Левски Лукойл нокаутира Рилски за едно полувреме и взе Суперкупата (галерия)

Левски Лукойл ликува с първи трофей за новия сезон и трети за календарната 2018 година. Шампионите нокаутираха Рилски спортист за едно полувреме в двубоя за Суперкупата на страната, печелейки го с 22 точки разлика - 102:80 (20:24, 21:16, 34:26, 27:14), като това се случи след фантастични втори 20 минути за селекцията на Тити Папазов.

47 Суперкупа: Левски Лукойл - Рилски спортист 102:80

Днешният убедителен триумф ознаменува с трофей завръщането на Деян и Калоян Иванови в българския баскетбол след повече от 10 години чужбина. Големият герой за шампионите обаче бе друг представител на варненската школа - Божидар Аврамов. Гардът собственоръчно отне мечтата на Рилски за трофея с редица важни тройки и асистенции пред пълните трибуни на "Универсиада".

И двата отбора започнаха мудно, но темпото бързо се вдигна и играта стана по-динамична и интересна. Гостите от Самоков взеха лек превес от самото начало и бързо се се откъснаха напред в резултата след няколко добри нападения - 8:16 в средата на частта. Столичани все пак намериха верния ритъм и намалиха разликата наполовина, за да се оттеглят двата тима при 20:24 след 10 минути баскетбол.

Втората част започна силно за “сините”, въпреки че Деян Иванов извърши неспортсменско нарушение в самото й начало. Левски Лукойл поведе с 32:26 благодарение на 7 точки и асистенция на Божидар Аврамов в първите три минути на този период. Серия от 8-2 на Рилски възстанови равенството - 34:34 при оставащи четири минути до почивката, в които отборите си поделиха надмощието и се прибраха в съблекалнята при резултат 41:40 след едно полувреме.

Второто полувреме стартира вихрено, като и двата отбора хвърлиха всичко в нападение, оставяйки защитата на заден план. В рамките на първите пет минути от третата част бяха отбелязани общо 32 точки, а Левски Лукойл се откъсна напред с 62:53, като за това допринесоха и редица пропуснати лесни шутове от страна на гостите. Момент по-късно стана факт и първата двуцифрена разлика в двубоя, която бе на сметката на столичния клуб - 64:53 малко над три минути преди края на тази четвърт. Резултатността остана висока и след 30 минути на таблото светеше 75:66. В рамките на третия период левскарите отбелязаха 5 тройки срещу едва 4 на сметката им в предходните два.

Тройка на Деян Иванов, последвана от лично и техническо нарушение на брат му Калоян дадоха начало на последните 10 минути. Нов кош на Деян увеличи разликата до 80:66 след само 50 секунди баскетбол в тази четвърт. “Синята” преднина продължи да се трупа, за да достигне 85:68, а това доведе до таймаут за гостите, след който нещата не се промениха. Дистанцията продължи да се увеличава, за да се стигне до финалното и заслужено 102:80.

27 Левски Лукойл спечели Суперкупата! 27 Левски Лукойл спечели Суперкупата!

Божидар Аврамов бе най-добрият играч на терена днес и завърши с 25 точки за 33 минути. Националът вкара 5/6 за 2 точки и 5/7 от тройката, допълвайки силната си игра с 5 асистенции, 1 отнета топка и 1 чадър. Цялата стартова петица на новите носители на трофея завърши с двуцифрени точкови показатели, като освен Аврамов това сториха и Христо Захариев (17), Патрик Рембрант (16), Калоян Иванов (14) и Деян Иванов (13).

За Рилски 15 точки вкара Дерик Райт, Османи Баро добави 12, а друг дебютант - Джейлън Дженкинс се включи с 13 от пейката.

ЛЕВСКИ ЛУКОЙЛ - РИЛСКИ СПОРТИСТ 102:80 (20:24, 21:16, 34:26, 27:14)