Полша измъкна драматична победа над Франция на "Хуберт Вагнер" (снимки)

Настоящият световен шампион Полша записа трудна втора победа на силния традиционен приятелски турнир Мемориал "Хуберт Вагнер", на който е домакин. Волейболистите на "Дружина полска" се наложиха драматично над Франция с 3:2 (30:28, 21:25, 22:25, 25:21, 15:13) в първия мач от втория ден на турнира, игран този следобед в пълната зала "Таурон Арена" в  Краков.

По-късно тази вечер е втората среща за деня между победителя в Лигата на нациите Русия и Канада. Утре (26 август) в последния ден на надпреварата световните шампиони ще играят срещу "Сборная", а "петлите" с канадците. Двубоите са от 15,00 и 18,30 часа българско време.

Мемориалът е част от подготовката на отборите за Световното първенство с България и Италия от 9-и до 30-и септември.  Полша е в Група D във Варна заедно с България, Куба, Финландия, Иран и Пуерто Рико.  "Петлите" пък са в Група В в Русе с олимпийския шампион Бразилия, "кленовите листа", Китай, Холандия и Египет.

Началото на първия гейм на мача бе равностойно, след което домакините от Полша успяха да дръпнат с 18:14 след силни изяви на Бартош Курек и Матеуш Биениек, както и грешки на Ървин Нгапет. Франция, обаче се съвзе и стигна до равенство при 23:23 благодарение на Жан Патри. Все пак, "Дружина полска" измъкна гейма с 30:28 след атаки на Якуб Кохановски и влезлият като резерва Артур Шалпук. Втората част тръгна добре за "петлите", които поведоха с 10:6 чрез Нгапет. Поляците успяха да се върнат в гейма и да намалят до 17:18, но в крайна сметка Франция изравни след 25:21.

Третия гейм също премина изцяло под диктовката на французите, които поведоха след 25:22. Четвъртата част започна равностойно и с няколко обрата в резултата, но постепенно Полша дръпна с 18:13 благодарение на резервата Давид Конарски. В крайна сметка момчетата на Витал Хейнен успяха да стигнат до тайбрек след 25:21. В петия решителен гейм борбата за всяка топка и точка бе до край, но "Дружина полска" успя да се поздрави с победата след 15:13 и 3:2 след няколко отлични атаки на Артур Шалпук.

Най-полезни за полския тим бяха Якуб Кохановски (8 блока! и 35% ефективност в атака) и Матеуш Биениек (2 блока, 1 ас и 87% ефективност в атака) със 17 и 16 точки за победата. За "петлите" над всички бе Жан Патри със страхотните 27 точки (1 блок, 2 аса и 51% ефективност в атака), но и неговите усилия не бяха достатъчни за успех.

ПОЛША - ФРАНЦИЯ 3:2 (30:28, 21:25, 22:25, 25:21, 15:13)
ПОЛША: Гжегож Ломач 1, Бартош Курек 9, Михал Кубяк 12, Александър Сливка 4, Матеуш Биениек 16, Якуб Кохановски 17 - Павел Заторски-либеро (Артур Шалпук 11, Давид Конарски 7, Пьотър Новаковски, Бартош Кволек 1, Дамян Войташек-либеро)

Старши треньор: ВИТАЛ ХЕЙНЕН