Левски продължава с победите, Стоянович взе първия изпит на "Герена" (видео+галерия)

Отборът на Левски записа първа домакинска победа през този сезон в Първа лига. "Сините" надвиха с 2:0 Септември (София) в мач от 5-ия кръг, като временно излязоха на върха в класирането. Головете отбелязаха Давиде Мариани (23) и Станислав Костов (29), които се разписаха в рамките на няколко минути в средата на първата част.

Успехът беше трети поред за Левски в шампионата, след като Славиша Стоянович пое тима, а това беше негов дебютен мач на "Герена". Сърбинът мина успешно своя първи изпит в храма на "сините", след като играчите му показаха в голяма част от мача - офанзивен футбол, спечелиха заслужено, а накрая бяха изпратени с аплодисменти от феновете.

Сериозни пропуски за домакините направиха Габриел Обертан, Станислав Иванов и Жерсон Кабрал. Все пак в защита играчите на Левски демонстрираха доста слабости, които срещу по-сериозен отбор ще струват скъпо на тима.

Левски вече е с актив от 13 точки, като има преднина от една точка пред ЦСКА-София, който гостува на Лудогорец в Разград.

Други положителни новини за "сините" са завръщането в игра на Сержиу Буш и Филипе Нашименто, които за първи път бяха на разположение при новия треньор.

Стоянович, който води тима в предните две гостувания при победите с 2:0 над Ботев (Враца) и 2:1 над Дунав в Русе, бе направил две промени в стартовия състав от последната среща.

90 Левски - Септември

Сърбинът можеше да разчита на капитана Иван Горанов, който се завърна от първата минута, след като пропусна три мача поради травма. Юношата Станислав Иванов също бе титуляр, като игра зад нападателя в схемата 4-2-3-1. 19-годишният талант сменя Жорди Гомес, който напусна Левски, а Давиде Мариани бе опорен халф до Кали Тиам.

Горанов замени Ивайло Найденов, който игра десен защитник срещу Дунав, а Милош Цветкович се върна на титулярната си позиция, след като игра отляво на отбраната срещу русенци.

Мартин Полачек бе на вратата, а Цветкович, Холмар Ейолфсон, Аймен Белаид и Горанов бяха защитниците. Тиам и Мариани бяха опорните полузащитници, а Габриел Обертан, Иванов и Жерсон Кабрал действаха зад Станислав Костов.

Наставникът на гостите Николай Митов бе направил две промени

в стартовите 11 от загубата с 1:2

от Ботев (Враца) на стадион "Васил Левски". Младият бранител Васил Добрев бе заменен от Аласан Диаби, докато Мирослав Будинов бе седнал на пейката за сметка на Ишмаел Байду, който смени Крис Гади на крилото, а французинът бе на върха на атаката.

Валентин Галев започна на вратата, а Стоичков, Бенга, Диаби и Александър Георгиев в защита. Двамата опорни полузащитници бяха Асен Чандъров и Фабиньо, докато Борис Галчев, Здравко Димитров и Байду играха зад Гади.

Първата възможност беше пред Станислав Иванов, който прати топката покрай дясната греда на Валентин Галев. Здравко Димитров финтира много добре Ейолфсон в 16-ата минута и стреля силно, но Мартин Полачек изби в ъглов удар. Четири минути по-късно Гади прати топката извън вратата след светкавична контраатака.

В 23-ата минута Левски излезе напред в резултата. Цветкович изведе отлично Кабрал, който центрира остро към Мариани, а швейцарецът засече топката в мрежата за 1:0. Това бе второ попадение за халфа с екипа на Левски в Първа лига, като и двете са реализирани на "Герена".

Георги Стоичков беше заменен от Иван Стоянов в 25-ата минута, тъй като не успяваше да се справи с пробивите на домакините, а също така получи травма.

Костов удвои в 29-ата минута. Мариани стреля от над 20 метра, топката тупна пред Галев, който не успя да я хване и коженото кълбо попадна в нападателя, който вкара за 2:0. Голът беше трети за тарана през тази кампания. Интересното е, че той има общо шест гола със синята фланелка, като три са във вратата на Септември.

В 40-ата минута Полачек спаси "сините". Гади размина с лекота Горанов, след което центрира към Бенга. Румънецът стреля от няколко метра, но стражът изби със сетни усилия. Последва невероятно меле, като три удара на играчи от Септември бяха парирани от телата на футболисти на домакините. Два пъти това беше Цветкович, който беше последна бариера пред голлинията.

Втората част започна с голям пропуск на Габриел Обертан, който пропусна сам срещу вратаря в 51-ата минута. Френският футболист стреля лошо и топката мина над гредата. При следващата атака Галчев стреля на сантиметри от напречната греда над Полачек.

"Сините" играеха с настроение, като Цветкович беше много активен от дясната зона. При поредното му центриране Иванов пропусна да отбележи своя първи гол за клуба. Младокът засече отличното подаване, но прати топката покрай лявата греда, като се размина с дебютно си попадение.

Малко след това Илия Юруков замени Иванов, а гол на Кабрал беше отменен. При добър пробив на Обертан холандецът получи подаване, но след първото си докосване топката рикошира в ръката му, като Петър Костадинов правилно отсъди нарушение в атака.

Сержиу Буш замени Костов, а Мирослав Будинов влезе на мястото на Гади. Далечен удар на Байду беше избит от Полачек.

В 83-ата минута Кабрал пробва да вкара трети гол, като надбяга защитата, но от малък ъгъл стреля в тялото на Галев.

В оставащите минути нови попадения нямаше, като Левски записа нова победа. Поражението е трето поред за Митов начело на Септември от бившия му тим, като във втора поредна година Левски побеждава с 2:0 на "Герена" в домакинството си за първенството.

Феновете на Левски пък за първи път от 2012 година могат да видят отбора им с 13 точки след първите пет кръга на сезона. "Сините" гостуват на Етър през следващата седмица, докато момчетата на Ники Митов гостуват на Дунав, срещу които ще се опитат да прекъснат серията си от две поредни загуби в шампионата.