Световен шампион тренира олимпийските таекуондисти на България

От 5 до 12 септември на посещение в Сoфия e световният шампион по таекуондо Чихат Кутлуджа. Кутлуджа е титулувано име в таекуондо средите в световен мащаб и е треньор на световни шампиони. Той пристига в страната ни, за да поеме подготовката на националния отбор и разширения състав заедно със селекционера на българския тим Теодор Георгиев.

Това се случва десет дни преди старта на Балканското първенство, което ще се проведе в Букурещ, Румъния и две седмици преди старта на третите серии на най-престижните турнири - Гран при. Тази година успехите на българското олимпийско таекуондо и усиления труд на състезателите за първи път класираха общо трима състезатели на Гран при, където участие взимат 32-мата най-добри таекуондисти на планетата.

Това са: медалистът от световното първенство през 2017 Владимир Далаклиев, двукратният европейски шампион Калоян Бинев и младата надежда с многобройни победи от меджународни първенства и G-турнири Митко Джорджев. Чихат Кутлужда избра България поради големия потенциал и възможности на бойното поле, което родното таекуондо показа през последните две години. Заниманията на целия национален отбор се провеждат в залата за бойни спортове на Pulse Fitness в София.

Българското олимпийско таекуондо бе единственият боен олимпийски спорт с медал от световно първенство при мъжете в олимпийските категории за 2017 година. Така таекуондо стана един от двата най-успешни спорта в страната през 2017 след художествената гимнастика. През 2018 година таекуондо не само затвърди, но и удвои успехите си и само за половин година спечели на България рекордният брой от 43 медала от европейски и световни първенства и 496 от международни първенства.