Безмилостен Левандовски сложи гръмко начало на ерата "Ковач" в Байерн

Байерн (Мюнхен) разгроми Айнтрахт (Франкфурт) с 5:0 в сблъсъка за Суперкупата на Германия. Три гола вкара Роберт Левандовски (21', 26' 54'), а по веднъж се разписаха Кингсли Коман и Тиаго Алкантара. Това беше първи официален мач начело на баварците за Нико Ковач, който през лятото наследи на треньорския пост легендата Юп Хайнкес. Преди това хърватинът направи впечатление с добрата си работа именно в Айнтрахт и изведе тима до Купата на Германия след победа във финала над Байерн.

Байерн игра в спора за Суперкупата за седма поредна година. В предишните 6 случая мюнхенският колос спечели три пъти (винаги срещу Борусия Д) и три пъти отстъпи. Айнтрахт още няма този трофей във витрината си. "Орлите" имаха възможност да го завоюват през 1988 година, но загубиха от Вердер (Бремен).

В генералната си репетиция за двубоя днес Байерн надви с 1:0 Манчестър Юнайтед. През седмицата тренировки поднови световният шампион Корентен Толисо, но той не попадна в групата. Аут заради травми бяха Хамес Родригес и Жером Боатенг. Ковач заложи на лесно прогнозируем състав - Левандовски бе на върха на атаката, Ариен Робен, Томас Мюлер и Франк Рибери действаха зад него, а Хавиер Мартинес и Тиаго Алкантара бяха двойката вътрешни халфове. Бранителите пред Мануел Нойер бяха Йошуа Кимих, Никлас Зюле, Матс Хумелс и Дейвид Алаба.

Айнтрахт можеше да разчита на домакинското предимство, но новият наставник Ади Хютер остави на пейката звездата Анте Ребич, който беше големият герой във финала през май, а после блесна и на Мондиал 2018 с Хърватия. Под рамката бе датчанинът Фредерик Рьонов, а единственият чист нападател беше Себастиан Алер. Отборът от Франкфурт продължава да няма победа над Байерн на "Комерцбак Арена" от 2010 година.

Срещата стартира динамично, а Байерн показа, че ще търси ранен гол. Рибери беше много активен по левия фланг, а Тиаго и Хави Мартинес печелеха битката за първа топка. Айнтрахт имаше две статични положения в началните минути, от които не се възползва.

Байерн поведе в 21-ата минута с дежурния гол на Левандовски. Полякът се разписа в характерния си стил с глава след отлично центриране на Кимих. Скоро след това Мият Гачинович пропусна да изравни при най-добрата атака на Айнтрахт за първото полувреме.

В 26-ата минута Робен центрира от корнер, а Левандовски бе "забравен" в наказателното поле и отново с глава направи безпомощен вратаря Рьонов. Преди изпълнението на ъгловия удар се стигна до напрежение между играчите на двата тима и Макото Хасебе закачи Левандовски по лицето, но полякът отговори по най-добрия начин на провокацията с втория си гол в двубоя.

Малко по-късно Лева отново се оказа в центъра на събитията. Марко Фабиан сякаш повали тарана на Байерн в пеналта, но реферът Марко Фритц прецени, че нарушение няма. В 36-ата минута Мюлер пробва далечен изстрел и топката мина много близо до гредата.

Второто полувреме беше интересно заради откритата игра на двата отбора, но интрига нямаше. В 54-ата минута Леваандовски беше изведен зад защитата и промуши топката под плонжа на Рьонов. Десетина минути по-късно резервата Кингсли Коман също се записа сред голмайсторите. Той засече ниско центриране по земята на Алаба и съвсем отчая домакините.

Един от малкото шансове за Айнтрахт да стигне поне до почетен гол се откри пред Дани Блум в 74-ата минута, но неговият удар бе твърде слаб, за да създаде проблеми на Нойер. Вместо това, Байерн заби пето попадение, автор на което стана Тиаго. Основна заслуга за него обаче има Коман. Французинът направи за смях защитата на Айнтрахт и поднесе топката на съотборника си, който на празна врата не сбърка.

След седмица Байерн започва кампанията си в Бундеслигата с домакинство на Хофенхайм, а Айнтрахт ще гостува на Фрайбург.

АЙНТРАХТ - БАЙЕРН 0:5 (0:2)