Невиждано! Съдията на стола надъхва Кирьос да не губи мач от US Open (видео)

Невиждана на професионално ниво намеса от съдията на стола преобърна хода на събитията на корт номер 17 във "Флашинг Медоус", където Ник Кирьос играеше своя мач от втория кръг на US Open срещу Пиер-Юг Ербер.

Австралиецът бе загубил първия сет с 4:6, а във втория при 0:2 изоставане и сервис на противника се стигна до два поредни аса на Ербер, при които Кирьос дори не направи опит да достигне топката, а само се местеше между двете полета.

Това "провокира" безпрецедентната намеса на съдията на стола Мохамед Лахяни на почивката след изиграването на гейма. Кирьос изглеждаше видимо физически изтощен и очевидно не понасяше никак добре поредния извънредно горещ ден в Ню Йорк. Пораженческото му поведение обаче далеч не бе уважително към зрителите и към спорта като цяло, само че Лахяни направи нещо невиждано и крайно дискусионно.

Той прекара около една минута, опитвайки се да вдъхне кураж и да надъха Кирьос не просто да доиграе мача, а да се бори за победата му. От всичките реплики на съдията във видеата в интернет пространството се различават единствено думите: "Знаеш, че искам да ти помогна".

Този странен и спорен момент в двубоя не остана незабелязан и от директорите на турнира, които веднага са взели под внимание неспортсменското поведение на Лахяни, който ще бъде разследван след края на срещата. Намесата му подейства мотивиращо на Кирьос и той обърна съперника във втория сет, печелейки го с тайбрек, а после взе и третата част с 6:3, като значително подобри всичките си показатели. Четвъртият сет приключи с категоричното 6:0 за австралиеца и той продължи в следващата фаза по дискусионен начин.

Залогът на този двубой бе 63 000 долара от наградния фонд, които със сигурност бяха по-важни за Ербер, който едва ли е очарован от неочакваните действия на съдията на стола.