Полетът на Левски продължава (видео+галерия)

Полетът на Левски в Първа лига продължава. "Сините" надвиха с 2:1 Етър (Велико Търново) в мач от 6-ия кръг на първенството. Пред почти пълните трибуни на стадион "Ивайло", гостите записаха четвърта поредна победа, която ги остави на върха на класирането. Столичани вече имат 16 точки, като няма да могат да бъдат изместени от първото място преди срещата с Берое. Вторият ЦСКА-София е с 12 точки, но и мач по-малко.
Първата част беше изцяло на момчетата на Славиша Стоянович, които водеха с два гола, след като Жерсон Кабрал (26) и Станислав Костов (45) отбелязаха във вратата на Христо Иванов. Веднъж гредата и отлично спасяване на вратаря попречиха на 26-кратните шампиони дори да водят с по-голям резултат. През втората част Етър се вдигна, като върна едно попадение чрез Флорент Боджадж в 63-ата минута, но това беше единственото попадение във вратата на Мартин Полачек и то не бе достатъчно, за да спре устрема на Левски.

Великотърновци останаха без победа над Левски от шампионския сезон 1990/91. Освен това, "болярите" никога не са побеждавали "сините" през август.

Гостите бяха подкрепяни за втора поредна година от страшно много фенове, които бяха запълнили целия сектор "В", а накрая празнуваха четвъртата поредна победа на тима под ръководството на Стоянович от 4 мача. Нещо, което предшественикът му Делио Роси не успя да стори за една година начело на тима, въпреки че стартира с три поредни победи.

Треньорът на "виолетовите" Красимир Балъков бе направил две промени сред титулярите от загубата с 0:2 в Монтана от Ботев (Враца). Артьом Артюнин и Димо Атанасов бяха заменени от Ерик Почански и Иван Стоянов. Интересното е, че ветеранът играе десен защитник пред Христо Иванов. Георги Сърмов, Иван Скерлев и Крум Стоянов са останалите защитници. Флорент Боджадж и Никола Колев са опорните халфове. Ерик Почански, Румен Руменов и Даниел Младенов.

100 Етър - Левски

Наставникът на Левски Славиша Стоянович бе направил

само една промяна в стартовите 11 от успеха с 2:0

над Септември (София). Младият Станислав Иванов бе заменен от Антъни Белмонт, който се завърна от първата минута след травмата срещу Черно море.

Мартин Полачек

бе на вратата, а Цветкович, Холмар Ейолфсон, Аймен Белаид и Горанов бяха защитниците. Тиам и Белмонт бяха опорните полузащитници, а Габриел Обертан, Давиде Мариани и Жерсон Кабрал действаха зад Станислав Костов.

През миналия сезон Левски си тръгна с трите точки от "Ивайло" благодарение на гол на

Давид Яблонски

, който обаче е контузен и пропусна този двубой.

Обертан беше много активен, като затрудняваше Иван Стоянов. Ветеранът получи жълт картон още в 10-ата минута, което още повече затрудни бившия играч на ЦСКА. В 16-ата минута Давиде Мариани удари горната греда след пробив на Обертан, а топката тупна на голлинията, а Станислав Костов не успя да нанесе голов удар при добавката с глава. Последва натиск на столичани, които създадоха няколко опасности, но подаванията на Цветкович и Кабрал бяха избити.

В 26-ата минута Обертан навърза трима бранители с пробив по лявото крило, след което намери Кабрал, който беше непокрит, холандецът финтира Иванов и даде аванс на гостите. Това е третото му попадение през този сезон в първенството.

В 35-ата минута домакините имаха основателни претенции за дузпа след съприкосновение на Младенов с Горанов пред Полачек.

"Виолетовите" станаха по-активни, но без да създадат положение пред словашкия вратар. Минута преди края на първата част Мариани излезе сам срещу вратаря, но Иванов със страхотен рефлекс спаси вратата си. Секунди по-късно обаче Костов се пребори за топката, като изпревари Сърмов и вкара своя четвърти гол в тази кампания.

Второто полувреме започна с пирошоу на гостуваща агитка, което прекрати мача за 6-7 минути. Иван Петков замени Жилсон Варесал, а след подновяването на играта Белаид удари с ръка Румен Руменов, като можеше да получи картон.

В 63-ата минута защитата на Левски проспа атака на Етър, като Даниел Младенов беше оставен сам от Беалид да спре и подаде топката, след което Белмонт в типичния си отпуснат стил беше изпреварен от Боджадж, който вдигна феновете на "болярите" на крака.

Защитникът Крум Стоянов получи жълт картон, който му е пети, като става първият футболист през този сезон, който ще пропусне мач поради натрупани картони.

Сержиу Буш замени Костов, а малко след това в 74-ата минута в игра се завърна и Паулиньо. Бразилецът смени Мариани, като гостите започнаха да играят с три крила на терена. Кабрал влезе зад Буш на мястото на швейцареца. Паулиньо проби добре, но не успя да подаде на румънеца в 78-ата минута. Полачек трябваше да се намесва след силен изстрел на Руменов, а в 82-ата минута изстрел на гостуващата седмица мина на сантиметри от гредата.

Гостите се разделиха на защита и нападение, като четиримата офанзивни футболисти, не успяваха да завършат атаките си.

Филипе Нашименто също влезе в игра на мястото на Белмонт, а Даниел Младенов с красив удар от малък ъгъл прати топката над гредата.

Балъков пусна Чавдар Ивайлов и Велко Батрович, а реферът Стефан Апостолов даде 10-минутно продължение. В 96-ата минута Младенов, който беше много активен, се обърна и стреля, но Полачек спаси.

Оставащите четири минути Левски не допусна изравняване и записа четвърти пореден успех и остана лидер в родния елит.

Етър вече има четири поражения, като с актив от четири точки е на 13-то място. "Виолетовите" гостуват в София на Септември.

ЕТЪР - ЛЕВСКИ 1:2
0:1 Кабрал (26)
0:2 Костов (45)
1:2 Боджадж (63)