Ливърпул оправда високите очаквания и стартира най-убедително от всички (видео)

Един от отборите, които са считани за основни претенденти за титлата в Премиър лийг - Ливърпул, стартира новия сезон със силна игра и победа с 4:0 над Уест Хам на "Анфийлд". Мохамед Салах (19') и Садио Мане (45', 53') показаха, че започват новата кампания със същата голова форма, с която завършиха и предходната. Даниел Стъридж пък оформи крайния резултат с първото си доконсване в мача. Две от новите попълнения - Алисон и Наби Кейта, пък записаха успешни дебюти. Бразилецът нямаше особена работа, но все пак стартира с чиста мрежа, докато халфът се представи доста добре и остави отлични впечатления. За Ливърпул това е четвърта поредна победа срещу Уест Хам в Премиър лийг, като във всеки един от тези двубои "червените" отбелязваха по четири гола, което се случва за първи в историята на мърсисайдци. Това е и най-убедителната победа във всички изиграни до момента мачове от първия кръг в Премиър лийг.

Клубът от "Анфийлд" бе един от най-активните на трансферния прозорец през това лято, като Юрген Клоп подсили отбора си с Алисон, Наби Кейта, Фабиньо и Джердан Шакири. Първите двама дебютираха днес в Премиър лийг, а Шакири и Фабиньо, който бе болен предните дни, бяха на скамейката за началото. Швейцарецът все пак също записа официален дебют за мърсисайдци, появявайки се в игра през последните десетина минути. Деян Ловрен не бе в групата, докато Рагнар Клаван и Жоел Матип са с контузии. При това положение Джо Гомес партнираше на Вирджил ван Дайк в центъра на отбраната. В атака бе добре познатия тризъбец - Мохамед Салах - Роберто Фирмино - Садио Мане.

Пет от деветте нови попълнения на Уест Хам записаха официален дебют днес - Лукаш Фабиански, Раян Фредерикс, Фабиан Балбуена, Джак Уилшир и Фелипе Андерсон. Микейл Антонио е възстановен и също започна. Андрий Ярмоленко и Иса Диоп бяха сред резервите на "чуковете", но украинецът влезе през втората част.

Домакините очаквано започнаха доста по-активно, но имаха нужда от известно време, за да се решат ребуса в защита, който им предложи Мануел Пелегрини. Линията на отбраната на лондончани бе изнесена доста напред и поради тази причина в първия 1/4 час Мане и Салах често попадаха в положение на засада. Това бързо бе коригирано от Клоп и след 15-ата минута домакините започнаха да създават голови положения. Първо Милнър отправи много добро извеждащо подаване към Мане, който обаче едва докосна топката и тя се озова в ръцете на Фабиански. Малко след това ново центриране на Милнър не достигна до Фирмино, Салах и Мане.

В 19-ата минута логичното се случи. Кейта, който организираше играта на домакините, намери добре Робъртсън на фланга. Левият бек центрира по земя към Салах, който този път  се измъкна от опита за изкуствена засада и засече от няколко метра - 1:0.

Няколко минути по-късно Александър-Арнолд изпълни много добре свободен удар от около 25 метра, но Фабиански изби.
В 37-ата минута мърсисайдци организираха страхотна атака. Фирмино пое много добре подаване на Мане, след което мигновено центрира в наказателното поле, където Салах засече от движение, но изстрелът му попадна право в тялото на Фабиански.
В самия край на първото полувреме Ливърпул нанесе втори удар. Милнър догони едно центриране на Робъртсън от противоположния фланг. С едно докосване английският национал подаде прострелно в наказателното поле, където Мане бе оставен сам и прати топката в опразнената врата - 2:0.

В 53-тата минута Мане сложи окончателно точка на спора с втория си гол в мача. Фирмино задържа много добре на границата на наказателното поле, след което пусна топката между двама бранители, като по този начин изведе сенегалеца, който се обърна по отличен начин и прати топката в ъгъла. Повторенията показаха, че тук Мане беше в положение на засада, но тя не бе маркирана и попадението бе зачетено - 3:0.

63 Ливърпул - Уест Хам 4:0

Две минути преди края Даниел Стъридж, който се появи секунди преди това на мястото на Салах, оформи крайния резултат с първото си докосване в мача. Милнър центрира от корнер, а Снодграс отклони с глава лошо. Топката полетя към далечната греда, където нападателят засече отблизо - 4:0.