Без победител в Битката на двете столици

Най-чаканото дерби в руския футбол - това между Зенит и Спартак (Москва), приключи без голове. Двата гранда изиграха интересен мач пред над 60 000 зрители, но не успяха да си вкарат гол. Положения не липсвха и пред двете врати, но равенството е справедлив изход от двубоя, след който съперниците продължават да са единствените отбори без загуба.

Ивелин Попов беше резерва за Спартак и се появи в 79-ата минута. В добавеното време българският национал получи жълт картон.

Зенит води в класирането с 15 точки, Спартак е втори с 14, а на трето място остана Ростов.

Големият сблъсък дойде в по-удобен момент за питерци. Те имаха пълен актив след 5-ия кръг в първенството, а през седмицата се класираха за груповата фаза на Лига Европа, макар и след загуба от норвежкия Молде. Спартак изоставаше с 2 точки от големия си съперник, но с победа на "Санкт Петербург Арена" можеше да оглави класирането. Столичани обаче продадоха звездата си Куинси Промес на Севиля и днес за първи път излязоха без холандския национал.

Спартаковци имаше от какво да се притесняват, защото загубиха пет от предишните си 6 шампионатни гостувания на Зенит, а резултатите в тях бяха повече от стряскащи - 0:5, 2:5, 1:5...

И двамата треньори заложиха на любопитни състави, в които не липсваха изненади. Сергей Семак не можеше да разчита на контузените Александър Кокорин, Кристиан Нобоа, Емануел Мамана, Александър Анюков, Юрий Жирков и Олег Шатов. При отсъствието на половината титуляри шанс получиха Луиш Нето, Александър Ерохин и Роберт Мак, които по-често остават сред резервите. Естествено, в предни позиции действаше бившият футболист на Спартак Артьом Дзюба, а Себастиан Дриуси имаше по-свободна роля зад руския национал.

Масимо Карера взе смелото решение да пусне от първата минута младока Александър Ломовицкий на позицията на Промес, а в титулярния състав се появи и обявеният от мнозина за трансферно разочарование Педро Роча. Двамата помагаха по фланговете на централния нападател Зе Луиш, а тримата в средата на терена бяха Роман Зобнин, Фернандо и Денис Глушаков. Освен Попов, пренребрегнати се оказаха Софиан Хани, Дмитрий Комбаров, Луис Адриано и Александър Самедов.

Началото беше нервно. Зенит се стремеше да владее по-продължително топката, но футболистите в синьо често бъркаха при подаванията. След четвърт час игра Роберт Мак отправи първия точен удар към вратата на Александър Максименко, но той бе твърде слаб, за да затрудни вратаря на Спартак. Малко по-късно Роча поиска дузпа след единоборство с Бранислав Иванович, но Владимир Москальов беше на друго мнение.

В 21-ата минута Дзюба се възползва от ръстовото си предимство и стреля опасно с глава, но покрай гредата. В средата на полувремето централният защитник на Спартак Самуел Жиго се контузи и трябваше да бъде заменен от Георгий Джикия. Дриуси пък закъсня да засече подаване на Дзюба след грешка на Лоренсо Мелгарехо.

В 33-ата минута Спартак пропиля великолепна възможност за гол. Зе Луиш изведе Зобнин, Андрей Луньов излезе и изби с шпагат, но топката попадна в Николай Расказов. След центрирането на десния бек Роча като по чудо не уцели вратата.

Зенит отговори с опасна атака, при която Дриуси влезе в наказателното поле, а Фернандо го изрита, но Москальов и този път не посочи бялата точка. Аржентинецът беше в центъра на събитията и малко преди почивката, когато шутира от фаул, но встрани от целта.

В началото на втората част Дриуси получи контузия и Семак го смени с Ернани. Бразилецът можеше да се разпише при първото си докосване до топката, но Максименко внимаваше. В 55-ата минута двама спартаковци се отскубнаха от защитата на Зенит, но Зе Луиш се забави с паса и Игор Смолников спаси домакините с перфектен шпагат.

Спартак беше опасен при статичните положения и в 66-ата минута сантиметри разделиха Джикия от гола след добро центриране на Фернандо. Послдва натиск на Зенит и коварен шут на Мак покрай вратата.

Ивелин Попов се появи на терена в 79-ата минута вместо Глушаков. Последният коз на Сергей Семак пък беше пускането на втори централен нападател в лицето на Антон Заболотний.

И двата отбора търсеха победата в последните минути. Зенит центрираше към Дзюба и Заболотний, а Спартак търсеше с дълги подавания Зе Луиш и Попов. Хаотичичният натиск на домакините не доведе до гол и те загубиха първи точки през сезона, но продължават да са лидер в подреждането. Спартаковци могат да са доволни, че си тръгнаха непобедени от Санкт Петербург и не позволиха разликата със Зенит да се увеличи.

В следващия кръг Спартак ще е домакин на Ахмат, а Зенит ще пътува до Оренбург за мач с новака в Премиер лигата.