Първи медал за българските гимнастички на Световното в София

България спечели първи медал от Световното първенство по художествена гимнастика в София. Катрин Тасева, Невяна Владинова и Боряна Калейн си осигуриха второто място в отборното класиране при индивидуалното, след като събраха актив от 150.975 точки. Днес българките играха на лента, където Боряна Калейн заслужи оценка от 18.025 точки, а Катрин Тасева имаше неточности в изпълнението и получи 16.650 точки.

16 Боряна Калейн с лента на СП по художествена гимнастика

Пред българките завършиха само изключително силните представителки на Русия Дина Аверина, Арина Аверина и Александра Солдатова, които събраха актив от 161.325 за златото в отборното подреждане.

13 Катрин Тасева с лента на СП по художествена гимнастика
На третото място на почетната стълбичка в отборното класиране ще се качат италианките в състав Александра Аджурджукулезе, Милена Балдасари и Алесия Русо, които събраха актив от 147.550 точки и изпревариха тима на Израел, който остана четвърти със 147.200 точки.

За последно България е печелила отборен медал на планетарен шампионат по художествена гимнастика в Мадрид през 2001 година - бронз на Симона Пейчева, Елизабет Паисиева и Юлияна Найденова. Българките печелят това отличие, след като Русия губи златото заради допинг скандал и родните грации се местят от четвърта на трета позиция. Последното сребро пък е от 1995 година, като тогава в отбора са Мария Петрова, Мила Маринова и Диана Попова.