Триумф на US Open нареди Джокович сред най-великите

Новак Джокович спечели втора поредна титла от Големия шлем, след като триумфира на US Open. 31-годишният сърбин победи на финала Хуан Мартин Дел Потро с 6:3, 7:6(4), 6:3 след 3 часа и 15 минути. Аржентинецът се раздаде, но нямаше отговор на изключително стабилния Джокович, който печели в Ню Йорк за трети път в кариерата си след 2011 и 2015 г.

Новак спечели 14-та титла от Големия шлем, с което се изравни с Пийт Сампрас във вечната ранглиста. Над тях са само Роджър Федерер (20) и Рафаел Надал (17), но сърбинът ще се опита да гони и техните постижения. След тежък период за него, смяна на треньори, операция на лакътя, той постепенно се завърна към най-добрата си форма и прави блестяща втора част на сезона, след като спечели "Уимбълдън" през юли.

За 29-годишният Дел Потро това бе втори финал на турнир от Големия шлем. Предишния път аржентинецът победи Рафаел Надал и Роджър Федерер, за да стигне титлата на US Open през 2009 г. Достигането до битката за титлата е поредното изключително постижение на Хуан Мартин, който с години бе преследван от контузии.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА

Срещата започна с размяна на мощни удари от дъното на корта. Дел Потро първи затрудни съперника при негов сервис, като още във втория гейм поведе с 30:0, но Новак се справи. Аржентинецът взимаше своите подавания и изглеждаше, че Джокович ще има проблеми да го пробие.

Двукратният шампион в Ню Йорк обърна гейм от 40:0 и стигна до първи шанс за пробив в осмия гейм, а след това поведе с 5:3. Сърбинът приключи първата част след 42 минути.

Двамата започнаха втория сет с няколко великолепни разигравания. Джокович обаче вече се чувстваше уверен и имаше отговор на почти всички. Дел Потро започна да се разколебава, тъй като не можеше да намери как да вземе предимство. Сърбинът постигна ранен пробив и след това поведе с 3:1. Хуан Мартин вкарваше доста от първите си сервис, но срещу себе си имаше играчът с най-добрия ретур.
Делпо нямаше намерение да се предава без битка. В шестия гейм той накара феновете по трибуните да избухнат. Той стигна до първия си шанс за пробив в мача. Повечето от зрителите подкрепяха аржентинеца и усещаха, че е дошъл неговият момент. Новак се справи с брейк пойнта, но последва още един. Сърбинът започна да се оплаква от шума по трибуните, но не издържа на натиска на съперника на корта и допусна пробив за 3:3.

Това развитие вдъхнови Хуан Мартин и той вдигна нивото. Кулата от Тандил даваше всичко от себе си, а Джокович изглеждаше разколебан. В осмия гейм в сета битката бе титанична. Геймът продължи повече от 20 минути, а Новак успя да спаси три възможности за пробив. Едно от разиграванията, в които сърбинът трябваше да отразява мощните форхенди на съперника, накара трикратната носителка на Оскар Мерил Стрийп да гледа невярващо.

След всички обрати и драми в сета се стигна до тайбрек. В него Дел Потро сякаш взе нещата под свой контрол, като поведе с 3:1. Грешка от форхенд обаче върна мини пробива и след това Новак взе точките при свой сервис и поведе с 4:3. Нова непредизвикана грешка от форхенд даде аванс на съперника и Джокович не изпусна шанса си, приключвайки тайбрека при 7:4.

Както в най-добрите си дни, Новак бе изключително стабилен дори в периодите, когато аржентинецът играеше по-добре. Бившият номер 1 в света се справи с натиска на Хуан Мартин и измъкна сета.

Загубата на втората част бе тежък удар за Дел Потро и усещането бе, че той е близо до успеха. Аржентинецът все по-трудно се справяше с невероятната защита на Джокович и сякаш се отчайваше. Новак нанесе следващия удар в четвъртия гейм на третия сет, като постигна пробив и поведе с 3:1. Той изглеждаше по-свеж и контролираше събитията на корта.

Сърбинът обаче допусна лека липса на концентрация и позволи на шампиона от 2009 г. да се върне в сета. Хуан Мартин веднага върна пробива за радост на повечето фенове по трибуните и показа, че още не е готов да се предаде. Делпо се раздаваше докрай и успяваше да спечели някои впечатляващи разигравания, но показваше и признаци на умора.

Джокович бе като стена и продължаваше да връща всеки от мощните удари на съперника. Аржентинецът не издържа, допусна нов пробив за 5:3 и позволи на Новак да сервира за мача, а той не пропусна тази възможност и стигна до крайния успех.