико  пред погледа на президента на Световната волейболна федерация Ари Граса.

Българските волейболисти поведоха с 3:2 в началото на мача след атака по блокадата на Валентин Братоев. Атака на Светослав Гоцев и 5:4. Отлично нападение на Николай Пенчев изведе България напред с 8:6 при първото техническо прекъсване. Авансът на националите скочи на 5 точки при 13:8. Атака и ас на Валентин Братоев дадоха аванс от 16:9 на България при второто техническо прекъсване. Разликата нарасна на 7 точки при 18:11 и на 8 при 22:14. Технична атака на Валентин Братоев изведе България до геймбол при 24:16. Единична блокада на Светослав Гоцев донесе успеха на България в първата част с 25:16.

Втората част започна добре за волейболисите от Пуерто Рико, които поведоха с 2:0 и 3:1. Николай Учиков намали до 4:5. Латиноамериканците дръпнаха със 7:5. Светослав Гоцев изравни с единичен блок при 7:7. Николай Учиков изведе България напред при първото техническо прекъсване с 8:7. Теодор Тодоров замени капитана Виктор Йосифов и се включи много добре в играта. Националите поведоха с 11:8 и 15:11. България поведе с 16:12 при второто техническо прекъсване. Възпитаниците на Пламен Константинов поведоха с 18:14. Атака на Николай Учиков и 22:16. Розалин Пенчев замени Валентин Братоев.Розалин Пенчев изведе отбора до геймбол при 24:17. Атака на Николай Учиков от зона 2 по блокадата донесе успеха на България във втория гейм с 25:18.

Третата част стартира отлично за волейболистете на Пуерто Рико, които поведоха със 7:5. Последваха 4 поредни точки за България и 9:7. Николай Пенчев атакува мощно за 10:7. Нова успешна атака  на Ники Пенчев - 13:9. България поведе с 16:11 с ас на Теодор Тодоров. Разликата нарасна до 18:13. Успешна атака на Розалин Пенчев доведе до 18:15. Играчите на Пуерто Рико намалиха до 18:20 след атака на Морис Торес. Николай Пенчев атакува по правата от зона 4 за 21:18.  Две поредни точки на Теодор Тодоров направиха резултата 23:19. Розалин Пенчев атакува мощно за 24:21. България спечели третата част с 25:21 след грешка на пуерториканците в атака и мача с 3:0 гейма.
Николай Пенчев стана най-резултатен за Бълтария с 14 точки (3 аса, 3 блока, 61% ефективност в атака).
Николай Учиков д
обави още 11 точки (1 ас, 52% ефективност в атака).

Валентин Братоев записа 9 точки (1 ас, 1 блок, 58% ефективност в атака) за гейм и половина.
Резервата Теодор Тодоров се отличи с 8 точки (1 ас, 4 блока, 60% ефективност в атака).
В класирането в групата лидери са Полша и Иран с по 6 точки от две победи в два мача и геймово съотношение 6:1, пред България също с 6 точки, но след 3 мача и геймово съотношение 7:3, следват Финландия с 3 точки от 2 мача, Куба има 0 точки от 2 мача и геймово съотношение 2:6, а последен е тимът на Пуерто Рико без точка след 3 загуби от 3 мача и без спечелен гейм.

Срещите в групата продължават утре. В 17.00 часа играят Иран и Куба, а от 20.30 часа е двубоят между Полша и Финландия.

БЪЛГАРИЯ - ПУЕРТО РИКО 3:0 (25:16, 25:18, 25:21)