Нападател за 22 млн. евро попари смелите млади "лъвове" (видео+галерия)

Националният отбор на България до 21 години допусна минимална загуба с 0:1 като домакин на Франция в квалификационна среща от Група 9 за Европейското първенство за младежи в Италия догодина. Единственото попадение на стадион "Трейс Арена" в Стара Загора реализира звездата на гостите - струващият 22 млн. евро Муса Дембеле. Новият нападател на Олимпик (Лион) се възползва от колективна грешка в защитата на "трикольорите" и с глава прати топката в мрежата на неубедителния в ситуацията Даниел Наумов за победното 1:0.

Чест прави, че от първата минута на двубоя момчетата на Тони Здравков се надиграваха с мултимилионната селекция на "петлите" и непрестанно търсеха път към мрежата на Бернардони. За съжаление, младите "лъвове" направиха няколко фрапантни пропуска, а гостите на свой ред повишиха темпото след почивката и се възползваха от единствената грешка на иначе перфектния в този мач Наумов, за да си осигурят осма поредна победа в групата.
България U21 - Франция U21
По този начин България пропусна отлична възможност да скъси дистанциятата до втория - тима на Словения, който по-рано днес завърши 0:0 като гост на Казахстан. Французите пък вече и на теория, и на практика са сигурни участници на Евро 2019, докато за нашите момчета остава тежката задача да търсят задължителни победи в следващите си две срещи - визитите на Черна гора и Словения, и евентуално при гостуването на Люксембург в края.

В момента абсолютен и безапелационен лидер в групата е Франция, който е с пълен актив от 24 точки. Втори в подреждането е съставът на словенците, който е с 11 точки на сметката си след седем изиграни двубоя до момента. Третият Казахстан е с точка по-малко, но и мач повече. България остава на четвъртото място с 8 точки след изиграните до момента седем двубоя.

83 България U21 - Франция U21

Двубоят в Стара Загора започна със силен домакински натиск, по време на който обаче, за съжаление, нашите момчета не успяха да стигнат до гол. Първо Наско Милев се размина с топката след центриране отдясно, а в 14-ата минута Янис Карабельов направи невероятен пропуск, след като Георги Йомов сложи топката на главата му, но от границата на вратарското поле Карабельов стреля високо над вратата.

Гостите от Франция на свой ред организираха няколко опасни контраатаки, но до реална голова ситуация пред вратата на Даниел Наумов не се стигна. В 19-ата минута "петлите" бяха близо до откриването на резултата, но Муса Дембеле не успя да засече прострелно центриране отляво на Джонатан Бамба.

В последния четвърт час французите увеличиха леко оборотите и натиснаха момчетата на Антони Здравков, но въпреки че действията се развиваха в близост до Даниел Наумов, до сериозен удар по посока вратата му не се стигна.

Второто полувреме започна вихрено, като и двете единайсеторки погледнаха далеч по-смело към противниковата врата. В 49-ата минута дойде и най-чистото голово положение до момента в срещата, след като Антонио Вутов с малко късмет преодоля Бернардони, след което от малък ъгъл намери начин да прекара топката между краката на защитник в тъмносиньо. За негов малшанс обаче тя рикошира в него и не намери очертанията на френската врата.

Веднага след това Нкунку пропусна идеална възможност да изведе лидерите в групата напред в резултата, но ударът му от границата на вратарското поле мина над напречната греда. В 55-ата минута Наумов реагира блестящо и спаси сигурен гол след удар от непосредствена близост на Упамекано. Секунди по-късно обаче отлично представящият се до момента Даниел Наумов увисна, Петко Христов и Мартин Костадинов не се ориентираха добре и оставиха от почти нулев ъгъл звездата на Франция Муса Дембеле да реализира хубав гол с глава.

Голяма вина за попадението носи и Вутов, който загуби топката в една невралгична зона на терена и позволи на французите да контраатакуват. Неслучайно, веднага след попадението, юношата на Левски отстъпи мястото си на Анатоли Георгиев.

Въпреки че допусна малко нелеп гол, в оставащия половин час вратарят на дубъла на българския шампион бе перфектен и на няколко пъти предотврати сигурно второ попадение във вратата си. В 82-ата минута България пропусна нова отлична възможност да отбележи гол. Александър Георгиев проби и центрира отдясно, топката премина покрай играчи в бяло и синьо и стигна до влезлия като резерва Калоян Кръстев. Нападателят на Болоня добре я обработи, но след това, от 5-6 метра фронтално срещу вратата, стреля право в тялото на Бернардони и не успя да донесе поне точката за своя тим.

България U21 - Франция U21 0:1