Левски полетя още по-високо (видео+галерия)

Отборът на Левски вече води с три точки пред ЦСКА-София във временното класиране. Полетът на "сините" под ръководството на Славиша Стоянович продължава с пълна сила. Столичани надвиха с 1:0 Берое в мач от 7-ия кръг на Първа лига, като записаха пети пореден успех след идването на сръбския треньор. Единственото попадение беше дело на Антони Белмонт в 51-ата минута, което се оказа  решаващо, за да може 26-кратните шампиони да дръпнат на върха.

Левски има вече 19 точки, докато "червените" имат 16 точки, след като завършиха 0:0 при визитата на Ботев (Пловдив). Поражението беше първо за заралии през този сезон, които все още са трети с 12 точки, а левскарите останаха единствените в елита на България, които не познават поражението в тази кампания.

Около 6500 зрители на стадион "Георги Аспарухов" подкрепиха домакините, които в последните минути бяха натиснати от Берое, но все пак успяха да запишат шеста победа през тази кампания. През първото полувреме гредата спаси Полачек, след като Алкан я нацели.

84 Левски - Берое

Наставникът на домакините Славиша Стоянович реши да заложи на Сержиу Буш в атака, докато голмайсторът на отбора Станислав Костов, който има четири попадения, остана на пейката.

Именно това бе единствената промяна при "сините" от успеха с 2:1

над Етър във Велико Търново.

Мартин Полачек бе под рамките на вратата, докато Милош Цветкович, Холмайр Ейолфсон, Аймен Белаид и Иван Горанов бяха в защита. Кали Тиам и Антони Белмонт бяха опорните халфове в схемата 4-2-3-1. Габриел Обертан, Давиде Мариани и Жерсон Кабрал пък действаха зад Буш.

Треньорът на гостите Александър Томаш също

направи само една промяна в стартовите 11 от победата с 4:0

над Ботев (Враца). Централният защитник Камен Хаджиев се завърна, сменяйки Георги Ангелов. Той си партнира с Ерол Алкан. Иван Бандаловски и Александър Василев бяха останалите защитници пред Душан Перниш.

Националите Мартин Райнов, Александър Цветков и Борислав Цонев бяха хафовете зад Мартин Камбуров, докато Вандерсон и Рубен Бригидо действаха на двете крила.

Първото чисто положение беше пропуснато от столичани в 17-ата минута. Кабрал получи дълго подаване от Мариани зад защитата на заралии, но стреля лошо над гредата с левия крак, вместо да насочи топката с десния крак. Преди това в 10-ата минута Мариани пък пробва далечен изстрел, който Перниш без проблем спаси.

В 22-ата минута Полачек показа добър рефлекс, като спаси домакините. Той стори това след удар на Боби Цонев. При последвалия корнер Алкан удари дясната греда с глава, след което Бандаловски извърши нарушение срещу Тиам.

Страховит шут на Мариани мина над гредата в 28-ата минута. В 35-ата минута Буш пък се забави сам срещу вратаря, след което падна и защитата на Берое изби.

Невероятна грешка на Горанов и Полачек можеше да струва скъпо на "сините" в 41-ата минута. Бранителят остави топката, като чакаше вратарят да я хване, а между тях мина Бригидо, който открадна топката, но после стреля лошо и слабо в аут.

Второто полувреме започна с гол за "сините". Точен беше Белмонт в 51-ата минута, след като матира Перниш с удар от 18 метра. Мариани проби отляво, след което центрира към Буш, който подаде в наказателното поле на Кабрал. Холандецът се забави и потърси връхлитащия Цветкович, който върна към границата на наказателно поле, където Белмонт с мощен удар даде аванс на столичани. Стражът на гостите опита да избие топката, която въпреки това спря в мрежата. Голът беше първи на халфа от 15 мача в Първа лига с екипа на Левски, а също така дебютно в професионалната му кариера.

Над 6500 фенове по трибуните на "Герена" започнаха още повече да подкрепят "сините", а в Сектор "Б" запалиха десетки факли.

Томаш веднага потърси промяна, като пусна в игра Меска и Алфредо Мартинс, които замениха Вандерсон и Цветков.

Опасен изстрел на Цонев мина покрай вратата в 67-ата минута, а Буш можеше да удвои на контраатака, но се забави, а след това и сбърка с подаването към Кабрал.

Бразилецът Паулиньо влезе на мястото на Кабрал, като в 75-ата минута стреля високо над вратата.

В 78-ата минута Бригидо стреля много силно към горния ляв ъгъл, но Полачек с отличен рефлекс изби. Секунди по-късно Алкан стреля високо, а Полачек подцени ситуацията докато се връщаше назад, като се удари в гредата и със сетни усилия изби в корнер.

Мариани с глава не успя да нанесе точен удар, а в 81-ата минута Станислав Костов смени Буш. Тимът на Берое все повече натисна домакините, като Меска пропусна в 82-ата минута. Матеус Леони замени Алкан, а в 86-ата минута стреля над вратата с глава.

Буквално в 90-ата минута Левски пропусна да удвои. Цветкович изведе майсторски Паулиньо, който се хвърли на шпагат, но Перниш изби с крак, въпреки това топката го прехвърли и тръгна да влиза във вратата, но отлична проява на Бандаловски спаси Берое. Защитникът се хвърли на шпагат на голлинията, като изби топката в тялото на Костов, а рикошет прати топката в аут.

Давид Яблонски също влезе в игра, за да бъде запазен този резултат. Въпреки натиска на гостите, Левски успя да задържи преднината, като ще има две седмици да работи по-спокойно.

Стоянович и момчетата му обаче не трябва да се заблуждават, тъй като имат много работа, ако искат да успеят да запазят тази позиция и да продължат похода нагоре, след ерата Делио Роси.

Веднага след паузата "сините" гостуват на Локомотив (Пловдив), докато Берое има домакинство на Септември (София).

Победата беше под №55 за Левски срещу Берое в елита на България от 106 мача. Успехът с 1:0 пък е девети такъв за "сините", които имат вече 38 победи от 53 домакинства на тима от Стара Загора. Освен това столичани прекъснаха серията си от два поредни мача на "Герена", в които нямаха победа срещу "зелените".

ЛЕВСКИ - БЕРОЕ 1:0
1:0 Белмонт (51)