Кабакчиев оглави класирането на Enduro-X Alba Damascena въпреки падане в навигацията

Най-добрият български състезател по Ендуро Теодор Кабакчиев (Extreme Racing, KTM) оглави класирането на клас „Профи“ след първия ден на Enduro-X Alba Damascena – 9-и кръг от Републиканския шампионат в зрелищната дисциплина. Надпреварата се провежда в района на Етнографски комплекс „Дамасцена“ край Казанлък. Организатори са местните мотоклубове Севтополис и Дамасцена Алба, сдружение BG-X Enduro Championship и Българската федерация по мотоциклетизъм, а стартовият списък наброява 83-ма състезатели, които мерят сили в класовете „Профи“, „Стандарт“, „Експерт“, „Сеньори“, „АТВ“ и „Жени“.

Enduro-X Alba Damascena стартира изключително интересно с изцяло по GPS навигация по предизвикателни трасета, прокарани майсторски от организаторите из южните живописни склонове на Стара планина.

Пилотите в клас „Профи“ трябваше да изминат близо 80 километров трак с разнообразни естествени препятствия, които се оказаха не чак толкова лесни. Кабакчиев поведе от старта със солидна преднина, но половин час след това падна. Състезателят на МК Боляри Димитър Митов – Гришата (KTM) спря да му помогне да излезе от пропаста и да извади мотора. След това двамата продължиха без проблем състезанието, като габровецът пресече първи финалната линия за общо време 3:39:57.9 часа. Втори завърши Искрен Генов (WINBET Hard Riders, Gas Gas) с време 4:14.27.2 часа, следван от Митов с време 4:50:04.4 часа.

С доста силна конкуренция от 24 пилоти и около 63 километров трак трябваше да се справят състезатеите в клас „Експерт“, където първи до финала вчера стигна Атанас Ангелов (WINBET Hard Riders, КТМ) – 2:38.19 часа, следван, следван от съотборниците си Филип Наумов (Gas gas) – 2:44.29.8 часа и Михаил Митов (KTM) – 2:53:02.6 часа.

При „Сеньорите“ борбата за титлата в РШЕ става още по-жестока, тъй като вчера 25-те точки с общо време 2:59:26.3 часа и първо място грабна Габриел Тотев (Extreme Racing, KTM), а Стоян Пачарозов (WINBET Hard Riders, KTM) стана втори на само 27.2 секунди разлика. Трети финишира Момчил Генов (Gas gas) с 16:02.8 минути пасив.

В клас „Стандарт“ лидер без изненада е Александър Попминчев (Дамасцена Алба АСК, Husqvarna) с време 1:46:50.8 часа, следван от Генади Илиев (Hard Enduro Pleven, KTM), който финишира след него с 18:34.3 минути разлика и Десислав Василев (Extreme Racing, KTM) – 26:06.8 минути разлика.

При дамите Ина Джамбазова (МК Боляри, КТМ) преодоля първа дистанцията за 3:15:19.9 часа, следвана от съотборничките си Зорница Тодорова (Husqvarna, +34:48.8 минути) и Мария Луиза – Раева (KTM, +1:03:24.2 часа).

При АТВ-тата лидерът в генералното класиране за шампионата Емил Комаровски нямаше никакви проблеми с трасето и финишира първи за 02:39:11 часа. Късметът обаче не беше на страната на Рени Христова (4x4 Adventure, KTM), която заради проблем със съединителя през цялото време се забави много и финишира трета, на 1:33:32.4 след Красимир Колев (4x4 Adventure, Honda), който остана на 1:32:58.1 часа от първия.

Enduro-X Alba Damascena продължава днес със зрелищен ендурокрос, като трасето е раположено точно пред етнографски комплекс „Дамасцена“, а стартът е в 10.00 часа.