Звезда успя! Бивш вратар на Лудогорец сбъдна мечтата на "звездашите"

Цървена звезда е в групите на Шампионската лига! Сръбският гранд, който е европейски клубен първенец от 1991 година, за първи път в историята си стигна до груповата фаза на турнира. Това стана след спиращ дъха реванш срещу Ред Бул (Залцбург). Мачът в Австрия завърши 2:2 и Звезда се класира с повече голове на чужд терен, след като първата среща преди седмица приключи без голове.

Домакините водеха с 2:0 до средата на второто полувреме след две попадения на централния нападател Мунас Дабур. Само за минута обаче Ел Фарду Бен Набухан върна двата гола и направи така, че над 10 000 сърби по трибуните на "Ред Бул Арена" да полудеят от радост.

Големият герой за Цървена звезда беше Милан Борян. Бившият страж на Лудогорец сътвори чудеса на вратата на сърбите, които имаха и огромна доза късмет. Домакините от Залцбург надиграха съперника си и създадоха много положения, но накрая се оказаха на губещата страна. Техният провал не е новина - отборът не съумя да преодолее пресявките по пътя към групите за 13-и пореден път...

Австрийците бяха по-добри и в първия мач в Белград, който се игра без публика, но не успяха да стигнат до така важния гол на чужд терен. Днес тимът на Марко Розе започна активно още от началните минути и на два пъти пропусна отлични възможности да поведе. Особено фрапантен беше пропускът на Патсон Дака, който преодоля Борян и остана сам срещу опразнената врата, но се забави с удара и позволи на капитана на Звезда Вуядин Савич да изчисти в корнер.

Борян имаше много работа до почивката и спаси последователно изстрели на Рамальо и Амаду Хайдара в 14-ата минута, а малко след това не позволи и на изскочилия очи в очи с него Дака да се разпише. В средата на полувремето сърбинът с канадски паспорт пострада при едно единоборство, но продължи мача.

Цървена звезда постепенно укроти натиска на домакините, но получи гол в 45-ата минута. Андреас Юлмер центрира отляво, а Дабур майсторски засече топката и даде преднина на Ред Бул (Залцбург).

Малко след почивката домакините получиха спорна дузпа, която Дабур хладнокръвно реализира. Австрийците изцяло владееха инициативата и не се виждаше как Звезда може да сътвори нещо.

Всичко се обърна за РБ Залцбург след едно меле в средата на втората част. Тогава Марин Понграчич настъпи Милан Павков и футболистите на двата тима едва не се сбиха. Джунейт Чакър, който в много други мачове е озадачавал с решенията си, този път укроти страстите.

Веднага след подновяването на играта Звезда намали. Центриране от десния фланг завари неподготвени бранителите пред Станкович и Бен Набухан отблизо прати топката в мрежата. Секунди по-късно отново бившият нападател на Олимпиакос беше в прегръдките на съотборниците си. Защитата на РБ Залцбург пак не се ориентира добре и Бен Набухан добута топката зад голлинията.
Преди двата гола наставникът на сърбите Владан Милоевич се беше подготвил да пусне бившия нападател на Лудогорец Джонатан Кафу, но плановете му бързо се промениха. Играчите на Звезда се върнаха пред наказателното си поле и чистеха надалеч всяка топка. В 79-ата минута резервата Ябо можеше да вкара трети гол за домакините, но Борян показа блестящ рефелкс.

Австрийците бяха съкрушени от развоя на мача, но намериха сили за финален щурм. На два пъти в добавеното време те имаха отлични възможности за трето попадение, но Борян беше непробиваем.

След последния съдийски сигнал голяма група сръбски фенове нахлу на терена, а това може да донесе ново сурово наказание на Цървена звезда.

"Червено-белите" успяха да се класират за гррупите от 7-ия опит, а РБ Залцбург за поредна година ще трябва да се задоволи с участие в Лига Европа, където през миналия сезон стигна до полуфиналите.

РБ (ЗАЛЦБУРГ) - ЦЪРВЕНА ЗВЕЗДА 2:2