И Ивет ще бяга на финал в Диамантената лига

Ивет Лалова ще участва в единия финален турнир на Диамантената лига. Най-бързата българка ще бъде в стартовия лист на 200 м в Брюксел (Белг) на 31 август. Тя има два диамантени старта на 200 м през сезон 2018, но и двата са с отлично класиране. Лалова победи в дисциплината в Стокхолм на 10 юни (22.63 сек), а в Рим на 31 юни беше втора (22.64 сек). Точките от двете състезания й отредиха 11-о място в диамантеното подреждане, а според регламента първите осем спринтьорки участват на финала. От по-предно подредените сред конкурентките й обаче са отказали да стартират в Брюксел.

В другия финален турнир – на 30 август в Цюрих, ще участват Мирела Демирева и Габриела Петрова. Демирева е втора във временното класиране в скока на височина, а Петрова е осма в тройния скок. Но досегашното подреждане в диамантената класация вече няма никакво значение, намерил ли си място на финалите. За втора поредна година само участниците в Цюрих и Брюксел си разпределят наградния фонд от $3.2 млн. Лекоатлетите печелят точки от изявите си в първите 12 турнира на Диамантената лига, за да се класират за двете финални състезания, където във всяка една от 32-те диамантени дисциплини се разпределят по $100 000, а победителят получава $ 50 000.

В предишните сезони, атлетите трупаха точки през целия сезон на Диамантената лига, като крайният победител във всяка от 32-те дисциплини беше този, който е събрал най-много точки от всички 14 турнира, независимо от това дали атлетът е спечелил финала.

Шампионите в Диамантената лига във всяка една дисциплини печели диамант и чек за $50 000. Подгласниците им до осмо място получават премии съответно от $20 000, $10 000, $6000, $5000, $4000, $3000 и $2000.