Испания

Барса ликува с 13-ата си Суперкупа на Испания след обрат и драма до последно в Мароко (видео)

13 август 2018 | 00:57 - Обновена
Барселона спечели рекордната си 13-а Суперкупа на Испания, след като тази вечер победи с 2:1 Севиля в сблъсъка за трофея. Този път победителят бе определен в един мач, който се изигра на стадион “Ибн Батута” в Танжер, Мароко. Андалусийци първи взеха преднина в мача с попадение на Пабло Сарабия в 10-ата минута, но каталунците съумяха да направят пълен обрат и с голове на Жерард Пике в 42-ата и Усман Дембеле в 79-ата минута стигнаха до успеха. Особено красиво бе победното попадение на французина, който взриви трибуните със страхотен диагонален шут, който се отби от гредата и влезе във вратата. Голям принос за спечелването на трофея имаше и вратарят Марк-Андре Тер Щеген, който спаси дузпа в 90-ата минута и така задържа преднината на Барса и попречи да се стигне до изравняване и продължения.

Барса излезе с Марк-Андре тер Щеген на вратата, а пред него защитният вал бе съставен от Нелсон Семедо, Жерард Пике, Клеман Ленгле и Жорди Алба. Серхио Бускетс, Артур и Рафиня Алкантара бяха триото в средата на терена, а в атака дейставха Лионел Меси, Луис Суарес и Усман Дембеле.

Севиля заложи на Вацлик на вратата и Серхи Гомес, Симон Кяер Серхио Ескудеро и Габриел Меркадо в защита. Роке Меса, Евер Банега и Франко Васкес действаха в средата на терена, а в предни позиции започнаха Пабло Сарабия, Хесус Навас и Луис Муриел.

Севиля откри резултата още с първата си по-добра атака в мача. В 10-ата минута Пабло Сарабия получи извеждащ пас от Луис Муриел в наказателното поле и хладнокръвно стреля в далечния ъгъл за 0:1. Първоначално реферът се забави със зачитането на гола, но след намесата на ВАР стана ясно, че засада няма и попадението е редовно.

В 15-ата минута Барса опита заучено положение след корнер и Меси стреля от малък ъгъл, но вратарят Томаш Вацлик бдеше и се намеси добре, за да опази вратата си.

Три минути по-късно Жорди Алба опита силен удар, но отново Вацлик бе последна преграда пред гола с блестящо спасяване.

В 24-ата минута Меси изведе Суарес на добра позиция, но ударът на уругваеца бе твърде слаб и право в ръцете на вратаря.

В 27-ата минута Барса имаше поредната голова възможност, като след центриране от фаул Клеман Ленгле стреля отблизо с глава, но над вратата.

В 34-ата минута Суарес отново изскочи зад защитата и опита диагонален удар, но не успя да намери очертанията на вратата.

В 42-ата минута Барса най-накрая стигна до изравняване на резултата. Меси стреля от фаул, топката се отби от гредата, след което Пике притича и отбеляза в опразнената врата.

Минута по-късно обаче Севиля можеше да си върне преднината, като Сарабия шутира отблизо и само страхотното спасяване на Тер Щеген запази резултата непроменен.

Втората част започна в по-спокойно темпо и първата по-интересна ситуация дойде едва в 60-ата минута, когато Меси стреля от фаул, но Вацлик спаси.

Веднага след това обаче и Севиля имаше страхотен шанс за гол. След центриране от корнер Франко Васкес стреля с глава и топката се отби от напречната греда.

В 63-ата минута пък Дембеле стреля отдалеч и отново вратарят на Севиля спаси.

В 69-ата минута Васкес отправи страхотен шут по посока вратата на Тер Щеген и само късметът помогна на каталунците да не получат гол, като топката профуча на сантиметри от гредата.

В 78-ата минута Вацлик направи поредните си страхотни спасявания, като в рамките на секунди спря изстрели на Меси и Суарес. В 79-ата минута обаче Усман Дембеле най-накрая намери начин да прати топката за втори път в мрежата, като с мощен шут не остави никакви шансове за реакция на вратаря.

В 89-ата минута Севиля получи дузпа за доста глупаво нарушение на Тер Щеген срещу Алейш Видал в наказателното поле. Немският вратар обаче се реваншира по блестящ начин, спасявайки удара от бялата точка на Висам Бен Йедер.

Така Барса удържа победата и вдегна торфея за 13-и път в своята история. В същото време пък Лионел Меси стана най-успешният играч в историята на Барселона с 33 трофея - 9 титли в Ла Лига, 6 Купи на Краля, 4 титли в Шампионската лига, 3 Световни клубни титли, 8 Суперкупи на Испания, 3 Суперкупи на Европа.