Барса изтръпна в 92-ата, но ВАР им донесе победата (видео+галерия)

Шампионът на Испания Барселона записа втора победа във втория си мач от Ла Лига този сезон след успех с 1:0 при гостуването си на Валядолид. Усман Дембеле вкара единствения гол на “Хосе Сорийя” и разочарова зажаднелите за елитен футбол фенове в Кастийя и Леон. В 92-ата минута домакините пратиха топката в мрежата и първоначално попадението беше зачетено. След консултация с ВАР съдията видя засада и отмени гола.

Ернесто Валверде повтори нападателното си трио от предната седмица: Лионел Меси, Луис Суарес и Усман Дембеле. Филипе Коутиньо попадна в стартовите 11 до Иван Ракитич и Серхио Бускетс. Серхио Гонсалес заложи на 4-3-1-2 с Енес Юнал и Оскар Плано в атакуващи позиции.
В петата минута Дембеле показа скорост отляво, излъга бранител в наказателното поле и шутира от малък ъгъл - над гредата. Две минути по-късно "бяло-виолетовите" демонстрираха пъргавина в атака. Много бързо топката стигна до Енес Юнал, който не се поколеба да стреля, търсейки гол под напречната греда. Марк-Андре тер Стеген успя да избие в корнер.
Още две минути по-късно Луис Суарес получи в наказателното поле, направи двойно със Сержи Роберо, ала не контролираше добре топката и спечели само корнер. Темпото на игра беше сравнително високо. Гостите от "Камп Ноу" успешно опитваха да установят контрол върху топката, а акциите на Пусела бяха на скорост и вещаеха заплахи. В 16-ата Меси задържа топката в средната част пред наказателното поле и опита хитър пас към Жорди Алба, като левият защитник попадна в капана на засадата.
В 22-ата каталунският тим изгради добра комбинативна атака, завършена от Дембеле. Френският национал шутира от 19 метра, пращайки топката ниско долу до дясната греда и в аут. Минута по-късно Меси предостави чудесна топка на Иван Ракитич в наказателното - хърватинът не беше обезпокояван, но не намери вярно продължение. В 30-ата Серхио Бускетс загуби кълбото и даде начало на много опасна контра. Жерард Пике се намеси, протягайки крак, и попречи на Юнал да нанесе удар.
Минута по-късно Лео се отличи с пореден брилянтен пас, Дембеле получи сам в наказателното поле, ала отправи неточно подаване към връхлитащия на втора греда Луис Суарес. В 32-ата уругвайският номер 9 беше изведен в наказателното поле, опита да стреля без забавяне, но срещна съпротивата на правилно позиционирания Жорди Масип.
В 35-ата бившият каталунският страж Масип, който изкара дълги години на "Камп Ноу", направи впечатляващо спасяване. Коутиньо насочи топката изключително добре по земя - до гредата, но вратарят избра точния момент за плонж и изби с една ръка. В 43-ата Меси получи възможност да обстрелва вратата на домакините от пряк свободен удар. След неговия шут топката премина над гредата. Като цяло "лос кулес" създадоха няколко добри положения през първата част, но голът така и не падна.
Дейният през първото полувреме Дембеле започна вторите 45 минути доста разсеяно и на два пъти пропусна да даде начало на бързи нападения, като загуби топката в опасна близост. В 57-ата каталунският тим вкара първи гол в двубоя. Луис Суарес центрира към далечната греда, където Сержи Роберто стигна нагледна невъзможна топка. Десният защитник я върна с глава от самата аутлиния, тя стигна до Дембеле, който не се поколеба да шутира, намирайки много точно десния ъгъл на Масип - 0:1.
В 65-ата Меси напредна през центъра, можеше да подаде вляво или вдясно, предпочете да финтира съперник и да играе сам и в крайна сметка загуби. След гола Барса понамали темпото, а завърналият се в Примера тим тръгна напред в търсене на изравняване. В 76-ата Ернесто Валверде извърши първа промяна в състава си, вадейки голмайстора Дембеле и укрепвайки средната зона с Артуро Видал.
В същата минута “бяло-виолетовите” създадоха страхотна голова възможност. След разиграване отляво топката беше центрирана, а резервата Кеко скочи абсолютно сам и стреля от седем метра. Тер Стеген беше на точното място и след кратко колебание улови. В 83-ата Меси получи пространство, напредна до дъгата и подаде към Луис Суарес. Уругваецът вкара топката в мрежата, но страничният рефер правилно вдигна флага за засада и резултатът се запази 1:0.
В 89-ата Пике действа прекалено разсеяно и за малко не подари гол на съперника. Тер Стеген бдеше и поправи грешката му. В рамките на същата минута каталунският защитник "хвърли" прекрасен пас към резервата Малком. Бразилецът напредна и си изработи позиция за стрелба. Сле днеговия нисък шут Масип реагира добре и улови.
"Лос кулес" сякаш подцениха финалния натиск на своя опонент и бяха напът да си изпатят. В 92-ата минута Юнал центрира отляво към непокрития Кеко, който отблизо заби топката в мрежата. След протестите на гостите, ръководени дейно от Пике, главният арбитър се заслуша в слушалката си, посъветва се със своите видеоасистенти и отмени попадението заради засада.
Така Барселона продължава по план с пълен актив точки и временно се възкачи на върха в класирането.